Evropa në rrezik nga drogat

06.06.2019 18:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Evropa në rrezik nga drogat

Agjencia e Bashkimit Evropian që monitoron përdorimin e drogave të paligjshme thotë se kokaina po bëhet gjithnjë e më e pranishme në kontinent, përcjellë Anadolu Agency përcjellë Klan Kosova.

Qendra Evropiane e Monitorimit për Drogën dhe Varësinë nga drogat përmes një raporti sot tha se mediat sociale, rrjetet e errëta dhe transformimi i informacioneve në shifra po ndihmojnë bandat e vogla dhe individët në shitjen e drogës pa rënë në sy.

Agjencia bën të ditur se autoritetet kanë identifikuar “qendrat e thirrjeve të kokainës” të cilat përdorin korrierët që ofrojnë rrjete të shpejta dhe të adaptueshme.

Tutje ky institucion deklaron se se autoritetet janë duke luftuar kundër kësaj dukurie, ndërkohë që sasia e kokainës së konfiskuar në Evropë shënon rekorde.

Në vitin 2017, sipas të dhënave të vitit të plotë në dispozicion, autoritetet konfiskuan më shumë se 140 ton kokainë. Kjo ishte pothuajse dyfishi i sasisë së sekuestruar një vit më parë.

Megjithë rritjen e kokainës, kanabisi mbetet droga më e përdorur në Evropë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj: Krenar me luftën dhe përkushtimin e Akil Gjakovës

Haradinaj: Krenar me luftën dhe përkushtimin e Akil Gjakovës

Gjenocidi, fjala e mohuar

Gjenocidi, fjala e mohuar

Për një vit u arrestuan 784 të mitur

Për një vit u arrestuan 784 të mitur

Deputeti i AAK-së: Po përgatiten komisionet për korrigjimin e kufirit me Malin e Zi

Deputeti i AAK-së: Po përgatiten komisionet për korrigjimin e kufirit me Malin e Zi

11 të vdekur në bregdetin shqiptar gjatë kësaj vere

11 të vdekur në bregdetin shqiptar gjatë kësaj vere

Qindra miliona euro shpenzime më shumë për mëditje, mallra e shërbime

Qindra miliona euro shpenzime më shumë për mëditje, mallra e shërbime

Qeveria “harron” premtimet për “Shkupin 2014”

Qeveria “harron” premtimet për “Shkupin 2014”

Byrnes inkurajon Maqedonine e V. në luftimin e korrupsionit

Byrnes inkurajon Maqedonine e V. në luftimin e korrupsionit

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK