Familja e zëvendëskryeministrit zotëron bizneset me hidrocentralet e vogla

03.09.2019 16:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Familja e zëvendëskryeministrit zotëron bizneset me hidrocentralet e vogla

Zyrtarë të lartë të qeverisë dhe opozitës janë figurat kryesore në Maqedoninë e Veriut të cilët menaxhojnë me biznesin e energjetikës në vend, përkatësisht hidrocentraleve të vogla.

Sipas të dhënave nga Regjistri i Komisionit Rregullator për prodhimin e energjisë elektrike nga hidrocentralet e vogla, si dhe nga të dhënat e Regjistrit Qendror, del në pah se një e treta e biznesit të hidrocentraleve nga gjithsej 75 sa funksionojnë në vend janë në pronësi të familjes së zëvendëskryeministrit për çështje ekonomike, Koço Angjushev.

Të dhënat nga dokumentacioni i Regjistrit Qendror në Maqedoninë e Veriut tregojnë se 27 hidrocentrale të vogla kanë ndërlidhje direkte ose indirekte me zëvendëskryeministrin për çështje ekonomike, Koço Agjushev.

Edhe lideri i opozitës maqedonase, Hristijan Mickoski, duke investuar kapital prej 700 mijë euro, në vitin 2014 është bërë pjesë e kompanisë e cila ka në pronësi 3 hidrocentrale të vogla në Maqedoninë e Veriut.

Organizatat joqeveritare thonë se kemi të bëjmë me rast eklatant të konfliktit të interesave sepse vetë kryeministri Koço Angjushev është pjesë e hartimit të politikave për energjetikë, ndërkohë që në këtë biznes pjesën më të madhe e menaxhon familja e tij.

“Në pjesën që ka të bëjë me konfliktin e interesave, zëvendëskryeministri për çështje ekonomike dhe kabineti i tij, në mënyrë të drejtpërdrejtë janë të përfshirë në përpilimin e rregullativës ligjore për prodhimin e energjisë së ripërtëritshme”.

“Për momentin, legjislacioni është shtrirë në atë mënyrë që i favorizon hidrocentralet e vogla sepse hidrocentralet e vogla kanë çmime të sigurta blerëse të energjisë elektrike ndërsa energjia diellore dhe ajo e erës, duhet të garojnë nëpër tenderë, ku duhet të ofrojnë çmime më të lira për të fituar subvencion për energjinë e prodhuar”, thotë për Radion Evropa e Lirë, Davor Pehçevski nga organizata joqeveritare “Ekosvest”.

Ndërkohë, Komisioni për Anti-korrupsion është duke shqyrtuar lëndën që ka të bëjë me procedurat rreth marrjes me qira të tokës ndërtimore shtetërore nga kompania “Topolki” për ndërtimin e hidrocentraleve të vogla , kompani kjo që është në pronësi të vëllait të zëvendëskryeministrit Koço Angjushev dhe lënda e dytë ka të bëjë me konfliktin e interesave.

Nga Komisioni për parandalimin e korrupsionit bëjnë të ditur se shqyrtimi i lëndës është ne procedurë dhe se nevojitet kohë për të marrë vendim ngase siç kanë sqaruar, presin informacione nga 12 institucione të ndryshme përkatëse.

Zyrtarët e Komisionit Anti-korrupsion theksojnë se kjo lëndë mbetet e hapur pa marrë parasysh që prona i është dhënë me qira vëllait të Koço Angjushevit, Todor Angjushevit.

Sllagjana Taseva nga organizata joqeveritare “Transparency International” thotë se nuk është kontestuese nëse një biznesmen futet në politikë, por kontestuese është nëse ai përmes influencës politike arrin të shtrijë në mënyrë të paligjshme biznesin e tij duke përfituar favore të shumta.

Taseva thotë se pavarësisht supozimeve se familja Angjushev ka qenë lider në biznesin me hidrocentralet edhe para futjes në Qeveri, organet përkatëse duhet të shqyrtojnë se sa kanë përfituar përmes politikës kompanitë që menaxhohen nga anëtarët e kësaj familje.

“Sa funksioni që bart në qeveri ka ndihmuar në rritjen e vëllimit të punës, si zhvillohet biznesi, puna nëse është ose jo e njëjtë, dhe nëse shfrytëzojnë privilegje të caktuara ndryshe nga kompanitë e tjera të të njejtit biznes, këto çështje duhet të shqyrtohen”, thotë Taseva.

Por, nga Qeveria e Maqedonisë janë arsyetuar se në asnjë mënyrë nuk janë shkelur procedurat gjatë vendimit për dhënien me qira të tokës në pronësi të shtetit, ndaj ndërmarrjes “Topolki”, e cila menaxhohet nga Todor Angjushev, vëllai i zv/kryeministrit Koço Angjushev, duke sqaruar se e gjithë procedura është e ligjshme.

Komisioni Anti-korrupsion, njëherësh është duke shqyrtuar dhe lëndën e iniciuar nga Social-demokratët e kryeministrit Zoran Zaev, ku duhet të vendoset nëse ka pasur konflikt interesash gjatë ndarjes së koncesionit për kompaninë në të cilën bashkëpronar është lideri i opozitës Hristian Mickoski.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik