Fatura ‘e fryrë’ e rrymës? Këto pajisje funksionojnë edhe kur janë ‘fikur’

19.08.2019 18:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fatura ‘e fryrë’ e rrymës? Këto pajisje funksionojnë edhe kur janë ‘fikur’

Shumë e lënë ngarkuesin në prizë edhe pasi të mbarojë karikimi. Sidoqoftë, shumë nuk e dinë që këto pajisje konsumojnë energji elektrike edhe kur nuk janë në punë.TelevizoriA e vendosni televizorin në modalitetin e gjumit duke shtypur butonin e energjisë?Ju vetëm mund ta shkëputni plotësisht duke e kyçur. Një TV ‘që nuk punon’ konsumon 24 vat në ditë.Mbushës telefoni celularShumë e lënë ngarkuesin në prizë edhe pasi të mbarojë mbushja. Duket më praktike, dhe shpesh tregohemi dembelë për të tërhequr kabllon.Kostoja e vetë ngarkuesit nuk është e madhe, por ekziston. Kjo praktikë vlerësohet të konsumojë 1.2 vat në ditë.Pajisjet me orëTë gjithë kanë të paktën një të tillë në shtëpi. Orë alarmi në radio, mikrovalë, linja muzikore, DVD player – të gjitha tregojnë kohën kur nuk janë duke punuar.Kështu, ato konsumojnë një shtesë prej 108 vat në ditë. E vetmja zgjidhje është të ndërpresësh plotësisht furnizimin e tyre me energji elektrike.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje

Heldti pas anketës së UNDP-së: Statistikat flasin vetë

Heldti pas anketës së UNDP-së: Statistikat flasin vetë

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë

Gjendja e jashtëzakonshme në Maqedoni edhe për 14 ditë

Gjendja e jashtëzakonshme në Maqedoni edhe për 14 ditë

Mustafa: Gjykata s’ia mbajti askujt anën

Mustafa: Gjykata s’ia mbajti askujt anën