Facebook shpjegon sesi funksionon kohështrirja dhe reklamat

02.04.2019 03:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Facebook shpjegon sesi funksionon kohështrirja dhe reklamat

Facebook ditën e sotme prezantoi një veçori të re të quajtur “Why am I seeing this post?” i cili do të ndihmojë përdoruesit të kuptojnë më mirë sesi përmbajtjet shfaqen në kohështrirjen tuaj.

Jo vetëm por gjithashtu do tu japë përdoruesve më shumë kontroll mbi atë çfarë shikoni në News Feed dhe të menaxhoni me lehtësi postimet që ndërveproni.

Kompania thotë se është hera e parë që ofron një informacion të tillë për mënyrën sesi funksionon kohështrirja një lëvizje e cila bëhet me qëllim që të përmirësohet transparenca për mënyrën sesi algoritmet na shënjestrojnë.

Për të fituar akses mbi funksionin e ri e gjitha që ju duhe të bëni është të klikoni menunë në cepin e djathtë të postimeve.

Prej aty mund të shikoni informacione mbi postime të caktuar në kohështrirje. Gjithashtu do tu ofrohen opsione për të personalizuara News Feed gjithashtu.

Funksioni “Why am I seeing this post?” do të jetë i disponueshëm nga dita e sotme. Së fundit rastin e postimeve të sponsorizuara përveçse do të mësoni më shumë rreth faktorëve demografikë dhe interesave që kanë çuar në shfaqjen e këtij postimi për ju, gjithashtu do të mësoni nëse informacioni i një liste reklamuesish shfaqet në profilin tuaj.

Facebook do të tregojë nëse një reklamues kanë ngarkuar të dhënat tuaja personale si e-mail, numri i telefonit apo nëse ka punuar me një palë të tretë për të gjetur informatat tuaja. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Facebook shpjegon sesi funksionon kohështrirja dhe reklamat

Facebook shpjegon sesi funksionon kohështrirja dhe reklamat

Valve zbulon një pajisje të realitetit virtual

Valve zbulon një pajisje të realitetit virtual

Kryeministri Rama prezantoi projektin “Biblioteka Dixhitale”

Kryeministri Rama prezantoi projektin “Biblioteka Dixhitale”

Drejtoria e Përgjithshme e Standartizimit diskuton adoptimin e 50 standardeve të reja përfshirë 5G

Drejtoria e Përgjithshme e Standartizimit diskuton adoptimin e 50 standardeve të reja përfshirë 5G

Gold AG publikon këngën “Suhareka”

Gold AG publikon këngën “Suhareka”

Microsoft rifreskon Surface Book 2 me procesorët e gjeneratës së 8-të Intel

Microsoft rifreskon Surface Book 2 me procesorët e gjeneratës së 8-të Intel

TP-Link Deco M4 është një Wi-Fi Mesh buxhetor

TP-Link Deco M4 është një Wi-Fi Mesh buxhetor

Lëshohen nëpër ujëvarat më të pjerrëta, çifti eksplorues nuk shpëton pa lëndime (Video)

Lëshohen nëpër ujëvarat më të pjerrëta, çifti eksplorues nuk shpëton pa lëndime (Video)

Arbenita Ismajli shfaqet në super formë

Arbenita Ismajli shfaqet në super formë

A është ky telefoni Oppo me kamër me zmadhim optik 10X?

A është ky telefoni Oppo me kamër me zmadhim optik 10X?

“Po vjen ministri”: Gazetarja detyrohet të largohet me shpejtësi nga pamjet e kamerës (Video)

“Po vjen ministri”: Gazetarja detyrohet të largohet me shpejtësi nga pamjet e kamerës (Video)

Gmail në Android pasurohet me Smart Compose

Gmail në Android pasurohet me Smart Compose

Aftësitë e mahnitshme të vogëlushit në sërfim, lëvizi me sukses mbi valën e dytë (Video)

Aftësitë e mahnitshme të vogëlushit në sërfim, lëvizi me sukses mbi valën e dytë (Video)

Një haker Amerikan shpallet fajtor për vjedhjen e Apple ID të yjeve të NBA dhe NFL

Një haker Amerikan shpallet fajtor për vjedhjen e Apple ID të yjeve të NBA dhe NFL

Mblidhet juria e ICT Awards 7, 110 kandidatë në garë për çmimet e mëdha të teknologjisë

Mblidhet juria e ICT Awards 7, 110 kandidatë në garë për çmimet e mëdha të teknologjisë

Dredhia e 1 Prillit e Google është loja Snake në aplikacionin Maps

Dredhia e 1 Prillit e Google është loja Snake në aplikacionin Maps