FBI: Gabimisht zbuluam zyrtarin saudit, të lidhur me sulmet e 11 shtatorit

14.05.2020 09:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
FBI: Gabimisht zbuluam zyrtarin saudit, të lidhur me sulmet e 11 shtatorit

Një dokument gjyqësor zbuloi emrin e një zyrtari arab saudit i cili veçohet për ndihmën e tij të dyshuar për terroristët e al-Kaedës.

Identiteti i një zyrtari të Arabisë Saudite të dyshuar për mbështetje të terroristëve të al-Kaedës përgjegjës për sulmet e 11 shtatorit u zbulua në një dokument gjyqësor të dërguar nga FBI-ja, shkruan Al Jazeera.

Dosja, e lëshuar në prill dhe e zbuluar ditët e fundit, pesë herë censuroi emrin e Mussaed Ahmed al-Jarrah, i cili ishte duke punuar në ambasadën e Arabisë Saudite në Washington DC kur ndodhën sulmet terroriste të vitit 2001, por nga një pakujdesi, ky emër nuk u censurua për të gjashtën herë, transmeton Telegrafi.

Ambasada e Arabisë Saudite në Uashington

Vetëm në dekadën e fundit u konfirmua që Shtetet e Bashkuara po hetonin një lidhje apo bashkëveprim të mundshëm të Arabisë Saudite në sulm.

Në këtë kuadër, u punua për rolin e dy subjekteve: Fahad al-Thumairy , një klerik radikal dhe një zyrtar saudit, i cili punoi në Los Angeles; dhe Omar al-Bayoumi, një agjent i dyshuar që ndihmoi dy terroristë të al-Kaedës duke u dhënë atyre strehim dhe para një vit para operacionit, gjithashtu në Los Angeles.

Ndërsa Rijadi gjithmonë ka mohuar çdo lidhje me sulmin, një dokument i FBI shënon se të dy personazhet ishin urdhëruar t’i ndihmonin ata, si dhe një person i tretë, identiteti i të cilit ishte i panjohur, deri tani.

Arabia Saudite, një partner amerikan dhe një aleat i rëndësishëm i Uashingtonit në Lindjen e Mesme, ka mohuar në mënyrë të vazhdueshme çdo pjesëmarrje zyrtare në sulmet kundër Qendrës së Tregtisë Botërore në New York City dhe Pentagon, nga ku mbetën 3000 të vdekur.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”

Smaka në prag të vendimit të Kushtetueses: Zgjidhja është zgjedhjet (VIDEO)

Smaka në prag të vendimit të Kushtetueses: Zgjidhja është zgjedhjet (VIDEO)

Arben Gashi: Vetëvendosje po bën prova për të protestuar kundër vetës

Arben Gashi: Vetëvendosje po bën prova për të protestuar kundër vetës

Qorrolli: Protesta e sotme s’do duhej të adresohet ndaj Gjykatës Kushtetuese

Qorrolli: Protesta e sotme s’do duhej të adresohet ndaj Gjykatës Kushtetuese

Vendimi i Kushtetueses: Për dikë pakënaqësi, për të tjerët festë

Vendimi i Kushtetueses: Për dikë pakënaqësi, për të tjerët festë

Bislimi prezanton Pakon e Rimëkëmbjes Ekonomike: Ligjërisht mund të procedohet në Kuvend

Bislimi prezanton Pakon e Rimëkëmbjes Ekonomike: Ligjërisht mund të procedohet në Kuvend