Erdogan bën betimin për mandatin e ri presidencial

09.07.2018 17:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Erdogan bën betimin për mandatin e ri presidencial

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan të hënën bëri betimin për një mandat të pestë me fuqi të reja ekzekutive.

Ceremonia shënon kalimin në një presidencë të re ekzekutive me kompetenca të zgjeruara, që kritikët e kanë quajtur regjim i një personi të vetëm.

Mediat turke thanë se zoti Erdogan mori rreth 53 përqind të votave në zgjedhjet e muajit të kaluar. Muharrem Inca i Partisë Republikane Popullore doli në vendin e dytë me 31 përqind.

Një referendum i vitit 2017 solli ndryshime në sistemin politik të vendit, duke eliminuar postin e kryeministrit dhe duke i dhënë presidentit kompetencat për të shpërndarë parlamentin dhe emëruar ministrat dhe gjyqtarët.

Zgjedhjet u dënuan nga Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), e cila konstatoi se kushtet për fushatë nuk ishin të barabarta.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Opozita dhe pozita dënojnë abuzimin e 16-vjeçares nga Drenasi

Opozita dhe pozita dënojnë abuzimin e 16-vjeçares nga Drenasi

Katër ministrat që hetohen për faljen e hidrocentraleve ende nuk janë ftuar për të dëshmuar në Prokurori

Katër ministrat që hetohen për faljen e hidrocentraleve ende nuk janë ftuar për të dëshmuar në Prokurori

Marrëveshja Kosovë – Serbi, vështirë e mundshme sivjet

Marrëveshja Kosovë – Serbi, vështirë e mundshme sivjet

Shtatë vetura të shtetit tek njerëzit e Rikalos

Shtatë vetura të shtetit tek njerëzit e Rikalos

Haradinaj paralajmëron masa për t’ia ruajtur kufijtë Kosovës

Haradinaj paralajmëron masa për t’ia ruajtur kufijtë Kosovës

Shtatë vetura të shtetit tek njerëzit e Rikalos

Shtatë vetura të shtetit tek njerëzit e Rikalos

Serbi nga Graçanica keqtrajtohet nga doganierët serbe, për shkak të një certifikate e cila ishte e nënshkruar nga një shqiptar

Serbi nga Graçanica keqtrajtohet nga doganierët serbe, për shkak të një certifikate e cila ishte e nënshkruar nga një shqiptar

Arrestohet pjesëtari i FSK-së për keqpërdorim seksual ndaj 15 vjeçares

Arrestohet pjesëtari i FSK-së për keqpërdorim seksual ndaj 15 vjeçares

Hoxha kërkon aplikimin e sheriatit në Kosovë: Polici të mbytet me gurë

Hoxha kërkon aplikimin e sheriatit në Kosovë: Polici të mbytet me gurë

Haradinaj në Gjakovë: Kualiteti i produkteve tona, garanci për depërtim në tregjet e huaja

Haradinaj në Gjakovë: Kualiteti i produkteve tona, garanci për depërtim në tregjet e huaja

Isufi: Nuk ka as heqje e as pezullim të taksës

Isufi: Nuk ka as heqje e as pezullim të taksës

Kosnetti i impresionuar me protestat paqësore kundër dhunës ndaj grave

Kosnetti i impresionuar me protestat paqësore kundër dhunës ndaj grave

Ministri Matoshi: Po investojmë 1 milion euro në Lumin Sitnica në Lipjan

Ministri Matoshi: Po investojmë 1 milion euro në Lumin Sitnica në Lipjan

Kusari-Lila: Të shkarkohen të gjithë komanduesit në stacionin policor në Drenas

Kusari-Lila: Të shkarkohen të gjithë komanduesit në stacionin policor në Drenas

SBASHK-u për rastin në Drenas: Drejtësia të punojë me përkushtim dhe të sjellë vendim meritor

SBASHK-u për rastin në Drenas: Drejtësia të punojë me përkushtim dhe të sjellë vendim meritor

Avokati i policit: Vajza shkoi vetë për të abortuar te gjinekologu

Avokati i policit: Vajza shkoi vetë për të abortuar te gjinekologu