Faton Bislimi: Pushtete të ndara- përgjegjësi e plotë

05.02.2021 11:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Faton Bislimi: Pushtete të ndara- përgjegjësi e plotë

Nga Faton Bislimi
Një nga problemet esenciale në vendin tone është mungesa e sundimit të ligjit. Realisht, krimi dhe korrupsioni vazhdojnë të lëndojnë shoqërinë tone në vazhdimësi. “Shkon Lumezi, e vjen Elezi” është asgjë më shumë se një “Cinderella Story” por jo zgjidhje reale e problemit.

“Lufta kundër korrupsionit” e proklamuar nga ata që i dhanë vulën e rrënjësimit krimit dhe korrupsionit në vend është vetëm se një tentim për të larguar të ftohtit me të ftohtë.

Në të gjitha raportet e Komisionit Evropian, Bankës Botërore, Fondit Monetar Ndërkombëtar, për Kosovën e theksojnë mungesën e sundimit të ligjit si problem madhor të vendit. Ky problem vlerësohet edhe si një nga barrierat më të mëdha të vendeve në zhvillim dhe pengesë madhore për konsolidim të demokracisë.
Nuk ka shembull më të mire të sundimit efikas dhe efektiv të ligjit sesa sistemi i tri degëve qeverisëse të SHBA-ve, të trija të pavarura nga njëra tjetra:
Administrata (ekzekutivi), Kongresi (legjislatura), dhe Gjyqësori (sundimi i ligjit). Andaj, Kosovës i duhet një reformë e thellë dhe përmbajtësore për ndarjen e përgjegjësive në mes këtyre tri degëve të qeverisjes njëherë e mire: Qeveria, Parlamenti, dhe Gjyqësori duhet të jenë totalisht të pavarur në vendimmarrjen e tyre.

Nëse ne e kemi njëmend admirimin për Amerikën dhe demokracinë amerikane, atëherë, ne do të duhej që reformes së ndarjes së pushteteve t’i japim prioritetin dhe rendësinë e duhur. Pavarësia e këtyre pushteteve ofron themelin e domosdoshëm për fillim të zbatimit të sundimit të ligjit! Cdo bishtrim ndaj kësaj sfide është bishtrim ndaj tejkalimit të sfidës më madhore të vendit.

Unë jam për pavarësi të plotë të pushteteve; për sundim efikas dhe efektiv të ligjit për të gjithë pa asnjë dallim. Vetëm kështu përparon Kosova!

Shteti. Shtet.
#LDK132 #FatonBislimi43 #Lojalitet #Durim #Kurajo

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj: Presidenti Biden është mik besnik i Kosovës, fat ta njoh dhe të ndërtoj miqësi me të

Haradinaj: Presidenti Biden është mik besnik i Kosovës, fat ta njoh dhe të ndërtoj miqësi me të

Pireva: Kamenica e mobilizuar për fitoren e LDK-së

Pireva: Kamenica e mobilizuar për fitoren e LDK-së

Meta: Qeveria të mos bëjë sehir, pandemia po del nga kontrolli

Meta: Qeveria të mos bëjë sehir, pandemia po del nga kontrolli

IPK arrestoi një zyrtar policor të dyshuar për keqtrajtim gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare

IPK arrestoi një zyrtar policor të dyshuar për keqtrajtim gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare

Klinika Infektive fillon trajtimin e koronavirusit përmes plazmës së gjakut

Klinika Infektive fillon trajtimin e koronavirusit përmes plazmës së gjakut

Flet qytetari të cilit policët ia thyen brinjtë

Flet qytetari të cilit policët ia thyen brinjtë

Drejtori i policisë paralajmëron vendosje të kamerave në krejt stacionet në Kosovë

Drejtori i policisë paralajmëron vendosje të kamerave në krejt stacionet në Kosovë

PZAP ua mundëson votuesve nga diaspora të ankohen edhe përmes e-mail, urdhëron KQZ-në t’i përfshijë në listë edhe 144 qytetarë

PZAP ua mundëson votuesve nga diaspora të ankohen edhe përmes e-mail, urdhëron KQZ-në t’i përfshijë në listë edhe 144 qytetarë

ATK tejkalon planin e të hyrave për muajin janar, mbledh 4 milion euro më shumë

ATK tejkalon planin e të hyrave për muajin janar, mbledh 4 milion euro më shumë

Pal Shtufi: Me pas Faton Bislimin në parlament, është sikur me pasë një senator amerikan aty

Pal Shtufi: Me pas Faton Bislimin në parlament, është sikur me pasë një senator amerikan aty

5 të vdekur dhe 284 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

5 të vdekur dhe 284 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Likaj pas dorëheqjeve të ndërkombëtarëve nga KShC: Jam i befasuar, s’kam qenë në dijeni për arsyet

Likaj pas dorëheqjeve të ndërkombëtarëve nga KShC: Jam i befasuar, s’kam qenë në dijeni për arsyet

KShC pret zëvendësimin e anëtarëve të dorëhequr

KShC pret zëvendësimin e anëtarëve të dorëhequr

Hoti: Ky vit do të përmbyllet me liberalizim të vizave

Hoti: Ky vit do të përmbyllet me liberalizim të vizave

KQZ-ja thotë se s’ka autorizuar askënd të bëjë sondazhe në emër të tyre

KQZ-ja thotë se s’ka autorizuar askënd të bëjë sondazhe në emër të tyre

Shoqata e Invalidëve të Luftës së UÇK’së i reagon Hotit pas vendimit për rregullimin e protezave

Shoqata e Invalidëve të Luftës së UÇK’së i reagon Hotit pas vendimit për rregullimin e protezave