“Facebook” dërgon KE-në para gjykatës

28.07.2020 22:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Facebook” dërgon KE-në para gjykatës

Platforma e medias sociale “Facebook” ka vënë para gjykatës Komisionin Europian për shkak të kërkesave për informacion nga krahu ekzekutiv i BE-së, të cilat i konsideron si tepër invazive.

Komisioni i BE-së ka nisur dy hetime antitrusti për sjelljen e “Facebook” në lidhje me praktikat e të dhënave të kompanisë dhe platformën e saj të tregut.

“Natyra jashtëzakonisht e gjerë e kërkesave të Komisionit do të thotë që neve do të na kërkohet të dorëzojmë dokumenta kryesisht të parëndësishme, që nuk kanë asnjë lidhje me hetimet e Komisionit, përfshirë informacione personale shumë të ndjeshëm”, tha Tim Lamb, avokati për Konkurrencën i FB, raporton ATSh.

“Ky informacion përfshin informacionin mjekësor të punonjësve, dokumentat personale financiare. Ne mendojmë se kërkesa të tilla duhet të rishikohen nga gjykatat e BE-së”, shtoi ai.

KE njoftoi se do ta mbronte çështjen e tij në gjykatë dhe se hetimi në “Facebook” vazhdon.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Facebook” dërgon KE-në para gjykatës

“Facebook” dërgon KE-në para gjykatës

Deri më 15 gusht do të vendoset për vitin e ri shkollor

Deri më 15 gusht do të vendoset për vitin e ri shkollor

Masat e reja, nuk lejohet lëvizja e lirë pas orës 22:30 në këto qytete

Masat e reja, nuk lejohet lëvizja e lirë pas orës 22:30 në këto qytete

Qeveria e Kosovës miraton 28 masa të reja kundër Covid-19

Qeveria e Kosovës miraton 28 masa të reja kundër Covid-19

Sadiku: Nëse vazhdon rritja e rasteve me COVID-19, sistemi shëndetësor mund të kolapsojë

Sadiku: Nëse vazhdon rritja e rasteve me COVID-19, sistemi shëndetësor mund të kolapsojë

Komisioni miraton amendamentet e projektligjit për buxhetin

Komisioni miraton amendamentet e projektligjit për buxhetin

Shtimi i rasteve me Covid-19, vendet evropiane marrin masa të reja

Shtimi i rasteve me Covid-19, vendet evropiane marrin masa të reja

Conte: Zgjatja e gjendjes së jashtëzakonshme, e pashmangshme

Conte: Zgjatja e gjendjes së jashtëzakonshme, e pashmangshme

​Banka Botërore do të vazhdojë përkrahjen për Kosovën

​Banka Botërore do të vazhdojë përkrahjen për Kosovën

Raka thotë se situata është alarmante, tregon faktorët që ndikuan në shtimin e rasteve me koronavirus

Raka thotë se situata është alarmante, tregon faktorët që ndikuan në shtimin e rasteve me koronavirus

Hoxhaj e quan “seminar” takimin Hoti-Vuçiq në Bruksel

Hoxhaj e quan “seminar” takimin Hoti-Vuçiq në Bruksel

​Gashi: Pati tensione, por jo sulm ndaj deputetëve të VV-së

​Gashi: Pati tensione, por jo sulm ndaj deputetëve të VV-së

Zëdhënësi i PDK-së për Hotin: Ose t’i lërë ankesat dhe t’i përvishet punës, ose të heq dorë nga pozita e kryeministrit, si paraardhësi i tij

Zëdhënësi i PDK-së për Hotin: Ose t’i lërë ankesat dhe t’i përvishet punës, ose të heq dorë nga pozita e kryeministrit, si paraardhësi i tij

​Mustafa: Kujtim Shala mund t’i rrahë me dije e me argumente prej të parit deri në të fundit të VV-së dhe të gjithë së bashku

​Mustafa: Kujtim Shala mund t’i rrahë me dije e me argumente prej të parit deri në të fundit të VV-së dhe të gjithë së bashku

Kuçi: Zhbllokohen llogaritë e Telekomit

Kuçi: Zhbllokohen llogaritë e Telekomit

Komuna Skënderaj bashkë me “Qatar Charity” do të përkrahin me 50 grante bujqësore familjet në nevojë në Skenderaj

Komuna Skënderaj bashkë me “Qatar Charity” do të përkrahin me 50 grante bujqësore familjet në nevojë në Skenderaj