Fahri XHARRA: Serbia në panik, shqiptarët po zgjohen!

11.04.2020 00:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fahri XHARRA: Serbia në panik, shqiptarët po zgjohen!

“Shqiptarët e Kosovës dhe të Metohisë , me ndihmën e Perëndimit , e krijuan shtetin e dytë shqiptar në Ballkan. Në Maqedoni po ndodhë e njëjta. Në Mal të Zi po flitet për autonomi të shqiptarëve , ashtu edhe jugu i Serbisë po kërkojnë autonomi shqiptare”- shkruajnë gazetat serbe.
Serbët janë panik : “A ono što su učinili na Kosmetu, Albanci se spremaju da učine i u Makedoniji, Crnoj Gori i Grčkoj. Oni se enormno množe, pa i milom i silom asimiluju druge. “ ( Dhe ashtu si u bë me Kosovën , ata (shqiptarët fxh ) përgatiten t`a bëjnë edhe në Maqedoni , Mal të Zi dhe Greqi ) “ Shqiptarët shumohen në mënyrë të paparashikueshme dhe me dhunë i asimilojnë të tjerët.

Por serbët e kanë një shpresë :” Posa të thyhet kurrizi i imperializmit amerikan , shteti i Kosovës do të rrënohet si shtëpia prej letrave”

“E dini – shkruan shtypi serb që Kosova është ngritur në territoret shekullore serbe? E dini që ata e trajtojnë Kosovën si shtet Shqiptar , sepse ashtu iu pëlqen ?

Serbët janë në frikë të madhe nga zgjimi shqiptar , nga vetëdijesimi historik i shqiptarëve. Serbët e kanë humbur kontrollin njerëzor , sepse me veglat e veta në tokat tona nuk iu shkoi për dore të arrijnë qëllimin e tyre , prandaj edhe shkruajnë “ Shqiptarët po thonë që e kanë hisen e tyre në Serbi , Mal të Zi , Greqi dhe Maqedoni . Ata thonë që janë autokton , trashëgimtaret gjenealogjik të ilirëve , bile edhe të Pellazgëve , dhe se Ballkani është i tyre ; Nëse ia arrijnë kësaj do ta përvetësojnë edhe Europën”
Qëllimet serbe me ndihmën e “islamit “ dhe pseudoshkencëtarë shqiptarë ,posaçërisht në 15 vjetshin e fundit u munduan të na bindin në variantet e tyre historike për ne. Ne nuk lëshuam pe. Ja se çka shkruajnë : ” E gjithë shkenca e vërteton që shqiptarët nuk janë autokton dhe se nuk kanë asnjë lidhshmëri gjenealogjike me ilirët e as me pellazgët ( T`iu kujtoj Oliver Shmittin dhe Myzafer Korkutin ,fxh ). “ dhe për habinë tonë edhe vazhdojnë kështu ; “ Bile edhe historiani i tyre Hasan Kaleshi dokumentonte që shqiptarët në Kosovë para okupimit turk ishin vetëm 4-5 % e popullsisë së atëhershme ( hoxhallarët na thoshin se nuk ishim as 1 % , fxh )

Të vazhdojmë me mrekullitë serbe , tani e paska shpikur një termin të ri që të gjithë shqiptarët që jetojnë jashtë kufinjeve të Shqiperisë së 1912 -tës , janë “ Diasporë “ Nga ana e tyre një emërtim i
“qëlluar “ . Paramendoni të dashurit e mi shqiptar- mohues sikur ky përkufizim etnik të pranohej në Europë ? Paramendoni ju shqiptar- shkërdhyes ,se çdo të ndodhte me ne ?

Serbët në publikimet e tyre na e dhurojnë edhe këtë “ kompliment: “ Shqiptarët janë të indoktrinuar me historinë e tyre të falsifikuar dhe me fundamentalizmin e tyre islamik . Shqiptarët për ditë e më shumë po bëhen elementi më agresiv i Ballkanit ; që moti , me shekuj ishin të përkëdhelurit e turqve , ata kanë qenë gjithmonë bashkëpunëtorë të të gjithë okupuesve të Ballkanit . Ata kanë luftuar në jugun e Gadishullit Arabik dhe Jemen për sulltanët turq. Ata kanë bashkëpunuar me Hitlerin kundër serbëve”
Pra , edhe këto ishin fjalët dhe “krenaria” e jonë e 10-15 vjetshin të fundit . A po jo ?

Edhe serbët edhe shqiptaro-mohuesit i pengon historia dhe e vërteta :” Ne zaboravite da oni afirmišu tezu da su izgradili i Vatikan, i Pariz, i London. “

Të dalim edhe tek kërkesa e jonë që Kosova të futet në Unesko ; serbët janë kategorikisht kundër dhe plotë panik shkruajnë : “ Kultura shqiptare është shumë e varfër edhe në Shqipëri , sa për Kosovë mos të flasim. Ata nuk kanë asnjë monument të tyre historik . Nëse e shikojmë nëndheun e nën ujin e Shqipërisë ajo flet vetëm greqisht. latinisht dhe serbisht. Shqipja është e pa njohur. Edhe Skënderbeu nuk ishte shqiptar ( sikur lubonjat dhe xhamitë ) . Edhe Naim Frashëri i tyre nuk ishte shqiptar , ai ishte vllah . (Srbo-Crnogorci su postavili temelje albanologije, albanskog pisma i jezika. Glavno književno delo u prozi albanskih Kosovaca i same Albanije napisao im je jedan Srbo-Crnogorac, koga su u znak zahvalnosti odrali živog.)
Pra serbët na i paskan vuar themelet e historisë, albanologjisë , shkrim-leximit shqip ??????

“ Rreziku shqiptar është shumë i madh -shkruajnë serbët : “Treba znati da jedan dobar deo Albanaca nisu Albanci i, kako rekoh, oni su gori i od samih Albanaca. Sa autentičnim Albancima treba da se sporazumemo na bazi međunarodnog zakona o dijaspori. Treba da im svim silama da tražimo poštovanje i primenu tog zakona. Ako se budu preduzele ove mere, mislim da ni Balkanu ne preti kakva opasnost od Albanaca. U suprotnom, ne samo Balkan, već i Evropa, ubrzo će biti ugrožena, jer se Albanci enormno množe, pa i milom i silom asimiluju druge.”

Ja pra juve që deshët të na ndërroni edhe historinë me urdhrin e turkut ,e shihni që kjo ishte kërkesë serbe,dhe bashkëpunimi serbo -turk ende vazhdon .

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje

Heldti pas anketës së UNDP-së: Statistikat flasin vetë

Heldti pas anketës së UNDP-së: Statistikat flasin vetë

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë

Gjendja e jashtëzakonshme në Maqedoni edhe për 14 ditë

Gjendja e jashtëzakonshme në Maqedoni edhe për 14 ditë

Mustafa: Gjykata s’ia mbajti askujt anën

Mustafa: Gjykata s’ia mbajti askujt anën

VV konferencë për media në ora 17:00

VV konferencë për media në ora 17:00