“Fabrika e parave” e mban emrin e Borussia Dortmundit – 400 milionë euro shitje në pesë vite me yje si Dembele, Aubameyang e Pulisic

11.01.2019 01:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Fabrika e parave” e mban emrin e Borussia Dortmundit – 400 milionë euro shitje në pesë vite me yje si Dembele, Aubameyang e Pulisic

Borussia Dortmudi nuk ka fituar trofe në vitet e fundit, por ka prodhuar lojtarë të rinj dhe pastaj i ka shitur me shifra të mëdha.

Klubi ka arritur të shes lojtarë me nam në vitet e fundit, ku fitimi nga ta ka qenë shumë i madh.

Në të vërtet klubi i ka shitur 10 lojtarë për vlerën e 418 milionë eurove.

Lojtari më i shtrenjtë që është shitur është Ousmane Dembele që ka kushtuar Barcelonës 105 milionë, plus 40 milionë euro të tjera bonuse.

Ai ishte blerë për më pak se 10 milionë euro.

Pastaj vijnë emra si Mario Gotze, Mats Hummels, Pierre Emeric Aubametang që janë shitur për shuma të mëdha.

#1 Mario Gotze – 37 milionë euro profit (para rikthimit)

Një produkt i sistemit të rinjve, Mario Gotze, u kthye në njërin prej lojtarëve më të mirë gjerman.

Ai u shit te Bayern për 37 milionë euro, për tu kthyer përsëri në klub.

Gotze u kthye në klubin e tij për 22 milionë euro.

#2 Matthias Ginter – 7 milionë euro profit

Matthias Ginter u ble për 10 milionë euro nga Freiburg në sezonin 2014-15.

Ginter luajti për tri vite mbi 100 ndeshje te  BVB.

Dortmund besohet se ka fituar mbi 7 milionë euro me shitjen e tij te Borussia Moenchengladbach.

#3 Shinji Kagawa – 16.7 milionë euro (para rikthimit)

Shinji Kagaëa u ble nga Japonia për 350,000 euro në vitin 2010.

Manchester United e bleu në vitin 2012 për 17 milionë euro.

Ai u kthye pastaj në klub për 8 milionë euro.

#4 Ousmane Dembele – 137 milionë euro profit

Ousmane Dembele u ble nga Rennes për afër 8 milionë euro.

Nuk vonoi shumë dhe francezi tregoi formë të lartë në Bundesliga.

Ai u bë transferimi më i shtrenjtë në Spanjë, kur u ble për 105 milionë euro dhe 40 milionë euro tjera në formë bonusi.

#5 Mats Hummels – 31 milionë euro profit

Rasti i Mats Hummels është interesant pasi u ble nga Bayern kur ishte i ri.

Dortmund në vitin 2008 iu ble për 4 milionë euro.

Pas shumë vitesh qëndrim ai u kthye te Bayern që kësaj radhe pagoi 35 milionë euro.

#6 Ilkay Gundogan – 14.5 milionë euro profit

Ilkay Gundogan erdhi në vitin 2011 kur ishte 20 vjeç, kur u ble për 5.5 milionë euro.

Ai te Manchester City u shti në vitin 2016, për 22.1 milionë euro.

#7 Pierre-Emerick Aubameyang – 51 milionë euro profit

Pierre-Emerick Aubameyang u kthye në një shënues të madh kur erdhi në Dortmund në vitin 2013.

Ai erdhi ta zëvendësojë Robert Lewandowskin.

Shënoi 141 gola në 213 ndeshje.

Aubameyang kishte ardhur nga St. Etienne për 13 milionë euro dhe u shti te Arsenal për 62 milionë euro.

#8 Henrikh Mkhitaryan –  14.5 milionë euro profit

Armeni Henrikh Mkhitaryan erdhi që ta zënvendësojë Gotzen, nga Shakhtar Donetsk për 27.5 milionë euro (rekord i klubit).

Pas tri sezonesh ai u shti 41.8 milionë euro te Manchester United.

#9 Sokratis Papastathopoulos – 10.5 milionë euro profit

Sokratis Papastathopoulos erdhi nga Werder Bremen për 9.5 milionë euro.

Ai u shit te Arsenali për 21 milionë euro.

#10 Christian Pulisic – 64 milionë euro profit

Borussia Dortmund e shiti te Chelsea këtë afat për 64.2 milionë euro.

