Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

26.03.2020 22:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Figura të shoqërisë civile dhe të mediat ngrejnë alarmin së fundmi në SHBA se fëmijë, vazja, disa prej të cilave më pak se dhjetë vjeç, po shiten e blihen për seks në vend.

Ata thonë se trafikimi i seksit dhe veçanërisht shitja e blerja e vajzave të reja është biznesi më i madh në rritje i rrjetit të krimit të organizuar, dhe renditet i dyti vetëm pas trafikut të drogës dhe armëve.

Gazetarja investigative Amy Fine Collins shkruan: “Është bërë më shumë fitimprurëse dhe e sigurtë shitja e adoleshenteve të manipulueshme sesa e drogës apo e armëve. Një masë heroine apo një automatik AK-47 mund të shitet një herë, ndërsa një vajzë e re mund të shitet 10 deri në 15 herë në ditë—dhe tutori i shpallur i saj merr 100 përqind të fitimit”.

Statistikat thonë se në botë një fëmijë shfrytëzohet çdo dy minuta nga industria e seksit.
Në një studim të agjnecisë USA Today, të rriturit paguajnë fëmijë për seks 2.5 milionë herë në vit në SHBA. Por cilët e bëjnë këtë? Burra nga të gjitha sektorët e jetës.

“Ata mund të jenë kolegët e tu, doktori, prifti apo bashkëshorti yt,” shkruan gazetari Tim Swarens, i cili ka shpenzuar vitin e fundit duke hetuar biznesin e seksit në Amerikë.

Vetëm në shtetin e Georgia llogaritet se 7,200 burra kërkojnë të blejnë çdo muaj seks me vajza adoleshente, që do të thotë rreth 300 prej tyre në ditë.

Llogaritet se të paktën 100,000 fëmijë—vajza e djem—shiten e blihen çdo vit për seks në SHBA, ndërsa rreth 300,000 janë të rrezikuar çdo vit nga ky trafik. Disa nga këta fëmijë merren peng, disa të tjerë janë të larguar nga shtëpia, ndërsa të tjerë shiten në sistemin e abuzimit nga të afërmit apo të njohurit e tyre.

“Trafiku njerëzor, shfrytëzimi komercial seksual i fëmijëve në Amerikë me anë të internetit, klubeve të striptizës apo prostitucioni të rrugës, është në binarë për t’u bërë një nga krimet më të rënda në SHBA”, ka thënë së fundmi prokurori Krishna Patel, duke shtuar se vajzat e reja u shiten klientëve për $25, në një kohë kur tutorët e tyre fitojnë $150,000 deri në $200,000 në vit për çdo ‘skllav’. (Themindunleashed)

/Top Channel/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Chelsea ka gati ofertën për Kumbullën, Interi

Chelsea ka gati ofertën për Kumbullën, Interi

Matic kujton bombardimet e NATO-s kundër Serbisë

Matic kujton bombardimet e NATO-s kundër Serbisë

Vazhdon mbështetja e bizneseve gjilanase në përballimin e situatës kundër Covid 19

Vazhdon mbështetja e bizneseve gjilanase në përballimin e situatës kundër Covid 19

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)

“Uh, oh”/ Zyrtarja thotë se ka patur ethe, reagimi i Trump-it është i menjëhershëm! (VIDEO)

“Uh, oh”/ Zyrtarja thotë se ka patur ethe, reagimi i Trump-it është i menjëhershëm! (VIDEO)

Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm

Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm

Si u “transformua” jeta e miliarderes pas koronavirusit (FOTO)

Si u “transformua” jeta e miliarderes pas koronavirusit (FOTO)

Ish-ylli i Brazilit, Hulk martohet me mbesën e gruas, pas lidhjes 12-vjeçare

Ish-ylli i Brazilit, Hulk martohet me mbesën e gruas, pas lidhjes 12-vjeçare

Rrëfimi rrënqethës i futbollistit në Spanjë: Ky virus nuk është shaka, ja tmerri që përjetova

Rrëfimi rrënqethës i futbollistit në Spanjë: Ky virus nuk është shaka, ja tmerri që përjetova

Mozzik publikon pamje pas tërmetit në Kroaci: Bëhu i fortë Zagreb

Mozzik publikon pamje pas tërmetit në Kroaci: Bëhu i fortë Zagreb

Mr. President Trump, say, enough is enough!

Mr. President Trump, say, enough is enough!

Ish-aktorja amerikane, tashmë pornostare sheh rritje të ardhurash nga izolimi i njerëzve prej koronavirusit

Ish-aktorja amerikane, tashmë pornostare sheh rritje të ardhurash nga izolimi i njerëzve prej koronavirusit

Ronaldo “vendos” rregullat te Juve, shumë lojtarë kundër sjelljes së tij

Ronaldo “vendos” rregullat te Juve, shumë lojtarë kundër sjelljes së tij

I riu dhunon brutalisht gruan shtatzëne, pretendonte se ishte mbartëse e koronavirusit

I riu dhunon brutalisht gruan shtatzëne, pretendonte se ishte mbartëse e koronavirusit

Koronavirusi: Boksierët e falënderojnë Pacollin që ua mundësoi kthimin në Kosovë me aeroplan privat

Koronavirusi: Boksierët e falënderojnë Pacollin që ua mundësoi kthimin në Kosovë me aeroplan privat