Erdogan e kritikon Izraelin, thotë se Turqia është “zëri i vetëm” që qëndron në krah të palestinezëve

12.12.2019 22:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Erdogan e kritikon Izraelin, thotë se Turqia është “zëri i vetëm” që qëndron në krah të palestinezëve

Ankaraja pohoi se është “zëri i vetëm” që qëndron në krah të palestinezëve sot.

Në një fjalim në Organizatën e Bashkëpunimit Islamik, Presidenti Rexhep Tajip Erdogan kritikoi Izraelin dhe bëri thirrje për unitet islamik në mesin e “vëllezërve dhe motrave”.

Sipas Jerusalem Post, Erdogan pretendoi se Izraeli po e keqësonte “situatën në Jerusalem dhe Palestinë” çdo ditë, përcjell Telegrafi.

Ai tha se Izraeli nuk e njeh drejtësinë, ligjin, të drejtat e njerëzimit dhe se kjo “thellon krizën në rajon kundër myslimanëve”.

“Ne kurrë nuk do të ndalemi së mbrojturi të drejtat e palestinezëve dhe të qëndrojmë në solidaritet me të gjithë të shtypurit”, citohet të ketë thënë presidenti turk.

Udhëheqësi i Turqisë pretendoi se vendi dëshiron të “mbrojë më mirë fëmijët, gratë, të moshuarit dhe personat me aftësi të kufizuara nga kërcënimet perëndimore”.

PO sipas JP, Erdogan gjithashtu tha se myslimanët janë një e katërta e botës, por janë të izoluar dhe se myslimanët duhet të bashkohen për të shtyrë ndikimin e tyre politik dhe “aftësinë kulturore” për të sjellë civilizimin islam në “vendin e tij të duhur”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Conte: Dakordësia për planin e rimëkëmbjes më e ndërlikuar nga sa pritej

Conte: Dakordësia për planin e rimëkëmbjes më e ndërlikuar nga sa pritej

​Vdes një 46 vjeçar me Covid-19, viktima e tetë nga Gjilan

​Vdes një 46 vjeçar me Covid-19, viktima e tetë nga Gjilan

Macron dorëzohet ndaj Jelekëve të Verdhë, shtyn reformën e kontestuar të pensioneve

Macron dorëzohet ndaj Jelekëve të Verdhë, shtyn reformën e kontestuar të pensioneve

Guterres: Bota ndodhet në një pikë kritike për shkak të pandemisë

Guterres: Bota ndodhet në një pikë kritike për shkak të pandemisë

Dua i bashkëngjitet peticionit të kosovarëve për Apple: Vendoseni Kosovën në hartë

Dua i bashkëngjitet peticionit të kosovarëve për Apple: Vendoseni Kosovën në hartë

Edhe një foshnje del e infektuar me Covid-19 në Kosovë

Edhe një foshnje del e infektuar me Covid-19 në Kosovë

Rama publikon foton e Thaçit: Askush nuk do të rishkruajë dot historinë e lirisë sonë

Rama publikon foton e Thaçit: Askush nuk do të rishkruajë dot historinë e lirisë sonë

​Hoti: Qasja jonë në dialog është legjitime dhe e vetmja

​Hoti: Qasja jonë në dialog është legjitime dhe e vetmja

​Vdes edhe personi i plagosur në Repë

​Vdes edhe personi i plagosur në Repë

Gjermani, ”Fosun Pharma” teston në Kinë një vaksinë antiCovid-19

Gjermani, ”Fosun Pharma” teston në Kinë një vaksinë antiCovid-19

Irani dorëzon kutitë e zeza të avionit të rrëzuar ukrainas

Irani dorëzon kutitë e zeza të avionit të rrëzuar ukrainas

Thaçi për intervistimin në Hagë: Ky proces është vazhdimësi e 21 vjetëve me akuza, shpifje e fabrikime

Thaçi për intervistimin në Hagë: Ky proces është vazhdimësi e 21 vjetëve me akuza, shpifje e fabrikime

Meta dekreton 4 ligje: Lehtësime për qytetarët

Meta dekreton 4 ligje: Lehtësime për qytetarët

​241 raste të reja dhe 8 viktima nga Covid-19 në Maqedoninë Veriore

​241 raste të reja dhe 8 viktima nga Covid-19 në Maqedoninë Veriore

Testi i antitrupave me saktësi 98.6%/, Britania e Madhe do ta shpërndajë falas

Testi i antitrupave me saktësi 98.6%/, Britania e Madhe do ta shpërndajë falas

Moti për ditën e nesërme

Moti për ditën e nesërme