Amerikani ka ardhur nga SHBA-të kur ishte vetëm 16 vjeç

Pulisic është shitja e dytë më e madhe e Dortmund pas Dembeles.

#11 Klubi evropian që prodhon para 

Gotze: €37m

Ginter: €17m

Kagaëa: €18.8m

Dembele: €105m

Hummels: €35m

Gundogan: €22.1m

Aubameyang: €62m

Mkhitaryan: €41.8m

Sokratis: €15.9m

Pulisic: €64.2m

———-

TOTAL shtije: 418.8 milionë euro (£376.8m/$480.8m)

Që nga sezoni 2012-13, Borussia Dortmund ka marr 418.8 milionë euro, nga 10 shitjet.

Klubi nga Signal Iduna Park është një nga klubet që ka bërë më së shumti para në Evropë. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


“Fabrika e parave” e mban emrin e Borussia Dortmundit – 400 milionë euro shitje në pesë vite me yje si Dembele, Aubameyang e Pulisic

“Fabrika e parave” e mban emrin e Borussia Dortmundit – 400 milionë euro shitje në pesë vite me yje si Dembele, Aubameyang e Pulisic

“E drejta për tu harruar” nuk duhet të aplikohet botërisht thotë Gjykata e Lartë Evropiane

“E drejta për tu harruar” nuk duhet të aplikohet botërisht thotë Gjykata e Lartë Evropiane

Bayern Munich vazhdon t’i blejë më të mirët nga klubet e tjera gjermane – Ballack, Neuer, Lewa e tani Pavard, 20 vite histori blerjesh

Bayern Munich vazhdon t’i blejë më të mirët nga klubet e tjera gjermane – Ballack, Neuer, Lewa e tani Pavard, 20 vite histori blerjesh

Barcelona humb nga Levante, kualifikimin e kërkon pas një jave në Nou Camp

Barcelona humb nga Levante, kualifikimin e kërkon pas një jave në Nou Camp

E zyrtarizuan lidhjen, Arbenita për Feron: Gjëja më e mirë ndonjëhere

E zyrtarizuan lidhjen, Arbenita për Feron: Gjëja më e mirë ndonjëhere

Windows 10 18312 sjell opsione për menaxhimin e diskut dhe resetimin

Windows 10 18312 sjell opsione për menaxhimin e diskut dhe resetimin

Pa antibiotikë: Zgjidhni infeksionet urinare me ndihmën e këtyre këshillave

Pa antibiotikë: Zgjidhni infeksionet urinare me ndihmën e këtyre këshillave

Kreu gjashtë intervenime pandërprerë, kirurgun e zuri gjumi duke mbajtur dorën e operuar të pacientit (Foto)

Kreu gjashtë intervenime pandërprerë, kirurgun e zuri gjumi duke mbajtur dorën e operuar të pacientit (Foto)

Heerenveen ia cakton çmimin e largimit Arbër Zenelit, yllin e Kosovës e duan në Turqi, Francë, Itali e Angli

Heerenveen ia cakton çmimin e largimit Arbër Zenelit, yllin e Kosovës e duan në Turqi, Francë, Itali e Angli

Nga Beckham te Gazza dhe nga Ince te Cole – këta janë dhjetë yje britanikë që u përpoqën të luajnë në Itali

Nga Beckham te Gazza dhe nga Ince te Cole – këta janë dhjetë yje britanikë që u përpoqën të luajnë në Itali

Galaxy S10, Samsung jep datën e prezantimit

Galaxy S10, Samsung jep datën e prezantimit

Rruga më e pjerrët në botë ndodhet në Zelandë të Re, por ky rekord pritet t’i takojë një rruge në Wales (Foto)

Rruga më e pjerrët në botë ndodhet në Zelandë të Re, por ky rekord pritet t’i takojë një rruge në Wales (Foto)

Levante – Barcelona, formacionet zyrtare

Levante – Barcelona, formacionet zyrtare

Agjërimi 16/8: Çfarë është, cilat janë efektet shëndetësore dhe si ta praktikoni

Agjërimi 16/8: Çfarë është, cilat janë efektet shëndetësore dhe si ta praktikoni

Ndryshon orari në Serie A për ndeshjet Genoa-Milan dhe Juventus-Chievo

Ndryshon orari në Serie A për ndeshjet Genoa-Milan dhe Juventus-Chievo

AMD prezantoi procesorin e parë 7-nanometër

AMD prezantoi procesorin e parë 7-nanometër