Është duke përgatitur një rregullore Trump për rrjetet sociale

28.05.2020 13:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Është duke përgatitur një rregullore Trump për rrjetet sociale

Administrata e presidentit amerikan Donald Trump është duke përgatitur një dekret ekzekutiv me qëllim të zvogëlimit të mbrojtjes ligjore që mbron kompanitë e mediave sociale nga përgjegjësia për ato që publikohen në platformat e tyre, thanë sot dy zyrtarë të lartë të administratës.

Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë thanë që presidenti do ta nënshkruante dekretin më vonë sot, por nuk pranuan të komentojnë përmbajtjen e tij.

Disa nga idetë në dekret vijnë nga një “samit i mediave sociale” i mbajtur në korrik të vitit të kaluar në Shtëpinë e Bardhë, thanë zyrtarët.

Trump kërcënoi rregulla të reja apo edhe një ndalim të punës së tyre dje, një ditë pasi Twitter shtoi një shënim në dy nga mesazhet e tij në lidhje me nevojën për të kontrolluar të dhënat e paraqitura nga presidenti i Shteteve të Bashkuara në to.

Sipas AP, presidenti Trump nuk mund të kalojë në mënyrë të njëanshme rregullore për kompanitë ose t’i mbyllë ato, që do të kërkonin veprimin e Kongresit ose Komisionit Federal të Komunikimit.

Duke pretenduar se gjigantët e teknologjisë po “heshtin zërat konservatorë”, Trump shkroi në një mesazh në Twitter: “Ne do t’i rregullojmë ata fuqimisht ose do t’i mbyllim para se të lejojmë që kjo (heshtje) të ndodhë”.

Ai përsëriti pretendimin e tij të mëparshëm të pakualifikuar që provokoi përplasjen e fundit me kompanitë e teknologjisë, në mënyrë që zgjerimi i votimit postar të sigurojë “të gjithëve mundësinë e hapur të mashtrimit, falsifikimit dhe vjedhjes së votave”.

Në fillim të këtij muaji, Twitter përditësoi politikën e tij të paralajmërimit dhe etiketimit.

Në postimet e reja, Trump akuzoi Twitter-in për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale të planifikuara për 3 nëntor. Twitter “ngulfat plotësisht lirinë e fjalës dhe unë, si president, nuk do ta lejoj që të ndodhë,” tha ai. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”