Fauci: Duhet të vaksinohet 75% e popullsisë së botës për të ndaluar përhapjen e COVID-19

23.09.2020 20:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fauci: Duhet të vaksinohet 75% e popullsisë së botës për të ndaluar përhapjen e COVID-19

Në Itali, numri i njerëzve të infektuar me COVID-19 po rritet 19, ku vetëm në 24 orët e fundit u zbuluan 1.670 raste të reja, 250 më shumë se një ditë më parë dhe 20 persona vdiqën.

Gjatë 24 orëve të fundit, një numër rekord njerëzish u testuan në COVID-19, më shumë se njëqind mijë.

Infektologu i njohur amerikan Anthony Fauci, drejtor i Institutit Kombëtar Amerikan të Alergjive dhe Sëmundjeve (NIAID), vlerësoi se Italia “duhet të jetë jashtëzakonisht e kujdesshme në këtë fazë, duke pasur parasysh që infeksioni i koronavirusit po përhapet në vendet fqinje dhe kjo është një kohë e një sfide të madhe, meqenëse ekonomia duhet të fillojë”.

Fauci mori pjesë në internet në konferencën “Kufijtë, festa e shëndetit” (Frontiere-Festival di Salute), organizuar në Romë dhe me këtë rast tha se kthimi në jetën normale mund të pritet në fund të vitit të ardhshëm.

Deri atëherë, Fauci rekomandon respektimin e rreptë të masave të përshkruara: maska mbrojtëse, distancë fizike, shmangie të mbledhjeve në grupe dhe qëndrim jashtë.

Sipas tij, deri në fund të këtij viti, është e mundur të pritet një vaksinë efektive, shumica e popullsisë së botës mund të vaksinohen gjatë vitit të ardhshëm, por jo e gjithë popullata, siç është rasti me vaksinën e lisë.

“Mjafton të vaksinohen 75% e popullsisë së botës për të ndaluar përhapjen e infeksionit,” tha Fauci.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Limaj: Zëdhënësi i lirisë sonë në burg, zëdhënësi i Millosheviqit president

Limaj: Zëdhënësi i lirisë sonë në burg, zëdhënësi i Millosheviqit president

Limaj: Pa Thaçin, Krasniqin, Veselin, Selimin nuk do të kishte UÇK

Limaj: Pa Thaçin, Krasniqin, Veselin, Selimin nuk do të kishte UÇK

Vetëvrasje në Kremlin: Truproja i Putinit gjendet i vdekur?

Vetëvrasje në Kremlin: Truproja i Putinit gjendet i vdekur?

Abazi për LDK-në: A e kanë kuptuar këta që nuk i do populli?

Abazi për LDK-në: A e kanë kuptuar këta që nuk i do populli?

Gjysmëvjetori mund të përfundojë para kohe

Gjysmëvjetori mund të përfundojë para kohe

Haskuka flet për gjendjen me Covid-19 në Prizren, kritikon masat e qeverisë

Haskuka flet për gjendjen me Covid-19 në Prizren, kritikon masat e qeverisë

​A e dëmton testi COVID-19 trurin tonë?

​A e dëmton testi COVID-19 trurin tonë?

​Përfundon mbledhja e LDK-së, Gashi thotë se janë të gatshëm për zgjedhje

​Përfundon mbledhja e LDK-së, Gashi thotë se janë të gatshëm për zgjedhje

​A duhet të mbajnë maska njerëzit që janë shëruar nga COVID-19?

​A duhet të mbajnë maska njerëzit që janë shëruar nga COVID-19?

​Shumica e shkollave sot në pushim, nuk respektuan vendimin e Qeverisë

​Shumica e shkollave sot në pushim, nuk respektuan vendimin e Qeverisë

Shpend Ahmeti: Prej nesër Trafiku urban falas

Shpend Ahmeti: Prej nesër Trafiku urban falas

​Gashi: Isa Mustafa e ka për obligim të gjejë zgjidhje për presidentin

​Gashi: Isa Mustafa e ka për obligim të gjejë zgjidhje për presidentin

11 të vdekur dhe 539 raste të reja me COVID-19

11 të vdekur dhe 539 raste të reja me COVID-19

Quni flet për deklaratën ku kishte thënë se do të qëndrojë në politikë derisa Thaçin e Veselin t’i sheh prapa grilave

Quni flet për deklaratën ku kishte thënë se do të qëndrojë në politikë derisa Thaçin e Veselin t’i sheh prapa grilave

Mbërrin mbi 160 mijë vaksina kundër gripit sezonal, shpërndahen falas

Mbërrin mbi 160 mijë vaksina kundër gripit sezonal, shpërndahen falas

​OAK rikërkon nga Qeveria largimin e kufizimeve të lëvizjes dhe orarit të punës për bizneset

​OAK rikërkon nga Qeveria largimin e kufizimeve të lëvizjes dhe orarit të punës për bizneset