Facebook të tërheq në “ciklin e dështimit”

04.08.2017 12:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Facebook të tërheq në “ciklin e dështimit”

Shkencëtarët kanë zbuluar se pse qëndroni gjithmonë në Facebook. Dhe kjo ndodh, pavarësisht se si ndihesh, të bën mirë të shkosh aty, thotë studimi i ri.

Madje ndonjëherë, sikur vetëm një shikim i shpejtë në Facebook, logoja e tij apo Kryefaqja, janë mjaftueshëm për tu dhënë njerëzve një kënaqësi të madhe. Dëshira për të përsëritur këtë kënaqësi i mban njerëzit tek gjetjet e tyre, dhe u shtohet dëshira kur nuk hyjnë.

Pastaj kur njerëzit duan të largohen nga Facebook, atyre u mungon shumë kjo kënaqësi. Fillojnë të ndjehen fajtorë, hyjnë sërish në Facebook për tu zbavitur dhe ndihen sërish e sërish keq. Studiuesit thonë se kjo sjellje është një “cikël dështimi vetërregullues” që i mban njerëzit dhe i largon nga Facebook.

Dhe fajësia për mosfunksionimin e mediave sociale është e dëmshme për psikikën thotë drejtuesi i këtij studimi Allison Eden, i Michigan State University.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Paul Pogba dëshiron të rikthehet te Juventusi

Paul Pogba dëshiron të rikthehet te Juventusi

32-Bit vs 64-Bit: Cili është ndryshimi?

32-Bit vs 64-Bit: Cili është ndryshimi?

Kjo modele ua ndreq ditën, dhe ua prishë natën

Kjo modele ua ndreq ditën, dhe ua prishë natën

Nëna e Ronaldos: Jam e lumtur që djali im zgjodhi Juventusin

Nëna e Ronaldos: Jam e lumtur që djali im zgjodhi Juventusin

Era Istrefi publikon videoklipin e këngës "Prisoner"

Era Istrefi publikon videoklipin e këngës "Prisoner"

Malmo fiton sërish ndaj Dritës

Malmo fiton sërish ndaj Dritës

Ilaç natyral për ta zvogëluar rrezikun e hipertensionit

Ilaç natyral për ta zvogëluar rrezikun e hipertensionit

Imazhe që tregojnë dallimin e jetës në burgjet rreth e rrotull botës (Foto)

Imazhe që tregojnë dallimin e jetës në burgjet rreth e rrotull botës (Foto)

Ndahen rrugëtimet e Instapaper dhe Pinterest

Ndahen rrugëtimet e Instapaper dhe Pinterest

Jepte lajmet me gjoksin jashtë, spikeren e heqin nga puna pas konfliktit me pronarin

Jepte lajmet me gjoksin jashtë, spikeren e heqin nga puna pas konfliktit me pronarin

Shkëndija në raundin e dytë kualifikues të Ligës së Kampionëve

Shkëndija në raundin e dytë kualifikues të Ligës së Kampionëve

"Hajde gjakovare" – Edi Furra sjell hitin e verës

"Hajde gjakovare" – Edi Furra sjell hitin e verës

Kukësi vazhdon tutje falë golit si mysafir

Kukësi vazhdon tutje falë golit si mysafir

Uji, a jeni të sigurt që hidratoheni mjaftueshëm?

Uji, a jeni të sigurt që hidratoheni mjaftueshëm?

Raport: Samsung mund të sjellë tre variante të Galaxy S10-ës me skaner të shenjave të gishtërinjve në ekran

Raport: Samsung mund të sjellë tre variante të Galaxy S10-ës me skaner të shenjave të gishtërinjve në ekran

Nuk do e njihni, shikoni si dukej Arilena Ara fëmijë

Nuk do e njihni, shikoni si dukej Arilena Ara fëmijë