Enver Hoxha, mjeku që përmes fotografive ekspozoi krimet e luftës në Kosovë

07.12.2019 14:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Enver Hoxha, mjeku që përmes fotografive ekspozoi krimet e luftës në Kosovë

Ka mjaft dëshmi për krimet e kryera në Kosovë nga forcat serbe gjatë luftës së fundit. Ka fotografi të cilat pasqyrojnë qartë tmerrin që përjetuan shqiptarët në vitet 98-99. Disa prej tyre i ruan Enver Hoxha, që shërbeu si mjek gjatë luftës në Kosovë. Ai mjekoi ushtarë e civil. E një pjesë të këtyre materialeve ai do t’i paraqesë nëpërmjet një eksopozite të quajtur “Gjenocidi XX: Ta kujtojmë të kaluarën, të ndërtojmë të ardhmen”.

Meqë kanë kaluar dy dekada prej luftës së fundit në Kosovë, Enver Hoxha, i cili shërbeu si mjek në Zonën Operative të Llapit, në një intervistë për KosovaPress, këmbëngul që të mos harrohet gjenocidi serb i kryer në Kosovë.

Fotografitë të cilat janë realizuar në Shalë, Llap e Gollak, dëshmojnë krimet që janë bërë ndaj popullatës civile.

“Qëllimi i kësaj ekspozite është me pasqyru gjenocidin në Kosovë, i cili është bërë në një pjesë të Kosovës me një material i cili është i pabotuar. Në kuadër të 20 vjetorit të çlirimit e kam parë të arsyeshme që vlen të ritheksohet edhe në mendjen të gjeneratave, por edhe institucioneve si vendore, ashtu edhe ndërkombëtare me u marrë më seriozisht me shkaktarin e këtij gjenocidi, i cili në vazhdimësi ka qenë i pandëshkueshëm”, thotë ai.

Enver Hoxha këto materiale i ruan qe 20 vjet, ku janë shkrepur pamje që nga zhvendosja dhe dëbimi i shqiptarëve nga shtëpitë e tyre, djegia, e deri te masakrimi i popullatës.

Hoxha në këtë ekspozitë do të pasqyrojë vetëm materiale të gjenocidit në popullatën civile.

“Fatbardhësisht i kam ruajtur edhe koleksioni i fotografive i përmbledh në tri kaptina. Atë pjesën ushtarake, pjesën e pacientëve, spitalit ushtarak edhe pjesën e popullatës. Por, kësaj radhe do e pasqyroj vetëm atë pjesën e popullatës, konkretisht gjenocidin e popullit tonë që është bërë në kohën e atëhershme. Që realisht edhe pushtetarët e atëhershëm serb në media e kanë quajtur si qytetarë të ish-Jugosllavisë, e në terren të njëjtit qytetarë i kanë masakruar. Gjë që edhe sot Serbia e bën, e ka preambulë prapë Kosovën, por çdo gjë e bën që të na asgjësoj”, shton ai.

Në ekspozitën e cila do të hapet të martën në orën 16:00, janë të përmbledhura mbi 100 fotografi, të cilat pasqyrojnë gjendjen e atëhershme të Zonës së Llapit, ku Enver Hoxha aso kohe së bashku me shokët e tij kishin organizuar sistemin shëndetësor, duke trajtuar të plagosurit.

E meqë pasion e kishte fotografinë, ai kishte provuar që të bëjë një “dokumentar”, me qëllim që të ardhmen mos të harrohet historia e Kosovës.

Për këto materiale, Hoxhës iu kishin ofruar edhe të holla nga mediat dhe ambasadat.

“Fotografitë fillimisht i kam zhvilluar pas lufte, kam pasur kontakte sidomos me faktorët e jashtëm, me gazetarë dhe zyre të shteteve mike. Shumica më kanë afruar të holla që t’i shesim, normalisht që unë kam insistuar që të bëjë ekspozitën në vendet e perëndimit, ata më kanë ofruar mundësi vetëm që t’i shes. Unë e kam ditë rëndësinë që të hollat e kanë një vlerë, por në këtë raport nuk kanë kurrfarë vlere. Kjo është një histori e popullit tim, është bërë një pjesë përbërëse e trupit tim. Unë tash nuk kam mbërri që të shes pjesë të trupit”, tregon ai.

Hoxha thotë se nuk duhet të përbuzet e kaluara, e as ajo që kanë përjetuar popullata civile.

