Epidemia e fruthit: Ministria e Shëndetësisë e furnizon urgjentisht Klinikën Infektive me barna

12.10.2017 16:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Epidemia e fruthit: Ministria e Shëndetësisë e furnizon urgjentisht Klinikën Infektive me barna

Barnat, madje edhe ato të Listës Esenciale, për shërimin e Epidemisë së Fruthit, mungonin gjatë ditës së djeshme në Klinikën Infektive në QKUK. Pacientët detyroheshin që ato t’i blejnë vet. Gazeta Express, dje ka raportuar se si pacientët i blenin vet barnat.

E një ditë pas, Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës, (SHSKUK), e ka bërë furnizimin emergjent të barnave në Klinikën Infektive. Kjo është bërë pas takimit që ud. Drejtorit të përgjithshëm të SHSKUK-së, dr. Basri Sejdiu, pa pasur me drejtues të Ministrisë së Shëndetësisë dhe me bordin drejtues SHSKUK dhe kërkesave urgjente për furnizim me barna për Klinikën Infektive, është arritur të bëhet furnizim urgjent nga Ministria e Shëndetësisë.

Klinika Infektive gjate ditës se sotme është furnizuar me:

1. Imipenem+Cilastatine 500+500mg= 600 copë

2. Vancomycin 500mg = 800 copë

3. Amoxicilin 250mg sir = 50 copë

4. Co-trimoxazol 200+40mg = 50 copë

5. Paracetamol 120mg/5ml = 50 copë

6. Sistema për Infuzion = 500 copë

7. Gjilpëra 21G = 5000 copë

8. Shiringa 50 ml = 100 copë

9. Ndërresa për fëmijë = 100 copë

Barnatorja Qendrore është në pritje të furnizimit edhe me produktet tjera për të cilat janë njoftuar edhe operatorët ekonomik nga ana e MSH-së dhe furnizimi do të vazhdoj.

Disa nga produktet e kërkuara nga Klinika nuk janë në Listën Esenciale, prandaj, duhet te shqyrtohen mundësitë për furnizimin me ato produkte.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoxhaj i përgjigjet deputetes Kusari-Lila: Nuk ka zgjedhje sivjet

Hoxhaj i përgjigjet deputetes Kusari-Lila: Nuk ka zgjedhje sivjet

Polemika në SHBA në ditën e funeraleve të viktimave në Florida

Polemika në SHBA në ditën e funeraleve të viktimave në Florida

Aksident i rëndë në Prishtinë, 5 të lënduar

Aksident i rëndë në Prishtinë, 5 të lënduar

Pas kërkesës së Haradinajt, Kryesia e Kuvendit mblidhet nesër për të caktuar seancën e demarkacionit

Pas kërkesës së Haradinajt, Kryesia e Kuvendit mblidhet nesër për të caktuar seancën e demarkacionit

Paralajmërohet rritje e rasteve të fruthit në Evropë

Paralajmërohet rritje e rasteve të fruthit në Evropë

Mungesa e kuorumit mban peng punën e Kuvendit

Mungesa e kuorumit mban peng punën e Kuvendit

Haradinaj: Të rrëzohen shtëpitë në Hade

Haradinaj: Të rrëzohen shtëpitë në Hade

Qeveria e ka gati projektligjin e ri, seanca për demarkacionin mbahet të enjten

Qeveria e ka gati projektligjin e ri, seanca për demarkacionin mbahet të enjten

Haradinaj: Kërkesat e SBASHK-ut janë obligim moral, por kërkojnë kohë

Haradinaj: Kërkesat e SBASHK-ut janë obligim moral, por kërkojnë kohë

Haxhiu: Tre Kandidatë të Komisionit të Jurisprudencës pa Përvojën që e Kërkon Ligji

Haxhiu: Tre Kandidatë të Komisionit të Jurisprudencës pa Përvojën që e Kërkon Ligji

Qeveria do ta mirëpriste përfshirjen e opozitës në dialogun me Beogradin

Qeveria do ta mirëpriste përfshirjen e opozitës në dialogun me Beogradin

Rama zmbrapset pas reagimeve: Presidentin mbarëkombëtar vetëm e imagjinova

Rama zmbrapset pas reagimeve: Presidentin mbarëkombëtar vetëm e imagjinova

Miratohet ndryshimi dhe plotësimi i projektligjit për demarkacionin

Miratohet ndryshimi dhe plotësimi i projektligjit për demarkacionin

Kuvendi për demarkacionin mblidhet të enjten

Kuvendi për demarkacionin mblidhet të enjten

Kurti: Procesi ndaj aktivistëve të dënuar të VV-së është ndjekje politike

Kurti: Procesi ndaj aktivistëve të dënuar të VV-së është ndjekje politike

Kryeministri nis takimin me përfaqësuesit e SBASHK-ut

Kryeministri nis takimin me përfaqësuesit e SBASHK-ut