Erdogan thotë se e ka jaran Trumpin, prandaj nuk pret sanksione amerikane

20.06.2019 20:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Erdogan thotë se e ka jaran Trumpin, prandaj nuk pret sanksione amerikane

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, tha të enjten se nuk pret që Shtetet e Bashkuara të vendosin sanksione ndaj Turqisë për blerjen e planifikuar të një sistemi rus të mbrojtjes nga raketat, por se do të hakmerrej nëse kjo do të ndodhte.

Duke folur në një konferencë të rrallë për mediat e huaja në Stamboll, zoti Erdogan përsëriti se blerja e sistemeve ruse S-400 është një marrëveshje e përfunduar tashmë dhe shtoi se Shtetet e Bashkuara duhet të mendohen mirë, para se të imponojnë sanksione ndaj Turqisë, një vend anëtar i NATO-s.

“E them këtë shumë hapur dhe sinqerisht, unë do t’i cilësoja marrëdhëniet tona me Presidentin Donald Trump me të vërtetë të mira … Në rast se ka një problem, ne komunikojmë menjëherë me telefon”, – tha zoti Erdogan.

“Nuk shoh ndonjë mundësi që këto sanksione të realizohen”, tha Erdogan. Por ai shtoi se Turqia nuk do të heshtë nëse ato do të imponoheshin. “Shtetet e Bashkuara duhet ta mendojnë këtë çështje me shumë kujdes. Ne do të kemi sanksione tona,” – tha ai.

Presidenti turk tha se do të diskutonte për këtë çështje me Presidentin Trump në samitin e G-20-ës në Japoni në fund të muajit.

Turqia ka qenë në bisedime me Shtetet e Bashkuara për muaj me radhë për çështjen e blerjes së planifikuar nga Ankaraja të sistemit rus të mbrojtjes nga raketat, për të cilin Uashingtoni thotë se nuk përputhet me sistemin e mbrojtjes të NATO-s dhe mund të ndikojë blerja e avionëve të saj luftarakë F-35 – një tip avionësh që Turqia po ndihmon të ndërtohen dhe ka në plan t’i blejë.

Edhe pse Shtetet e Bashkuara po kërcënojnë të vendosin sanksione ndaj Turqisë, nëse nuk heqin dorë nga plani për të blerë avionë rusë S-400, zoti Erdogan ka refuzuar të tërhiqet. Të enjten ai tha se dërgesat ka të ngjarë të fillojë brenda gjysmës së parë të korrikut. /VoA

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash