Enver Hasani: VV dy herë provon të bëjë qeverinë, nëse nuk bëhet shkohet në zgjedhje të reja

12.12.2019 21:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Enver Hasani: VV dy herë provon të bëjë qeverinë, nëse nuk bëhet shkohet në zgjedhje të reja

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se Vetëvendosjes i takon dy herë opsioni i krijimit të qeverisë së re, dhe që nëse nuk votohet ajo qeveri atëherë shkohet në zgjedhje të reja.

Hasani thotë se për dallim nga Maqedonia e Veriut, ku kandidati fitues duhet që të bindë presidentin për të marrë mandatin, në Kosovë dispozitat kushtetuese kanë diferencë dhe se sipas neneve duhet që mandatari të jetë dy herë nga grupi apo partia fituese.

“VV dy herë provon të bëjë qeverinë, nëse nuk bëhet shkohet në zgjedhje të reja”, thotë Hasani.

Po ashtu ai ka thënë se nëse Kuvendi nuk mblidhet, atëherë nuk mund të shkohet në zgjedhje të reja.

“Nëse nuk zgjidhet kryetari i Kuvendit dhe Kryesia, atëherë nuk ka Kuvend”

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Miratohet rishikimi i buxhetit edhe në leximin e dytë

Miratohet rishikimi i buxhetit edhe në leximin e dytë

Institucionet, cak i sulmeve kibernetike në Maqedoninë e V.

Institucionet, cak i sulmeve kibernetike në Maqedoninë e V.

Numri më i ulët i vdekjeve që nga fillimi i pandemisë në Itali

Numri më i ulët i vdekjeve që nga fillimi i pandemisë në Itali

Mbi 17 milionë raste me COVID-19 në botë

Mbi 17 milionë raste me COVID-19 në botë

Haziri falënderon “ELKOS-in” për donacionin dedikuar Spitalit të Gjilanit

Haziri falënderon “ELKOS-in” për donacionin dedikuar Spitalit të Gjilanit

Deputetët votojnë kundër ngritjes së pagave për mjekët e policët

Deputetët votojnë kundër ngritjes së pagave për mjekët e policët

Haziri: Mos e humbni durimin për fitore ndaj COVID-19

Haziri: Mos e humbni durimin për fitore ndaj COVID-19

Zemaj: Shqetësuese, ka njerëz që mendojnë se janë të paprekshëm nga COVID-19 dhe infektojnë të tjerët

Zemaj: Shqetësuese, ka njerëz që mendojnë se janë të paprekshëm nga COVID-19 dhe infektojnë të tjerët

Suedezët do të punojnë nga shtëpia deri në fund të vitit për shkak të COVID-19

Suedezët do të punojnë nga shtëpia deri në fund të vitit për shkak të COVID-19

Koronavirusi heq Samsung nga ‘maja’ e listës së prodhuesve të telefonave të mençur

Koronavirusi heq Samsung nga ‘maja’ e listës së prodhuesve të telefonave të mençur

Rritja e akcizës së duhanit nga Qeveria e Kosovës po cilësohet nga KADC si jo-efektive dhe e pamjaftueshme për të arritur objektivat shëndetësore

Rritja e akcizës së duhanit nga Qeveria e Kosovës po cilësohet nga KADC si jo-efektive dhe e pamjaftueshme për të arritur objektivat shëndetësore

Nënkryetari i Gjilanit shpreh frikën për një krizë të madhe sociale e ekonomike gjatë shtatorit dhe tetorit

Nënkryetari i Gjilanit shpreh frikën për një krizë të madhe sociale e ekonomike gjatë shtatorit dhe tetorit

Moti për dy ditët e ardhshme

Moti për dy ditët e ardhshme

Ministrja Dumoshi vuri gurthemelin e stadiumit ndihmës në fshatin Studenqan të Suharekës

Ministrja Dumoshi vuri gurthemelin e stadiumit ndihmës në fshatin Studenqan të Suharekës

​Rënia më e madhe ndonjëherë: GDP e SHBA-së bie me 32.9 për qind

​Rënia më e madhe ndonjëherë: GDP e SHBA-së bie me 32.9 për qind

​Thaçi dekoron BIK-un me “Urdhrin e Pavarësisë”

​Thaçi dekoron BIK-un me “Urdhrin e Pavarësisë”