Eurostat publikon statistika të reja: Kosova vazhdon të ketë çmimin më të ulët të rrymës

27.05.2019 14:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Eurostat publikon statistika të reja: Kosova vazhdon të ketë çmimin më të ulët të rrymës

Eurostat, zyra e statistikave e Bashkimit Evropian, pak orë më parë ka publikuar të dhënat e reja statistikore të çmimit të energjisë elektrike, sipas të cilave, Kosova vazhdon të mbajë çmimin më të ulët të energjisë elektrike në Evropë.

Ndryshe, sipas Eurostat, çmimet e energjisë elektrike në shtetet e Bashkimit Evropian kanë pësuar rritje, krahasuar me vitin 2017. Përkundër, Kosova ka arritur të mbajë çmim të ulët të energjisë elektrike, krahasuar me vendet tjera, transmeton Lajmi.net.

“Rritjet më të mëdha të çmimit të energjisë elektrike janë shënuar në Qipro dhe Spanjë’, thuhet në njoftimin e Eurostat.

Në listën e shteteve, është vetëm Ukraina ajo që ka çmimin më të ulët të energjisë elektrike se Kosova.

“Statistikat përfshijnë çmime të energjisë elektrike për konsumatorët e amvisërisë dhe konsumatorët tjerë në Bashkimin Evropian. Lista gjithashtu përfshinë të dhëna mbi çmimet në Islandë, Lihtenshtajn, Norvegji, Shqipëri, Maqedoni Veriore, Mal të Zi, Serbi, Turqi, Bosnjë dhe Hercegovinë, Kosovë, Moldavi, Ukrainë dhe Gjeorgji”, thuhet në faqen zyrtare të Eurostat.

Ndryshe, MZHE konfirmon se një prej arsyeve për çmimin e lirë të rrymës në Kosovë është edhe mungesa e investimeve në sektorin e energjisë.

Investimet në projekte energjetike, qoftë në miniera, projekte të energjisë së ripërtrishme, termocentralin Kosova e Re, do të reflektojnë në çmimin e energjisë elektrike në Kosovë në të ardhmen.

“Realizimi i tyre ka kosto të kthimit, sikurse çdo kund tjetër në botë, dhe eventualisht do të reflektojë në çmimet e energjisë elektrike për konsumatorët”, thuhet në njoftimin e MZHE-së.

Realizimi i projekteve të planifikuara energjetike është më se i nevojshëm, për të siguruar pavarësi energjetike për vendin dhe furnizim të rregullt me energji elektrike në Kosovë.


Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zeka: Kosova ka kapacitet për më shumë investime amerikane

Zeka: Kosova ka kapacitet për më shumë investime amerikane

Hekuran Murati i reagon Hazirit e LDK’së: “Që s’e shutoj unë penallin, e marr topin e shkoj në shpi”

Hekuran Murati i reagon Hazirit e LDK’së: “Që s’e shutoj unë penallin, e marr topin e shkoj në shpi”

Haziri nuk ia lë asnjë deklaratë VV’së, i përgjigjet edhe Bislimit: E dini rolin tim

Haziri nuk ia lë asnjë deklaratë VV’së, i përgjigjet edhe Bislimit: E dini rolin tim

Krerët e LVV-së dhe LDK-së e diskutojnë edhe postin e presidentit, Thaçi ta përfundojë mandatin

Krerët e LVV-së dhe LDK-së e diskutojnë edhe postin e presidentit, Thaçi ta përfundojë mandatin

Jovanoviq: Serbia e ka humbur Kosovën, e kemi djegur atë kur e kemi vrarë Kelmendin

Jovanoviq: Serbia e ka humbur Kosovën, e kemi djegur atë kur e kemi vrarë Kelmendin

Kryetari i PDK’së në Gjilan: Teposhtëzën e nisëm me Thaçin, zgjedhjet e brendshme krijuan grupe e fise

Kryetari i PDK’së në Gjilan: Teposhtëzën e nisëm me Thaçin, zgjedhjet e brendshme krijuan grupe e fise

Mustafa thotë se koalicioni me VV i mundshëm, pret certifikimin e rezultateve

Mustafa thotë se koalicioni me VV i mundshëm, pret certifikimin e rezultateve

Mungesë e fuqisë punëtore në disa profesione në Maqedoninë e Veriut

Mungesë e fuqisë punëtore në disa profesione në Maqedoninë e Veriut

A do t’i ndalojë Kurti 2 milionë euro që shkojnë kot për qira të Qeverisë

A do t’i ndalojë Kurti 2 milionë euro që shkojnë kot për qira të Qeverisë

Në Komoran, babai e bëri djalin për spital

Në Komoran, babai e bëri djalin për spital

Mjekët i marrin seriozisht fjalët e Kurtit se do t’i lë veç me nga një vend pune

Mjekët i marrin seriozisht fjalët e Kurtit se do t’i lë veç me nga një vend pune

Sejdiu thotë se fajtorët pse LDK-ja s’doli e para duhet të japin përgjegjësi

Sejdiu thotë se fajtorët pse LDK-ja s’doli e para duhet të japin përgjegjësi

Vjen reagimi i Vetëvendosjes pas deklaratave të Lutfi Hazirit

Vjen reagimi i Vetëvendosjes pas deklaratave të Lutfi Hazirit

BBC: Shpërfillja evropiane ushqen pakënaqësinë në Ballkan

BBC: Shpërfillja evropiane ushqen pakënaqësinë në Ballkan

600 banesa për punëtorët e sektorit publik (VIDEO)

600 banesa për punëtorët e sektorit publik (VIDEO)

Lutfi Haziri i çon selam VV-së: Emri i Kryeministrit kalon nga LDK

Lutfi Haziri i çon selam VV-së: Emri i Kryeministrit kalon nga LDK