Facebook dhe Apple mund të përplasen në gjykatë

29.01.2021 08:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Facebook dhe Apple mund të përplasen në gjykatë

Raportohet se rrjeti social Facebook po përgatitet të padisë në gjykatë Apple me arsyetimin se gjiganti i iPhone po detyron zhvilluesit të ndjekin rregulla të cilat nuk aplikohen për aplikacionet e kompanisë.

Sipas The Information, nëse Facebook vendos të shkojë me këtë padi, pjesë e saj mund të jetë edhe fakti se Apple nuk lejon aplikacione të palëve të treta të përdoren si aplikacione kryesore komunikimi në vend të iMessage.

Rrjeti social pretendon se ndryshimet e ardhshme të Apple në mënyrën e gjurmimit të reklamimit i jep kompanisë një avantazh të padrejtë. Apple thotë se këtë politikë po e implementon për të mbrojtur privatësinë e përdoruesve.

Padia është e dyta e një rëndësie të tillë pas padisë së Epic Games vitin e kaluar ku kërkonte ndryshimin e praktikave të biznesit të Apple përfshirë këtu komisionet për blerjet.

Madje Facebook kishte premtuar publikimin e dokumenteve të brendshme që mbështetin edhe rastin e Epic. Dy gjigantët e teknologjisë kanë shkëmbyer akuza të vazhdueshme me njëri-tjetrin ndër Facebook e akuzon Apple për standarde të dyfishta.

Nga ana tjetër të dy kompanitë janë nën presion nga autoritetet rregullatorë nga SHBA në Evropë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Facebook dhe Apple mund të përplasen në gjykatë

Facebook dhe Apple mund të përplasen në gjykatë

Gjermania planifikon pezullim të udhëtimeve me vendet ku është paraqitur varianti i ri i COVID-19

Gjermania planifikon pezullim të udhëtimeve me vendet ku është paraqitur varianti i ri i COVID-19

Francë, dy mijë raste me mutacionin e ri të COVID-19

Francë, dy mijë raste me mutacionin e ri të COVID-19

Shqipëria pret 800 mijë doza të vaksinave nga Pfizer e Covax në shkurt

Shqipëria pret 800 mijë doza të vaksinave nga Pfizer e Covax në shkurt

Shqipëri, 11 të vdekur dhe 887 raste të reja me Covid-19

Shqipëri, 11 të vdekur dhe 887 raste të reja me Covid-19

India synon të prodhojë më shumë vaksina kundër Covid-19

India synon të prodhojë më shumë vaksina kundër Covid-19

Ekonomia e SHBA-së shënon performancën më të dobët që nga viti 1946

Ekonomia e SHBA-së shënon performancën më të dobët që nga viti 1946

SHBA raporton më shumë se 152 mijë raste të reja me Coronavirus

SHBA raporton më shumë se 152 mijë raste të reja me Coronavirus

E nisi ditën duke goditur dy drerë me veturë, pasdite fitoi milionat në lotari

E nisi ditën duke goditur dy drerë me veturë, pasdite fitoi milionat në lotari

Sanders mbledh 1.8 milionë dollarë për bamirësi nga fotografia e famshme

Sanders mbledh 1.8 milionë dollarë për bamirësi nga fotografia e famshme

Facebooku merr vendim të rëndësishëm, prek edhe politikanët

Facebooku merr vendim të rëndësishëm, prek edhe politikanët

Vaksinime në kushte të jashtëzakonshme në Oregon të ShBA-së

Vaksinime në kushte të jashtëzakonshme në Oregon të ShBA-së

Shitjet e Apple arritën vlerën mbi 111 miliardë dollarë në tre muajt e fundit të vitit të kaluar

Shitjet e Apple arritën vlerën mbi 111 miliardë dollarë në tre muajt e fundit të vitit të kaluar

Toyota godet Volkswagenin, bëhet shitësja më e madh e veturave në vitin 2020

Toyota godet Volkswagenin, bëhet shitësja më e madh e veturave në vitin 2020

“Corona-somnia”, fenomeni i pagjumësisë që e shkakton jeta me Covid-19

“Corona-somnia”, fenomeni i pagjumësisë që e shkakton jeta me Covid-19

Rusia kërcënon me gjobë TikTok-un për shkak të postimeve në lidhje me protestat

Rusia kërcënon me gjobë TikTok-un për shkak të postimeve në lidhje me protestat