Fabrika “Ferronikel” ndërpret prodhimin që nga nesër

31.03.2016 11:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fabrika “Ferronikel” ndërpret prodhimin që nga nesër

Fabrika më e madhe në Drenicë “Ferronikeli” e cila është privatizuar pas luftës nga nesër do të ndërpresë prodhimin e saj.

Në një komunikatë dërguar mediave nga kjo kompani sqarohet edhe arsyeja e ndërprerjes së prodhimit, siç thuhet për shkak të sigurisë.

“NewCo Ferronikeli Complex, anëtar i grupit të kompanive Cunico Resources NV, njofton se do të ndërmarrë një ndërprerje të pa planifikuar dhe të menjëhershme të prodhimit në fabrikën e saj në Drenas, duke filluar nga 1 Prilli. Kjo për shkak të problemeve teknike të zbuluara kohëve të fundit me pajisje të caktuara në fabrikë, të cilat kanosin sigurinë në fabrikë, krijojnë rrezikun që të shkaktohet dëm i pariparueshëm i pajisjeve dhe, kështu, detyron vendosjen e menjëhershme të fabrikës në gjendje për riparim, si dhe rënies së vazhdueshme të çmimit të nikelit në tregun e metaleve, e cila po shkakton humbje të konsiderueshme për grupin”, thuhet në njoftim.

Në komunikatë thuhet se në fabrikë do të implementohet Plani i Mirëmbajtje s dhe Kujdesit (“CAMP”). CAMP do të përfshijë rinovimin e furrës rrotulluese dhe furrës elektrike në linjën 1, si dhe pajisjeve të tjera mirëmbajtëse.

“Procesi është i planifikuar të zgjasë përafërsisht 90 ditë. Menaxhmenti i NewCo Ferronikelit beson se, pas përfundimit të suksesshëm të “CAMP”, prodhimi do të rifillojë atëherë kur nuk do të ketë probleme teknike të papritura dhe kur kushtet e tregut do të jenë të përshtatshme”, thuhet në njoftim.

“Grupi Cunico Resources u janë mirënjohës të gjitha palëve të përfshira në Republikën e Kosovës për mbështetjen e dhënë gjatë dekadës së fundit. Të gjithë punëtorët, bankat, furnizuesit, klientët dhe Qeveria, së bashku me aksionarët e Cunico Resources, e kanë bërë kompaninë NewCo Ferronikeli kampion të vërtetë të investimeve të huaja në Republikën e Kosovës që nga viti 2006. Cunico Resources janë të përkushtuar që NeëCo Ferronikeli të k etë qëndrueshmëri për një të ardhme afatgjatë dhe dëshiron t’i sigurojë të gjitha palët e përfshira që do të punojnë në mbrojtjen e interesave të tyre në kushtet e tanishme të tregut”, thuhet në njoftimin e NewCo Ferronikeli.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj përplaset me Baton Haxhiun: “Ti ke qenë i përfshirë në ndarjen e Kosovës”

Haradinaj përplaset me Baton Haxhiun: “Ti ke qenë i përfshirë në ndarjen e Kosovës”

Haradinaj në Tiranë: Edi Rama është ideator dhe ka lobuar për ndarjen e Kosovës

Haradinaj në Tiranë: Edi Rama është ideator dhe ka lobuar për ndarjen e Kosovës

Haradinaj në Open: Rama një ‘hajgarexhi’

Haradinaj në Open: Rama një ‘hajgarexhi’

Halil Matoshi: Atyre që po turren për heqjen e tarifës, Daçiq sot ua bëri 8 me 2

Halil Matoshi: Atyre që po turren për heqjen e tarifës, Daçiq sot ua bëri 8 me 2

Komuna e Kamenicës e bëri hor mësuesen e gjuhës shqipe, gaboi në fjalët elementare

Komuna e Kamenicës e bëri hor mësuesen e gjuhës shqipe, gaboi në fjalët elementare

Tërmkolli: Albulena Haxhiun, është niveli më i lartë i një absurditeti, do të dalë nga studio ta çojë Ramushin në burg… Kush je ti?

Tërmkolli: Albulena Haxhiun, është niveli më i lartë i një absurditeti, do të dalë nga studio ta çojë Ramushin në burg… Kush je ti?

Veliu: Me SHBA-të miqësia është besim

Veliu: Me SHBA-të miqësia është besim

Abrashi: Do ta hiqja sot taksën – para se Grenell të shkonte në Serbi

Abrashi: Do ta hiqja sot taksën – para se Grenell të shkonte në Serbi

Grenell në Beograd: Trumpi pret që taksa dhe fushata e çnjohjeve të përfundojnë shpejt

Grenell në Beograd: Trumpi pret që taksa dhe fushata e çnjohjeve të përfundojnë shpejt

​SHBA: Duhet të jemi të vendosur përballë Iranit

​SHBA: Duhet të jemi të vendosur përballë Iranit

Osmani: Grenell solli energji të nevojshme për dialogun me Serbinë

Osmani: Grenell solli energji të nevojshme për dialogun me Serbinë

Parashikimi i motit për ditën e nesërme

Parashikimi i motit për ditën e nesërme

Kurti dhe Haxhiu takohen me ambasadorin e Italisë, e njoftojnë për bisedimet me LDK-në

Kurti dhe Haxhiu takohen me ambasadorin e Italisë, e njoftojnë për bisedimet me LDK-në

Kosovës po i ikin qytetarët

Kosovës po i ikin qytetarët

Maqedonia e Veriut, kthim pas në luftën kundër korrupsionit

Maqedonia e Veriut, kthim pas në luftën kundër korrupsionit

Zyrtari policor dënohet me një vit burg dhe 500 euro gjobë për marrje ryshfeti

Zyrtari policor dënohet me një vit burg dhe 500 euro gjobë për marrje ryshfeti