Federata Shëndetësore ultimatum Qeverisë: Ligji për pagat të procedohet brenda muajit

13.06.2018 14:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Federata Shëndetësore ultimatum Qeverisë: Ligji për pagat të procedohet brenda muajit

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës (FSSHK) ka apeluar te Qeveria e Kosovës që të procedojë brenda muajit qershor projektligjin për pagat, përndryshe paralajmërojnë se do të ketë kolaps në shëndetësi.

Kryetari i FSHSK-së, Blerim Syla, tha se janë se qershori është më e shumta që mund të japin si afat.

“Qëndrimi i Federatës është që të procedohet në mënyrë urgjente projektligji i pagave. Deri në fund të qershorit ne kemi një grevë të pezulluar, nëse nuk procedohet ligji që punëtori shëndetësor të ketë pozitë të merituar, atëherë do të ketë kolaps”, tha ai, përcjell KsP.

Ai foli edhe për Kontratën kolektive sektoriale të nënshkruar në mes Federatës dhe Ministrisë së Shëndetësisë, e cila sipas tij përfshin disa përfitime për punonjësit shëndetësor.

“Ajo çka është me rëndësi është se ajo kontratë ka kushtuar 4 milionë euro – fillimi. Kujdestaria është rritur 45 për qind me nivelizime të ndryshme. Që do të thotë se të gjithë kanë përfituar por në nivele të ndryshme. Por lajmi i mirë është që tani me kujdestari qëndrojmë më mirë se në rajon”, tha ai.

Sipas tij, debatet që po bëhen kinse për të gjetur zgjidhje më të mira, janë vetëm sa për të blerë kohë, pasi që po bëhen manipulime.

Ndërsa nënkryetari i FSHSK-së, Xhemajl Selmani, tha se sipas këtij tabelari, koeficienti për mjekun është paraparë 4, ndërsa për infermierin 1.7, vlera këto të papranuara nga punonjësit shëndetësor.

Ndërsa theksoi se Federata ka propozuar që koificienti për mjekun specialit të jetë 8.

“Këto ditë prej MAP-it kemi dëgjuar se e ka nxjerrë në shqyrtim dhe një tabelar sipas të cilit bëhet nivelizimi i pagave. Ai tabelar për punonjësin shëndetësor është i panegociueshëm, tabelar i cili nuk ia jep punonjësit shëndetësor statusin e merituar”, tha ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ilir Deda krahason Hashim Thaçin me Sllobodan Millosheviqin e Franjo Tugjmanin

Ilir Deda krahason Hashim Thaçin me Sllobodan Millosheviqin e Franjo Tugjmanin

Ambasadori O’Connell: Kufijtë shkruhen me fjalë por ndryshohen me plumba

Ambasadori O’Connell: Kufijtë shkruhen me fjalë por ndryshohen me plumba

Inxhinieri italian paralajmëroi se ura e Gjenovas duhej të rindërtohej

Inxhinieri italian paralajmëroi se ura e Gjenovas duhej të rindërtohej

Dy prej të akuzuarve për vjedhje e pranojnë fajësinë

Dy prej të akuzuarve për vjedhje e pranojnë fajësinë

Presidenti Thaçi: Jam kundër lëvizjes së kufijve, por për korrigjimin e tyre

Presidenti Thaçi: Jam kundër lëvizjes së kufijve, por për korrigjimin e tyre

Ambasada e Kosovës në Itali: S’kemi informacione nëse mes të lënduarve ka qytetarë të Kosovës

Ambasada e Kosovës në Itali: S’kemi informacione nëse mes të lënduarve ka qytetarë të Kosovës

Arrestohet shqiptari në Itali, tentoi të vriste dashnorin e gruas

Arrestohet shqiptari në Itali, tentoi të vriste dashnorin e gruas

Hashim Thaçi: Deklarata e Merkelit ka munguar gjatë – jam kundër ndryshimit të kufijve

Hashim Thaçi: Deklarata e Merkelit ka munguar gjatë – jam kundër ndryshimit të kufijve

Fletushka qeveritare për informim të qytetarëve për liberalizimin e vizave

Fletushka qeveritare për informim të qytetarëve për liberalizimin e vizave

Bahtiri fton liderët shtetërorë në debat për dialogun

Bahtiri fton liderët shtetërorë në debat për dialogun

Të burgosurit në Kosovë e sakatojnë buxhetin e shtetit, mish, perime e çaj për çdo ditë

Të burgosurit në Kosovë e sakatojnë buxhetin e shtetit, mish, perime e çaj për çdo ditë

Thaçi për Reuters: Perëndimi do të mbështes korrigjimin e kufijve nëse ne pajtohemi me Serbinë

Thaçi për Reuters: Perëndimi do të mbështes korrigjimin e kufijve nëse ne pajtohemi me Serbinë

Ndalohet ngrohja me qymyr nëpër shkolla

Ndalohet ngrohja me qymyr nëpër shkolla

Kryetari i Listës Serbe kërcënon Kadri Veselin: Duhet të kalosh mbi trupat tonë të vdekur

Kryetari i Listës Serbe kërcënon Kadri Veselin: Duhet të kalosh mbi trupat tonë të vdekur

Heldt: Gjermania do të vazhdojë të mbështes proceset në të cilat po kalon Kosova

Heldt: Gjermania do të vazhdojë të mbështes proceset në të cilat po kalon Kosova

Vazhdon ekzekutimi i subvencioneve në vlerë prej rreth 5.5 milionë euro

Vazhdon ekzekutimi i subvencioneve në vlerë prej rreth 5.5 milionë euro