Facebook do të luftojë shpërndarjen e fotove intime me inteligjencën artificiale

16.03.2019 13:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Facebook do të luftojë shpërndarjen e fotove intime me inteligjencën artificiale

Facebook tha ditën e Premte se do të përdorë inteligjencë artificiale për të luftuar përhapjen e fotove intime shpërndarë pa lejen e personave që paraqiten në to, një fenomen i cili njihet ndryshe edhe si “revenge porn.”

Teknologjia e re është një shtesë e programi tjetër pilot nga rrjeti social për trajnimin e punonjësve të cilët do të analizonin imazhet.

Duke përdorur Machine Learning sot mund të gjurmojmë foto dhe video nudo të shpërndara pa leje në mënyrë proaktive,” tha Facebook.

Me pak fjalë rrjetin social pretendon se mund të zbulojë përmbajtje të tilla përpara se të tjerët ti raportojnë.

Një punonjës i Facebook do të rishikojë përmbajtjet e identifikuara nga teknologjia dhe nëse i sheh si fyese do ti fshijë dhe çaktivizojë llogaritë përgjegjëse për përhapjen e tyre.

“Revenge porn” është shpërndarja e imazheve me përmbajtje seksuale në internet pa dijeninë e personave që shfaqen në to në përpjekje për ti poshtëruar. Në pjesën më të madhe praktika prek femrat.

Facebook gjithashtu do të lançojë një hub të quajtur “Not Without My Consent” në faqen e sigurisë për ata persona që janë prekur. Të paktën 15,000 persona punonjës që nga muaji Dhjetor për këtë qëllim. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Facebook do të luftojë shpërndarjen e fotove intime me inteligjencën artificiale

Facebook do të luftojë shpërndarjen e fotove intime me inteligjencën artificiale

Ndërprerja e Facebook-ut vë në pikëpyetje për mënyrën tonë të jetesës

Ndërprerja e Facebook-ut vë në pikëpyetje për mënyrën tonë të jetesës

CEO i bursës kriptografike famëkeqe Mt.Gox i shpëton burgimit

CEO i bursës kriptografike famëkeqe Mt.Gox i shpëton burgimit

Skype dyfishon numrin e bashkëbiseduesve për thirrje në grup

Skype dyfishon numrin e bashkëbiseduesve për thirrje në grup

Netgear ka përgatitur një router wireless për adhuruesit e lojërave

Netgear ka përgatitur një router wireless për adhuruesit e lojërave

Google mund të gjobitet për herë të tretë nga Komisioni Evropian

Google mund të gjobitet për herë të tretë nga Komisioni Evropian

Problemi 19 vjeçar i sigurisë në WinRAR po përdoret në disa sulme nga hakerët

Problemi 19 vjeçar i sigurisë në WinRAR po përdoret në disa sulme nga hakerët

Tastiera Google Gboard tashmë përkthen tekstet në 103 gjuhë të botës

Tastiera Google Gboard tashmë përkthen tekstet në 103 gjuhë të botës

Qëndron shumë pranë ariut gjigant, për ta ushqyer me luleshtrydhe të ngrira (Video)

Qëndron shumë pranë ariut gjigant, për ta ushqyer me luleshtrydhe të ngrira (Video)

Presheva, Prizreni dhe Tirana ishin ndalesat e radhës së ICT Awards 7

Presheva, Prizreni dhe Tirana ishin ndalesat e radhës së ICT Awards 7

Tesla prezantoi makinën më të re elektrike për masat, Model Y

Tesla prezantoi makinën më të re elektrike për masat, Model Y

Në ujë të acartë për 10 mijë euro – do ta bënit edhe ju?! (Video)

Në ujë të acartë për 10 mijë euro – do ta bënit edhe ju?! (Video)

Microsoft lançon Xbox Live për lojërat Android dhe iOS

Microsoft lançon Xbox Live për lojërat Android dhe iOS

Facebook me një hapësirë të dedikuar adhuruesve të lojërave

Facebook me një hapësirë të dedikuar adhuruesve të lojërave

Apple i përgjigjet ankesave të Spotify me ashpërsi

Apple i përgjigjet ankesave të Spotify me ashpërsi

Universiteti i Prishtinës memorandum bashkëpunimi me Agjencinë e Regjistrimit Civil për shkëmbimin e të dhënave

Universiteti i Prishtinës memorandum bashkëpunimi me Agjencinë e Regjistrimit Civil për shkëmbimin e të dhënave