Facebook pezullon 200 aplikacione në hetimin e keqpërdorimit të të dhënave

15.05.2018 17:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Facebook pezullon 200 aplikacione në hetimin e keqpërdorimit të të dhënave

Pas skandalit të Cambridge Analytica, Facebook po punon shumë për ta bërë veten më të sigurt. Pas hetimit të mijëra aplikacioneve, Facebook pezullon 200 aplikacione deri më tani në hetimin e keqpërdorimit të të dhënave.

Pas skandalit të të dhënave të Cambridge Analytica, Facebook tha se do të fillonte një hetim tërësor të të gjitha aplikacioneve në platformën e saj. Kompania thotë se tani ka hetuar mijëra aplikacione. Si rezultat, Facebook pezullon 200 aplikacione që tani janë në pritje të një hetimi. Facebook ka thënë në lidhje me aplikacionet e pezulluara: “Deri më tani janë hetuar mijëra aplikacione dhe rreth 200 janë pezulluar – në pritje të një hetimi të plotë nëse ata në fakt keqpërdorën ndonjë të dhënë.

Nëse gjejmë dëshmi se këto ose aplikacione të tjera keqpërdorin të dhënat, ne do t’i ndalojmë ata dhe do të njoftojmë njerëzit nëpërmjet kësaj faqeje interneti [“Si mund të tregoj nëse një aplikacion mund të ketë keqpërdorur informacionet e mia në Facebook”].

Do t’u  tregojë njerëzve  nëse ata ose miqtë e tyre kanë instaluar një aplikacion që keqpërdori të dhënat para 2015 – ashtu siç bëmë për Cambridge Analytica.”

Hetimi ndahet në dy pjesë: identifikimin e sjelljeve të dyshimta si shkarkimet e mëdha të të dhënave duke kërkuar për të parë nëse të dhënat janë  keqpërdorur. Megjithatë, Facebook kishte “ekipe të mëdha” të ekspertëve të brendshëm dhe të jashtëm që punonin në hetim.

Cambridge Analytica u mbyll më parë këtë muaj duke fajësuar një “rrethim mediatik”. Megjithatë, disa raporte pretenduan se mund të rihapet si pjesë e një kompanie më të re të quajtur Emerdata. /PCWorld Albanian

 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Facebook pezullon 200 aplikacione në hetimin e keqpërdorimit të të dhënave

Facebook pezullon 200 aplikacione në hetimin e keqpërdorimit të të dhënave

Kripa apo sheqeri, cili është më i dëmshëm për organizmin, ekspertët japin përgjigjien

Kripa apo sheqeri, cili është më i dëmshëm për organizmin, ekspertët japin përgjigjien

Erion Kristo shpërthen ndaj  'Në kurthin e Piter Pan': Pështirësi që më përzien zorrët…

Erion Kristo shpërthen ndaj 'Në kurthin e Piter Pan': Pështirësi që më përzien zorrët…

Thibaut Courtois refuzon pagën e re të Chelseat

Thibaut Courtois refuzon pagën e re të Chelseat

Xheni e BB9 përfundon në spital, publikohen pamjet

Xheni e BB9 përfundon në spital, publikohen pamjet

Vokrri takon kryetarin e KF Ballkanit, Arsim Kabashi

Vokrri takon kryetarin e KF Ballkanit, Arsim Kabashi

Zbulohen të dhënat e 3 milion përdoruesve të Facebook

Zbulohen të dhënat e 3 milion përdoruesve të Facebook

Çfarë dënimi mori Arban Abrashi në lojën e 5e5?!

Çfarë dënimi mori Arban Abrashi në lojën e 5e5?!

362 herë ka më shumë mikrobe në peshat e fitnesit sesa në guacën e tualetit

362 herë ka më shumë mikrobe në peshat e fitnesit sesa në guacën e tualetit

Konfirmohet, Fadil Vokrri: Kosova dhe Shqipëria do të luajnë në Zvicër

Konfirmohet, Fadil Vokrri: Kosova dhe Shqipëria do të luajnë në Zvicër

Kapet peshku me dhëmbë aq të fuqishëm sa që mund të thyejë guaska (Foto)

Kapet peshku me dhëmbë aq të fuqishëm sa që mund të thyejë guaska (Foto)

E pabesueshme sa është rritur djali i Antonios dhe Marisë, nuk do e njihni

E pabesueshme sa është rritur djali i Antonios dhe Marisë, nuk do e njihni

Agim Veliu: Stadiumi i Llapit po merr pamjen e një objekti modern sportiv

Agim Veliu: Stadiumi i Llapit po merr pamjen e një objekti modern sportiv

Specifikimet e BlackBerry Key2, data e debutimit, lajmet dhe spekulimet

Specifikimet e BlackBerry Key2, data e debutimit, lajmet dhe spekulimet

Meshkujt martohen me femrat me të cilat nuk janë të dashuruar?

Meshkujt martohen me femrat me të cilat nuk janë të dashuruar?

Marotta: Objektivi parësor është Liga e Kampionëve

Marotta: Objektivi parësor është Liga e Kampionëve