Falimentim biznesesh e humbje të vendeve të punës

17.05.2020 08:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Falimentim biznesesh e humbje të vendeve të punës

Pas pushimit të detyruar për afro 2 muaj shkaku i pandemisë, disa nga bizneset kanë filluar t’i hapin dyert për klientët e tyre. Por, entuziazmi për kthim në vendet e punës ka filluar të zbehet.

Rreth 95 për qind e bizneseve kanë raportuar se kanë zvogëlim të shitjeve si rezultat i rënies së kërkesës. Kufizimi i lëvizjes së qytetarëve, përmendet si arsye e rënies së konsumit. Bizneseve u janë ulur të ardhurat dhe për pasojë ato kanë filluar të pushojnë punëtorë nga puna, shkruan KOHA.

Të dhënat e Administratës Tatimore të Kosovës tregojnë se mbi 1.600 persona kanë deklaruar se kanë mbetur pa punë gjatë pandemisë. Por, ky numër dyshohet se është më i madh, pasi një pjesë e madhe e tyre nuk janë deklaruar nga kompanitë. Janë edhe dhjetëra mijëra të tjerë që kanë punuar në tregun joformal.

Organizatat financiare ndërkombëtare parashohin tkurrje të ekonomisë së Kosovës këtë vit. Sipas Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kosova do të ketë rënie ekonomike prej 3-5 për qind, që i bie humbje të 30 – 50 mijë vendeve të punës. Edhe Banka Botërore parasheh një rënie ekonomike prej 4.5 për qind, por në skenarin më të keq, kjo rënie do të jetë deri në 11 për qind. Humbjet ekonomike brenda një dite sipas ministrit të Financave dhe Transfereve, Besnik Bislimi, janë rreth 6 milionë euro, ndërkohë odat ekonomike thonë se humbjet janë edhe më të mëdha. Por, sipas tyre, ende është herët për të ditur saktë dëmet e shkaktuara…

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Falimentim biznesesh e humbje të vendeve të punës

Falimentim biznesesh e humbje të vendeve të punës

Basha flet për shembjen e Teatrit Kombëtar: Dhunë, babëzi dhe hajdutëri, Rama përgjegjësi i vetëm

Basha flet për shembjen e Teatrit Kombëtar: Dhunë, babëzi dhe hajdutëri, Rama përgjegjësi i vetëm

Shembja e Teatrit Kombëtar/ Monika Kryemadhi: U bëj thirrje qytetarëve të mos e njohin shtetin e Edi Ramës

Shembja e Teatrit Kombëtar/ Monika Kryemadhi: U bëj thirrje qytetarëve të mos e njohin shtetin e Edi Ramës

Nis shembja e Teatrit Kombëtar (Foto)

Nis shembja e Teatrit Kombëtar (Foto)

Kurti: Në zgjedhjet tjera le të bëhen të gjithë liderët bashkë kundër meje, le ta marrin edhe presidentin

Kurti: Në zgjedhjet tjera le të bëhen të gjithë liderët bashkë kundër meje, le ta marrin edhe presidentin

Kurti: Bëmë mirë që i vendosëm njerëzit e VV’së në borde të ndërmarrjeve

Kurti: Bëmë mirë që i vendosëm njerëzit e VV’së në borde të ndërmarrjeve

23 raste të reja me Covid-19 në Kosovë, 22 të shëruar

23 raste të reja me Covid-19 në Kosovë, 22 të shëruar

PDK akuzon Qeverinë se ka dështuar në luftën kundër pandemisë dhe se po manipulon me shifra

PDK akuzon Qeverinë se ka dështuar në luftën kundër pandemisë dhe se po manipulon me shifra

Gazeta Infokus edhe me 5 produkte të reja televizive

Gazeta Infokus edhe me 5 produkte të reja televizive

Riatdhesohen 143 persona nga Gjermania në Kosovë

Riatdhesohen 143 persona nga Gjermania në Kosovë

Vuçiq i reagon Pendarovskit: I kam thënë mos fol për Kosovën, ai po ua bën qejfin gjermanëve

Vuçiq i reagon Pendarovskit: I kam thënë mos fol për Kosovën, ai po ua bën qejfin gjermanëve

12 pacientë me koronavirus po trajtohen në Infektivë, katër në gjendje të rëndë

12 pacientë me koronavirus po trajtohen në Infektivë, katër në gjendje të rëndë

Haxhiu: Gjyqtarëve në Kushtetuese po u bëhet presion për të marrë vendim në favor të Thaçit

Haxhiu: Gjyqtarëve në Kushtetuese po u bëhet presion për të marrë vendim në favor të Thaçit

Dyshohet se disa kompani përfituan kundërligjshëm nga Pakoja Emergjente, paralajmërohet padi për MFT-në

Dyshohet se disa kompani përfituan kundërligjshëm nga Pakoja Emergjente, paralajmërohet padi për MFT-në

Raporti, ja çfarë shkruhet për aksidentin ku mbeti i vdekur Kobe Bryan

Raporti, ja çfarë shkruhet për aksidentin ku mbeti i vdekur Kobe Bryan

Vendim i gabuar karantina në Qendrën e Studentëve, do të ndikojë në suksesin e studentëve

Vendim i gabuar karantina në Qendrën e Studentëve, do të ndikojë në suksesin e studentëve