Fauci paralajmëron: Krishtlindja është ‘sfidë më e madhe’ sesa Dita e Falënderimeve

07.12.2020 23:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fauci paralajmëron: Krishtlindja është ‘sfidë më e madhe’ sesa Dita e Falënderimeve

Infektologu më i njohur në SHBA, Dr. Anthony Fauci, ka paralajmëruar një rritje tjetër të rasteve me COVID-19 pas Krishtlindjeve – derisa akoma janë duke u trajtuar rastet që u regjistruan pas Ditës së Falënderimeve.

Fauci ka thënë se periudha pas Krishtilindjeve dhe Vitit të Ri do të jetë një sfidë akoma më e madhe sesa Dita e Falënderimeve.

Dr. Fauci, që i është kërkuar nga presidenti i zgjedhur Joe Biden të jetë këshilltari kryesor për COVID-19, i ka thënë CNN se shqetësimet e tij për Festën e Krishtlindjeve janë të njëjta sikur ato për Festën e Falënderimeve “vetëm se edhe më të mëdha, sepse është festë që zgjat më shumë”.

Ai ka thënë se askush nuk dëshiron që ta anulojë sezonën e festive, por “jemi në një kohë kritike”.

SHBA-ja po përjeton rritje të rasteve të reja me COVID-19 në një shifër mesatare ditore prej 200,000, derisa numri i të hospitalizuarve ka thyer rekordin.

California është futur në bllokim të ri të rreptë, derisa shtetet e tjera amerikane janë duke regjistruar rritje rekorde të infeksioneve të reja.

SHBA-ja ka regjistruar më shumë se 14,7 milionë raste dhe 282,500 vdekje që nga fillimi i pandemisë deri më tani, të dyja shifrat janë shifrat më të larta globale – sipas Universitetit “Johns Hopkins”.

Presidenti Donald Trump është akuzuar se ka minimizuar rëndësinë e masave mbrojtëse, si mbajtja e maskës, por shtetet në Amerikë kanë pasë qasje të ndryshme në përballjen me virusin.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Përfaqësuesit e Luginës të përçarë, Ragmi Mustafa i thotë Shqiprim Arifit “mos iu zgërdhij Vulinit”

Përfaqësuesit e Luginës të përçarë, Ragmi Mustafa i thotë Shqiprim Arifit “mos iu zgërdhij Vulinit”

Të gjitha vendimet që mori sot Qeveria

Të gjitha vendimet që mori sot Qeveria

Rishfaqet Shefqet Krasniqi ka një kërkesë për Kurtin e Osmanin

Rishfaqet Shefqet Krasniqi ka një kërkesë për Kurtin e Osmanin

Shoqata e Gastronomëve jep detaje për masat e reja, muzika do të jetë e lejuar deri në 21:45

Shoqata e Gastronomëve jep detaje për masat e reja, muzika do të jetë e lejuar deri në 21:45

Qeveria e Kosovës vendos masat e reja anti-Covid-19

Qeveria e Kosovës vendos masat e reja anti-Covid-19

Vonesat me sigurimin e vaksinave, ministri Vitia e fton në takim Bekim Haxhiun e PDK’së që tha se ka kontakt me një kompani

Vonesat me sigurimin e vaksinave, ministri Vitia e fton në takim Bekim Haxhiun e PDK’së që tha se ka kontakt me një kompani

Rama në Kukës: Më mungon Thaçi, i dërgoj një përqafim, ja pse aeroporti quhet “Zayed”

Rama në Kukës: Më mungon Thaçi, i dërgoj një përqafim, ja pse aeroporti quhet “Zayed”

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Mosbesim ndaj vaksinave si pasojë e  lajmeve të rreme

Mosbesim ndaj vaksinave si pasojë e lajmeve të rreme

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Izraeli shfuqizon masën për vendosje të maskës në ambiente të jashtme

Izraeli shfuqizon masën për vendosje të maskës në ambiente të jashtme