Facebook do të lançojë kriptomonedhën në 2020-ën

25.05.2019 01:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Facebook do të lançojë kriptomonedhën në 2020-ën

Facebook ka planifikuar të lançojë kriptomonedhën e saj në fillim të 2020-ës duke lejuar përdoruesit të kryejnë pagesa dixhitale në disa vende të botës.

Monedha, e quajtur GlobalCoin, do të bënte të mundur që 2.4 miliardë përdoruesit aktivë në muaj të Facebook të këmbejnë dollarët për monedha të tjera ndërkombëtare të cilat më pas mund të përdoren për të kryer pagesa dhe transferuar para pa pasur nevojë për një llogari bankare.

Themeluesi i Facebook Mark Zuckerberg muajin e kaluar u takua me guvernatorin e Bankës së Anglisë Mark Carney për të diskutuar këtë plan.

Zuckerberg gjithashtu diskutoi propozimin e quajtur “Projekti Libra” me zyrtarët e Thesarit Amerikan si dhe është në bisedime me disa firma të transfertave të parave përfshirë Western Union për të zhvilluar në metodë të thjeshtë, pak të kushtueshme për njerëzit që duan të transferojnë para.

Një raport vitin e kaluar thoshte se Facebook është duke zhvilluar një kriptomonedhë që do të lejonte përdoruesit e WhatsApp të transferojnë para.

Për ta bërë vlerën e kriptomonedhës stabile, Facebook ka në plan të lidhë vlerën e saj me disa prej monedhave më të forta të botës përfshirë dollarin Amerikan, Euron dhe Jenin Japonez.

Prej kohësh është pritur një lëvizje e Facebook në shërbimet financiare sidomos pas punësimit të ishte presidentit të PayPal David Marcus. Ky i fundit është edhe anëtar bordi i Coinbase, drejton iniciativat e Facebook në blockchain.

Në fillim të muajit Senati Amerikan i dërgoi një letër të hapur Zuckerberg për ta pyetur për mënyrën sesi kriptomonedha do të funksionojë dhe si do të mbrohen konsumatorët.

Në Shkurt, JPMorgan u bë banka e parë Amerikane e cila krijoi kriptomonedhën e saj JPM Coin si një mënyrë për të lehtësuar pagesat dhe transfertat. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve