Facebook tha se ka fshirë 1.5 milion video të sulmit ndaj xhamive në Zelandë

17.03.2019 11:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Facebook tha se ka fshirë 1.5 milion video të sulmit ndaj xhamive në Zelandë

Facebook tha se ka fshirë plot 1.5 milion video globalisht të sulmit ndaj xhamisë në Zelandën e Re në 24 orët e para.

Në 24 orët e para kemi fshirë 1.5 milion video të sulmi në mbarë botën, ku 1.2 milion janë bllokuar gjatë ngarkimit…” tha Facebook në rrjetin social Twitter ditën e Shtune.

Kompania tha se do të fshinte të gjitha versionet e edituara të videove që nuk përmbajnë përmbajtje grafike për respekt të njerëzve të vrarë në xhami dhe shqetësimeve të autoriteteve lokale.

Numri i të vdekurve nga sulmi shkoi në 50 të Dielën. Atentatori sulmoi dy xhami ditën e Premte dhe transmetoi sulmet live në Facebook për 17 minuta duke përdorur një aplikacion dizajnuar për entuziastët e sporteve ekstreme.

Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern tha se do të diskutonte me Facebook transmetimin live të ngjarjes. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Facebook tha se ka fshirë 1.5 milion video të sulmit ndaj xhamive në Zelandë

Facebook tha se ka fshirë 1.5 milion video të sulmit ndaj xhamive në Zelandë

Pse telefonët tanë kanë nevojë për më shumë se një kamër?

Pse telefonët tanë kanë nevojë për më shumë se një kamër?

Kosovarët manipulojnë popullatën australiane përmes faqeve në Facebook

Kosovarët manipulojnë popullatën australiane përmes faqeve në Facebook

Dalin në shitje laptopët Samsung Notebook 9 Pen dhe Notebook 9 Pro

Dalin në shitje laptopët Samsung Notebook 9 Pen dhe Notebook 9 Pro

Apple ka shkelur tre patenta të Qualcomm thotë një gjykatë Amerikane

Apple ka shkelur tre patenta të Qualcomm thotë një gjykatë Amerikane

Ketri i patrembur, bashkë me shqiponjën qëndroi në një degë (Foto)

Ketri i patrembur, bashkë me shqiponjën qëndroi në një degë (Foto)

Facebook do të luftojë shpërndarjen e fotove intime me inteligjencën artificiale

Facebook do të luftojë shpërndarjen e fotove intime me inteligjencën artificiale

Ndërprerja e Facebook-ut vë në pikëpyetje për mënyrën tonë të jetesës

Ndërprerja e Facebook-ut vë në pikëpyetje për mënyrën tonë të jetesës

CEO i bursës kriptografike famëkeqe Mt.Gox i shpëton burgimit

CEO i bursës kriptografike famëkeqe Mt.Gox i shpëton burgimit

Skype dyfishon numrin e bashkëbiseduesve për thirrje në grup

Skype dyfishon numrin e bashkëbiseduesve për thirrje në grup

Netgear ka përgatitur një router wireless për adhuruesit e lojërave

Netgear ka përgatitur një router wireless për adhuruesit e lojërave

Google mund të gjobitet për herë të tretë nga Komisioni Evropian

Google mund të gjobitet për herë të tretë nga Komisioni Evropian

Problemi 19 vjeçar i sigurisë në WinRAR po përdoret në disa sulme nga hakerët

Problemi 19 vjeçar i sigurisë në WinRAR po përdoret në disa sulme nga hakerët

Tastiera Google Gboard tashmë përkthen tekstet në 103 gjuhë të botës

Tastiera Google Gboard tashmë përkthen tekstet në 103 gjuhë të botës

Qëndron shumë pranë ariut gjigant, për ta ushqyer me luleshtrydhe të ngrira (Video)

Qëndron shumë pranë ariut gjigant, për ta ushqyer me luleshtrydhe të ngrira (Video)

Presheva, Prizreni dhe Tirana ishin ndalesat e radhës së ICT Awards 7

Presheva, Prizreni dhe Tirana ishin ndalesat e radhës së ICT Awards 7