Facebook tërheqet nga lufta për censurë lidhur me një foto ikonike

10.09.2016 20:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Facebook tërheqet nga lufta për censurë lidhur me një foto ikonike

Rrjeti Facebook është tërhequr nga lufta për censurë lidhur me një fotografi legjendare të luftës. Në këtë luftë theksoheshin politikat e këtij mediumi social dhe për forcën gjithnjë e më të madhe në udhëzimin e shikueshmërisë dhe lexueshmërisë së informacioneve.

Facebook tha se do ta lejoj publikimin e një fotografie të agjencisë Associated Press, të njohur si “vajza napalm” disa javë pasi nuk kishte lejuar që një person nga Norvegjia ta postonte atë në faqen e tij në Facebook.

Fotografia e autorit Nick Ut e paraqet një vajzë të zhveshur vietnameze duke u larguar nga sulmi me bombë napalm, që konsiderohet si njëra nga pamjet më ikonike të Luftës së Vietnamit.

Por, kjo vajzë në fotografi është e zhveshur, dhe Facebook tha se paraqet shkelje të rregullave të tij të përdorimit dhe nuk e ka lejuar publikimin e fotografisë.

Pas disa javësh të protestës nga gazeta më e madhe e Norvegjisë, e bile edhe nga kryeministri i këtij vendi, gjiganti social medial mbrëmë është tërhequr nga vendimi i vet dhe e ka lejuar përdorimin e fotografisë.

Facebook është shndërruar në portal primar, në të cilin njerëzit në gjithë botën i marrin lajmet e tyre, fakt ky që i ka shqetësuar organizatat mediale, që kanë frikë për censurë ose humbje të lexuesve apo të ardhurave nga reklamat.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Tregoni kujdes me kripën, ja dëmet që shkakton në organizëm

Tregoni kujdes me kripën, ja dëmet që shkakton në organizëm

Zyrtare: Prishtina nënshkruan me Marjo Morinën

Zyrtare: Prishtina nënshkruan me Marjo Morinën

Banjave turke të ndërtuara më 1890, iu rikthye madhështia pas renovimit të detajuar (Foto)

Banjave turke të ndërtuara më 1890, iu rikthye madhështia pas renovimit të detajuar (Foto)

Ringjallja e Interit – Tetë vite pas tripletës, neroazzurët tani kanë një skuadër serioze që mund të pretendojë trofe

Ringjallja e Interit – Tetë vite pas tripletës, neroazzurët tani kanë një skuadër serioze që mund të pretendojë trofe

Propozimi romantik në fushën e grurit (Foto/Video)

Propozimi romantik në fushën e grurit (Foto/Video)

Shtatë efektet e errëta që pagjumësia i shkakton në trup

Shtatë efektet e errëta që pagjumësia i shkakton në trup

Sot Superkupa e Evropës, Reali dhe Atletico ndajnë mejdanin në Tallin

Sot Superkupa e Evropës, Reali dhe Atletico ndajnë mejdanin në Tallin

Gjatë javës vendimi për stadiumin ‘Fadil Vokrri’, por mbeturinat nga jashtë hije të keqe

Gjatë javës vendimi për stadiumin ‘Fadil Vokrri’, por mbeturinat nga jashtë hije të keqe

Mbetjet e kangurit që ngordhi në këmbë, tregojnë thatësinë marramendëse që ka goditur Australinë (Foto)

Mbetjet e kangurit që ngordhi në këmbë, tregojnë thatësinë marramendëse që ka goditur Australinë (Foto)

Me zarzavate do ta mbani larg kancerin e zorrës së trashë!

Me zarzavate do ta mbani larg kancerin e zorrës së trashë!

Sarri largon dy rregullat e Contes që lojtarët nuk i donin

Sarri largon dy rregullat e Contes që lojtarët nuk i donin

Leonardo në Spanjë që ta mbyll marrëveshjen Castillejo-Bacca me Villarrealin

Leonardo në Spanjë që ta mbyll marrëveshjen Castillejo-Bacca me Villarrealin

Interi e bleu Joao Marion për 40 milionë euro, tani i kërkon të gjejë skuadër urgjentisht

Interi e bleu Joao Marion për 40 milionë euro, tani i kërkon të gjejë skuadër urgjentisht

Njerëzit e mençur janë më të prirë të vuajnë nga sëmundjet mendore

Njerëzit e mençur janë më të prirë të vuajnë nga sëmundjet mendore

Mirëmbajtësin e pakujdesshëm të kopshtit zoologjik, e sulmoi keq një struc (Video)

Mirëmbajtësin e pakujdesshëm të kopshtit zoologjik, e sulmoi keq një struc (Video)

Ramos: Largimi i CR7 është humbje e madhe, por asnjë lojtar nuk është mbi këtë klub dhe këtë emblemë

Ramos: Largimi i CR7 është humbje e madhe, por asnjë lojtar nuk është mbi këtë klub dhe këtë emblemë