Facebook shtrëngon kontrollet mbi reklamat politike përpara zgjedhjeve të Bashkimit Evropian

30.03.2019 02:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Facebook shtrëngon kontrollet mbi reklamat politike përpara zgjedhjeve të Bashkimit Evropian

Rrjeti social më i madh në botë Facebook shtrëngoi masat për reklamat politika në Evropë ditën e Premte ndërsa gjendet nën presionin e rregullatorëve Evropiane për të bërë më shumë në mbrojtjen e zgjedhjeve të ardhme të unionit.

Të trembur që kur Rusia përdori median sociale për të influencat zgjidhjet në SHBA, Facebook thotë se ka shtrënguar masat dhe shtuar stafin për të mbrojtur zgjedhjet e 27 vendeve anëtare.

Të gjitha këta reklama do të etiketohen si “paid for” duke treguar se kush i ka blerë, për sa kohë dhe sa njerëz i kanë parë sipas moshës, vendndodhjes dhe gjinisë.

Vetëm reklamuesit e lokalizuar dhe autorizuar në një vend të caktuar mund të lançojnë fushata reklamimi. Gjithashtu këto reklama do të arkivohen dhe të kërkohen publikisht për shatë vite.

Facebook tha se do të bllokojë të gjitha reklamat që nuk i përshtaten rregullave të reja nga mesi i muajit Prill.

Kompania tha se rregullat e reja të transparencës së reklamave të aplikuara në SHBA, Britani, Indi, Ukrainë dhe Izrael do të lançohen globalisht në fund të Qershorit.

Ato do të ndahen në kategori sipas: vlerave politike, emigracionin, sigurisë dhe politikës së jashtme, të drejtave civile dhe sociale, politikës ambientaliste dhe ekonomisë.

Gjithashtu rrjeti social tha se do të shtojë funksione të reja në arkivin e reklamave që e quan Ad Library dhe tu ofrojë më shumë qasje hulumtuesve të cilët duan të bëjnë analiza më të hollësishme. /PCWorld Albanian

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Chicharito largohet nga Sevilla, Sarah Kohan surprizon fansat e ekipit të ri (Foto)

Chicharito largohet nga Sevilla, Sarah Kohan surprizon fansat e ekipit të ri (Foto)

Ashley Young tek Interi, Solskjaer zgjedh kapitenin e ri të “Djave të Kuq”

Ashley Young tek Interi, Solskjaer zgjedh kapitenin e ri të “Djave të Kuq”

Klopp: Kupa e Afrikës në janar? Katastrofë për Liverpoolin

Klopp: Kupa e Afrikës në janar? Katastrofë për Liverpoolin

Selena Gomez lut fansat për vendin e parë

Selena Gomez lut fansat për vendin e parë

Kate Upton flet për jetën pas lindjes së vajzës

Kate Upton flet për jetën pas lindjes së vajzës

Si e paramendojnë meshkujt femrën ideale

Si e paramendojnë meshkujt femrën ideale

“Ti je inspirim”, Rita zgjedh fjalët më të ëmbla për nënën

“Ti je inspirim”, Rita zgjedh fjalët më të ëmbla për nënën

Klubi i David Beckhamit, në garë me kohën për stadiumin e ri

Klubi i David Beckhamit, në garë me kohën për stadiumin e ri

Kompania si motër e “Google” bën namin, mbërrin vlerën një trilionë dollarë!

Kompania si motër e “Google” bën namin, mbërrin vlerën një trilionë dollarë!

Makina ku u vra Tupac Shakur shitet 1.7 milionë dollarë, ende ka plumbin në derë (Foto)

Makina ku u vra Tupac Shakur shitet 1.7 milionë dollarë, ende ka plumbin në derë (Foto)

Nëse i heqni qimet e hundës mikrobet dhe grimcat pranë folikulave mund të futen brenda dhe të shkaktojnë infeksion

Nëse i heqni qimet e hundës mikrobet dhe grimcat pranë folikulave mund të futen brenda dhe të shkaktojnë infeksion

Pellegrini mposht i vetëm Parmën, Roma është çerekfinalistja e fundit

Pellegrini mposht i vetëm Parmën, Roma është çerekfinalistja e fundit

Martinez: Me Lukakun ndihem mirë, te Interi më duan shumë

Martinez: Me Lukakun ndihem mirë, te Interi më duan shumë

Pedofili meksikan lidhet dhe rrihet para se t’i vendosin flakën

Pedofili meksikan lidhet dhe rrihet para se t’i vendosin flakën

Sportistja më seksi në botë që s’ka fituar asnjë trofe në sport

Sportistja më seksi në botë që s’ka fituar asnjë trofe në sport

Kanye West ndalon veturën e tij 200 mijë euroshe për të ndihmuar një të pastrehë

Kanye West ndalon veturën e tij 200 mijë euroshe për të ndihmuar një të pastrehë