“Kjo tregon një realitet. Dy “XX”, pasqyrojnë 20 vjetorin, po e pasqyrojnë edhe shekullin e XX, që gjatë gjithë këtij shekulli ka pasur gjenocid mbi popullin shqiptarë. Edhe e treta është që jo dy “XX”, por edhe shumë të tjerë, që kurrë nuk u gjykua gjenocidi mbi popullin shqiptarë”, tregon ai.

Enver Hoxha, i cili edhe tani punon si mjek, të martën me 10 dhjetor do të hap dyert e Muzeut Historik, për të shfaqur materialet e tij, si dokumente të krimeve që u bën në Kosovë gjatë periudhës 98-99.

Ekspozita do të zgjas pesë ditë dhe do të jetë e hapur për të gjithë.

Fotografitë janë realizuar gjate vitit 1999.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Cakaj: I falënderoj krerët e partive për marrëveshjen e unitetit për Preshevën

Cakaj: I falënderoj krerët e partive për marrëveshjen e unitetit për Preshevën

Nagavci: Thaçi i anshëm dhe kundër LV!, po dëshiron të krijoj huti te qytetarët e presion tek LV!

Nagavci: Thaçi i anshëm dhe kundër LV!, po dëshiron të krijoj huti te qytetarët e presion tek LV!

Prizren/ Burri vrau bashkëshorten nga xhelozia. Gjykata dënon shtetin pse se mbrojti, 95 mijë euro për fëmijët

Prizren/ Burri vrau bashkëshorten nga xhelozia. Gjykata dënon shtetin pse se mbrojti, 95 mijë euro për fëmijët

Atentati me armë zjarri në Vlorë/ Gjendet e djegur makina e autorëve dhe arma në bagazh (Video)

Atentati me armë zjarri në Vlorë/ Gjendet e djegur makina e autorëve dhe arma në bagazh (Video)

Haradinaj thotë se do ta shqyrtonte mundësinë e koalicionit nëse vjen oferta (Video)

Haradinaj thotë se do ta shqyrtonte mundësinë e koalicionit nëse vjen oferta (Video)

Engel letër admiralit Foggo: Kujdes me deklaratat për Serbinë

Engel letër admiralit Foggo: Kujdes me deklaratat për Serbinë

Fshatrat e panjohur shqiptare ne zemër të Serbisë. Zyrtarisht nuk ekzistojnë

Fshatrat e panjohur shqiptare ne zemër të Serbisë. Zyrtarisht nuk ekzistojnë

Cilët faktorë po i çojnë kosovarët drejt vetëvrasjes?

Cilët faktorë po i çojnë kosovarët drejt vetëvrasjes?

VV-ja e shoqëria civile e shohin të mundshëm miratimin e buxhetit nga Kuvendi, por jo edhe LDK-ja

VV-ja e shoqëria civile e shohin të mundshëm miratimin e buxhetit nga Kuvendi, por jo edhe LDK-ja

Fatmir Rexhepi: S’e shkarkojmë Konjufcën, Osmani e ka përkrahjen e deputetëve të LDK’së

Fatmir Rexhepi: S’e shkarkojmë Konjufcën, Osmani e ka përkrahjen e deputetëve të LDK’së

Pacolli: Milan Vukashinoviqi që punon në Byronë e Sigurimeve arrestohet nga policia serbe në Jarinjë

Pacolli: Milan Vukashinoviqi që punon në Byronë e Sigurimeve arrestohet nga policia serbe në Jarinjë

Muri 119 miliardë dollarësh që mund të mbrojë Nju Jorkun nga përmbytja

Muri 119 miliardë dollarësh që mund të mbrojë Nju Jorkun nga përmbytja

Bizneset me mungesë të kuadrove, kërkojnë forcimin e drejtimeve profesionale

Bizneset me mungesë të kuadrove, kërkojnë forcimin e drejtimeve profesionale

Ekskluzive/ Kapet në Tiranë “Escobari” turk! Kërkohej nga Franca, trafikuan 14 miliardë euro drogë

Ekskluzive/ Kapet në Tiranë “Escobari” turk! Kërkohej nga Franca, trafikuan 14 miliardë euro drogë

Nagavci e VV’së: Do të angazhohemi që në seancën e radhës ta formojmë qeverinë

Nagavci e VV’së: Do të angazhohemi që në seancën e radhës ta formojmë qeverinë

“Bloomberg” shkruan për transformimin e Piramidës: Tirana, një qytet i pastër, me administratë progresive

“Bloomberg” shkruan për transformimin e Piramidës: Tirana, një qytet i pastër, me administratë progresive