Fehmi Fetahu: Lini anash kalkulimet politike, shpëtoni bizneset nga falimentimi!

23.03.2020 18:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fehmi Fetahu: Lini anash kalkulimet politike, shpëtoni bizneset nga falimentimi!

Reagimi i afaristit vjen në emër të Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Zvicër.

Thirrjeve nga jashtë adresuar politikanëve kosovarë që të lënë anash inatet dhe kalkulimet politike dhe le të merren me pasojat ekonomike të shkaktuara nga izolimi i vendit me virusin, i është shtuar edhe biznesmeni dhe njëherësh kryetar nderi i Rrjetit të Bizneseve Shqiptare të Zvicrës, Fehmi Fetahu. «Derisa qeveritë e shumë vendeve po mendojnë edhe për bizneset, dhe kanë lansuar paketa shpëtimi që kapin shifra miliardash, politikanët në Kosovë merren me mocione se si të rrëzohet Qeveria». tha për albinfo.ch, Fehmi Fetahu, i cili të gjitha investimet i ka bërë në vendin e tij të lindjes në Përlepnicë të Gjilanit, në kompleksin, “Vali Ranch”.

« Politikanët dhe Qeveria e Kosovës duhet të mendojnë se si të krijojnë një strategji emergjente ekonomike që të mos falimentojnë bizneset kosovare si pasojë e kësaj situate të rëndë.» tha Fetahu duke bërë thirrje që të krijohet një Fond për të mbështetur ekonominë, me prioritet sektorin privat», deklaron Fehmi Fetahu, kryetar nderi i Rrjetit te Bizneseve Shqiptare në Zvicër.

“Përveç shëndetit të qytetarëve që është shumë i rëndësishëm dhe imediat, politikanët kosovarë plotësisht duhet të jenë përkushtuar të menaxhojnë edhe përballimin e pasojave ekonomike të shkaktuara nga kjo pandemi me virusin COVID-19, sidomos në sektorin privat”, tha në fund Fetahu. Reagimi i tij vjen në emër të Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Zvicër./albinfo.ch/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!

PDK: Në mes të pandemisë, Kurti thellon krizën duke shkarkuar Naser Ramadanin

PDK: Në mes të pandemisë, Kurti thellon krizën duke shkarkuar Naser Ramadanin

Haziri falënderon AR Katana: Nuk po lejon që njerëzit ta kenë problemin e sofrës

Haziri falënderon AR Katana: Nuk po lejon që njerëzit ta kenë problemin e sofrës