Erdogan fton Trumpin për vizitë në Turqi, ja çështjet që pritet të diskutohen

26.12.2018 10:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Erdogan fton Trumpin për vizitë në Turqi, ja çështjet që pritet të diskutohen

Presidenti turk Tayyip Erdogan ka ftuar homologun e tij amerikan, Donald Trump të vizitojë Turqinë në vitin 2019, tha një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë në fillim të kësaj jave.

Vetë Trump ka shprehur gatishmërinë për një vizitë dhe takim potencial me Erdogan, por nuk ka ende asgjë të përcaktuar dhe të detajuar, në lidhje me kohën e udhëtimit të mundshëm drejt Ankarasë.

Konflikti në Siri pas tërheqjes së SHBA-ve, pasojat nga vrasja e një gazetari arab në konsullatën saudite në Stamboll dhe kërkesa e Turqisë për ekstradimin e një kleriku mysliman nga Shtetet e Bashkuara, janë ndër çështjet kryesore që mbushin agjendën e marrëdhënieve mes dy aleatët e NATO-s.

Presidenca turke tha se Trump dhe Erdogan ranë dakord gjatë një telefonate të dielën, për t’u koordinuar për të parandaluar një vakum të autoritetit dominues në Siri, pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës vendosën të tërhiqen.

Erdogan përshëndeti vendimin e papritur të Trump javën e kaluar për të tërhequr trupat amerikane nga Siria, e cila ka nxitur politikën e SHBA në rajon dhe do të heqë një burim fërkimi midis dy vendeve.


Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj insiston në “kontratë për njohje” nga Serbia

Haradinaj insiston në “kontratë për njohje” nga Serbia

Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Pas zgjidhjes së emrit, fokusi në përmbushjen e reformave

Pas zgjidhjes së emrit, fokusi në përmbushjen e reformave

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj