Erdogan: Mossadi pati rol në referendumin e Kurdistanin

30.09.2017 21:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Erdogan: Mossadi pati rol në referendumin e Kurdistanin

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan u shpreh sot se shërbi sekret izraelit Mossad, ka luajtur rol në organizimin e referendumit për pavarësinë e Kurdistanit irakian.

Duke kritikuar faktin se kurdët e Irakut po festojnë rezultatin e referendumit me flamuj izraelitë në duar, Erdogan deklaroi se ky fakt tregon diçka, kjo administratë ka një histori të përbashkët me Mossadin, ata po ecin përpara së bashku.

Ndërsa ky proces është kritikuar gjerësisht në arenën ndërkombëtare, Izraeli është i vetmi shtet që është shprehur publikisht për një shtet të pavarur kurd.

“A jeni të vetëdijshëm për hapat që keni hedhur ? Vetëm Izraeli ju mbështet”, shtoi Erdogan, duke iu drejtuar liderëve kurdo irakianë gjatë një fjalimi në televizion dhënë në Erzurum.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Hoxha: Agjenda e Reformave Evropiane ‘ERA’ është përmbushur 68%

Hoxha: Agjenda e Reformave Evropiane ‘ERA’ është përmbushur 68%

Pacolli: Krijimi i Ushtrisë së Kosovës ngrit kapacitetet në ndërtimin e një ambienti të sigurt

Pacolli: Krijimi i Ushtrisë së Kosovës ngrit kapacitetet në ndërtimin e një ambienti të sigurt

BE-ja kërkon reforma në gjyqësor, mosliberalizimi i vizave padrejtësi për Kosovën

BE-ja kërkon reforma në gjyqësor, mosliberalizimi i vizave padrejtësi për Kosovën

Rol i i pazëvendësueshëm i Eliot Engelit në çështjet shqiptare, veçmas të Kosovës

Rol i i pazëvendësueshëm i Eliot Engelit në çështjet shqiptare, veçmas të Kosovës

Inspektorati Shëndetësor po heton gjinekologun që kreu abortin e të miturës nga Drenasi

Inspektorati Shëndetësor po heton gjinekologun që kreu abortin e të miturës nga Drenasi

Vuçiq viziton Bujanocin, kjo është agjenda e tij

Vuçiq viziton Bujanocin, kjo është agjenda e tij

Kryeministri Haradinaj: Kosova është vend i përshtatshëm për investime në sektorin e bujqësisë

Kryeministri Haradinaj: Kosova është vend i përshtatshëm për investime në sektorin e bujqësisë

Jevtiq takohet me kongresmenin Engel, bisedojnë për problemet në Kosovë

Jevtiq takohet me kongresmenin Engel, bisedojnë për problemet në Kosovë

Instalimi i kamerave në QKUK po sjell rezultate

Instalimi i kamerave në QKUK po sjell rezultate

Stoltenberg: Rusia përpiqet të ndërhyjë te vendet e Ballkanit

Stoltenberg: Rusia përpiqet të ndërhyjë te vendet e Ballkanit

Mogherini dhe Vuçiq flasin për taksën, Trepçën dhe dialogun

Mogherini dhe Vuçiq flasin për taksën, Trepçën dhe dialogun

Këshilli i Sigurimit të OKB-së mblidhet sot për Kosovën

Këshilli i Sigurimit të OKB-së mblidhet sot për Kosovën

Ulen temperaturat në Shqipëri

Ulen temperaturat në Shqipëri

UNMIK-u i përgjigjet Qeverisë: Ne punojmë në bazë të mandatit të KS të OKB-së

UNMIK-u i përgjigjet Qeverisë: Ne punojmë në bazë të mandatit të KS të OKB-së

Diskutimi për kufijtë, rrezik për resurset e Kosovës

Diskutimi për kufijtë, rrezik për resurset e Kosovës

A po i vjen fundi zgjerimit të NATO-s?

A po i vjen fundi zgjerimit të NATO-s?