Fabrikat ankohen se maksigrafi po ua rrit koston e prodhimit

29.04.2018 20:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fabrikat ankohen se maksigrafi po ua rrit koston e prodhimit

Kjo pajisje elektrike e quajtur maksigraf shërben për matjen e shpenzimit të energjisë dhe është e vendosur në këtë fabrikë tash e disa vjet.

Maksigrafi mat pikën më të lartë të shpenzimit dhe më pas, në bazë të atij rezultati përcaktohet, raporton KTV.

Përdorimi i këtij mekanizmi sipas drejtuesve të fabrikës, për prodhimin e qeseve industriale, po e rrit koston e prodhimit.

Drejtuesit e kësaj fabrike thonë se kjo pajisje është e panevojshme për t’u përdorur pasi fabrika nuk ka mundësi që të prodhojë tërë kohën në të njëjtin kapacitet.

Salihi thotë se sikur ai dehe të gjitha bizneset e tjera nuk po kërkojnë asgjë më shumë, pos që të jenë të barabartë me bizneset konkurrente nga rajoni.

Problemi që po përcjell bizneset me vite, sipas shoqatave mbrojtëse të tyre, dëshmon mosgatishmërinë për zgjidhjen e problemeve të vjetra.

Një kërkesë për heqje të maksigrafit, e kishte bërë para disa vjetësh edhe Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, por këtë kërkesë nuk e ka dëgjuar fare Zyra e Rregullatorit të Energjisë.

Sipas një analize të bërë nga Këshilli Kombëtar për Zhvillim Ekonomik, është konstatuar se vlera e faturës së një biznesi që është në kategorinë A1 dhe që punon gjatë tërë muajit, rritet deri në masën 24%, kurse për ato biznese të cilat nuk mund të punojnë tërë muajin, vlera e faturës shkon deri në 50%.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Një muaj paraburgim për të dyshuarit për vjedhje në banka e në markete

Një muaj paraburgim për të dyshuarit për vjedhje në banka e në markete

Thaçi: Diaspora e Kosovës, me vite të tëra ka qenë shtyllë kryesore e ekonomisë sonë

Thaçi: Diaspora e Kosovës, me vite të tëra ka qenë shtyllë kryesore e ekonomisë sonë

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Vendet që do të mbesin pa rrymë

KOMF organizon Konferencën Nacionale për gjithëpërfshirjen e fëmijëve me aftësi të kufizuara në sistemin e rregullt arsimor

KOMF organizon Konferencën Nacionale për gjithëpërfshirjen e fëmijëve me aftësi të kufizuara në sistemin e rregullt arsimor

OSBE e shqetësuar për portalet shqiptare

OSBE e shqetësuar për portalet shqiptare

Policia e Kosovës fillon fushatën njëmujore kundër trafikimit me njerëz

Policia e Kosovës fillon fushatën njëmujore kundër trafikimit me njerëz

Hoti: Për të mirën e serbëve që jetojnë në Kosovë, Serbia duhet ta njoh shtetin tonë

Hoti: Për të mirën e serbëve që jetojnë në Kosovë, Serbia duhet ta njoh shtetin tonë

Prokuroria në Prizren ngrit 4 aktakuza për prodhim dhe vënie në qarkullim të artikujve të dëmshëm ushqimor

Prokuroria në Prizren ngrit 4 aktakuza për prodhim dhe vënie në qarkullim të artikujve të dëmshëm ushqimor

Haradinaj: Kosova falënderon të gjithë burrat dhe gratë e KFOR-it, NATO-s, që kanë shërbyer paqes në shtetin tonë

Haradinaj: Kosova falënderon të gjithë burrat dhe gratë e KFOR-it, NATO-s, që kanë shërbyer paqes në shtetin tonë

Arrestohen pesë persona nën dyshimin e bazuar për ‘trafikim të armëve’

Arrestohen pesë persona nën dyshimin e bazuar për ‘trafikim të armëve’

Telekomi i Kosovës shton 500 konsumatorë të rinj në Prizren

Telekomi i Kosovës shton 500 konsumatorë të rinj në Prizren

Kuvendi miraton projektligjin për kullat e Jasharëve

Kuvendi miraton projektligjin për kullat e Jasharëve

Matoshi: Pa teknologjinë e fundit të filtrave nuk japim leje për termocentralin Kosova e Re

Matoshi: Pa teknologjinë e fundit të filtrave nuk japim leje për termocentralin Kosova e Re

Thaçi: Nëse dikush ka ide më të mençur, heq dorë nga korrigjimi i kufijve

Thaçi: Nëse dikush ka ide më të mençur, heq dorë nga korrigjimi i kufijve

Majko: Kufiri Shqipëri-Kosovë s’do të korrigjohet, do të hapet

Majko: Kufiri Shqipëri-Kosovë s’do të korrigjohet, do të hapet

Limaj: Ditë historike, urime Kosovë Ushtria

Limaj: Ditë historike, urime Kosovë Ushtria