Fëmijët e ardhur nga Durrësi do të mund të vazhdojnë mësimin në shkolla të Kosovës

02.12.2019 19:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fëmijët e ardhur nga Durrësi do të mund të vazhdojnë mësimin në shkolla të Kosovës

Përveç hapjes së shtëpive, kampeve dhe ndihmave materiale, Kosova do të hapë edhe shkollat për fëmijët e larguar nga Shqipëria në mënyrë që ata të mos humbin mësimin.

Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka njoftuar se shkollat e Prishtinës janë të hapura për të gjithë fëmijët e larguar nga Shqipëria për shkak të tërmetit, dhe të strehuar në Prishtinë.

Ai ka shkruar në Facebook se së shpejti, Drejtoria e Arsimit do të tregojë detajet e lajmërimit, sistemimit dhe inkuadrimit të fëmijëve që mos të humbin orë mësimi.

Shkollat në Shqipëri, në rajonet e prekura më shumë nga tërmeti do të qëndrojnë të mbyllura të paktën deri më 9 dhjetor ndërsa në qarqet përreth, përfshirë Tiranën, ato do të hapen më 5 dhjetor.
Ndërkohë, autoritetet kosovare nuk kanë ende një shifër të saktë se sa qytetarë shqiptarë të prekur nga tërmeti kanë hyrë në Kosovë, por vetëm në qytetin e Prizrenit llogariten më shumë se 2 mijë, prej të cilëve 500 në kampin inovativ trajnues kosovaro-gjerman dhe 1500 të tjerë në shtëpitë e prizrenasve.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Interpoli ndalon një shqiptar

Interpoli ndalon një shqiptar

BE’ja s’komenton iniciativën e Grenell për takim në Shtëpi të Bardhë, tregojnë arsyen e vizitës së Lajcakut në Prishtinë

BE’ja s’komenton iniciativën e Grenell për takim në Shtëpi të Bardhë, tregojnë arsyen e vizitës së Lajcakut në Prishtinë

Bilanci i fundit rreth koronavirusit në botë

Bilanci i fundit rreth koronavirusit në botë

Prindërit kërkojnë të shtyhet Testi i Arritshmërisë

Prindërit kërkojnë të shtyhet Testi i Arritshmërisë

Vushtria mbetet njëra ndër komunat më me shumë raste aktive me COVID-19

Vushtria mbetet njëra ndër komunat më me shumë raste aktive me COVID-19

Ushtria zvicerane ndërhyn për të dërguar në Prishtinë përfaqësuesin e BE për dialogun

Ushtria zvicerane ndërhyn për të dërguar në Prishtinë përfaqësuesin e BE për dialogun

Ministri i Bujqësisë merr vendime të reja drejt përshpejtimit të pagesave të granteve

Ministri i Bujqësisë merr vendime të reja drejt përshpejtimit të pagesave të granteve

Mësimin online nuk kanë ndjekur rreth 32 mijë nxënës

Mësimin online nuk kanë ndjekur rreth 32 mijë nxënës

Prokuroria e Pejës, sekuestron një furgon Mercedes

Prokuroria e Pejës, sekuestron një furgon Mercedes

Një femër gjendet pa shenja jete në Mitrovicë

Një femër gjendet pa shenja jete në Mitrovicë

Në Klinikë Infektive 53 pacientë me coronavirus, dhe një në gjendje kritike

Në Klinikë Infektive 53 pacientë me coronavirus, dhe një në gjendje kritike

68 aktakuza për 24 orë

68 aktakuza për 24 orë

74-vjeçarja vdes nga Covid 19 në Kosovë, numri i viktimave shkon në 34

74-vjeçarja vdes nga Covid 19 në Kosovë, numri i viktimave shkon në 34

Mustafa: Delegacioni që do të udhëtojë në Washington nuk do të jetë i zgjeruar

Mustafa: Delegacioni që do të udhëtojë në Washington nuk do të jetë i zgjeruar

Daçiq thyen vetëm pas disa orësh premtimin që ia dhanë SHBA-së, Osmani: Kjo është fytyra e vërtetë e Serbisë

Daçiq thyen vetëm pas disa orësh premtimin që ia dhanë SHBA-së, Osmani: Kjo është fytyra e vërtetë e Serbisë

Thaçi s’do ta takojë Lajçakun nëse diplomati sllovak s’ka diçka konkrete për të thënë

Thaçi s’do ta takojë Lajçakun nëse diplomati sllovak s’ka diçka konkrete për të thënë