Ende pa u bërë kryeministër, vizat e dialogu e dërguan Kurtin në Paris

09.11.2019 13:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ende pa u bërë kryeministër, vizat e dialogu e dërguan Kurtin në Paris

Në rast se Albin Kurti do të zgjedhet kryeministër i ri i Republikës së Kosovës pas një marrëveshje politike me LDK’në e Isa Mustafës, prej çështjeve më problematike që do të përballet do të jenë liberalizimi i vizave dhe gjithashtu edhe faza finale e dialogut me Serbinë, shkruan Gazeta Express.

Edhe përkundër se kryeministri aktual në detyrë, Ramush Haradinaj, muajt e fundit ka thënë se liberalizimi ka ndodhur e madje kishte filluar edhe të uronte nëpër konferenca për shtyp, situata në terren nuk është aspak e mirë. Gjithashtu Kurti nga Haradinaj do të trashëgojë edhe një proces të dialogut i cili është i bllokuar prej një viti si pasojë e taksës.

E për këto dy çështje brenda shteteve anëtarë në BE ka disa mospajtime për mënyrën se si do të duhet të procedohet tutje.

Sa i përket dialogut, prej shteteve me të fuqishme vetëm Gjermania ka dalë kategorikisht kundër idesë për korrigjim të kufijve, ndërkohë presidenti i Francës, Emanuel Macron, asnjëherë nuk është deklaruar qartazi sa i përket kësaj ideje dhe si duhet proceduar tutje me negociatat Prishtinë-Beograd.

E njëjta vlen edhe për liberalizimin e vizave, gjë të cilën kosovarët ka disa vite që e presin.

Përveç Gjermanisë, asnjë prej shteteve të tjera anëtare nuk ka një qëndrim të qartë nëse Kosovës duhet t’i liberalizohen vizat së shpejti. Madje Franca e Emanuel Macronit është kundër, pasi siç thonë ata Kosova duhet t’i plotësojë kushtet të cilat lidhen me sundimin e ligjit dhe luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Duke parë këtë situatë, Albin Kurti, ende pa e marrë zyrtarisht postin e kryeministrit, si fitues i zgjedhjeve, ka realizuar udhëtime jashtë vendit. Ka qëndruar në Britani të Madhe kohë më parë, ndërsa për dy ditë rresht ka qëndruar në Francë, vendin që përveç liberalizimit të vizave për Kosovën, është duke shkaktuar probleme edhe sa i përket politikave të zgjerimit të BE’së.

Në gjithë këto takime, Kurti ka takuar zyrtarë të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Francës, ministri i së cilës kohë më parë ka thënë se “Kosova ende nuk i ka plotësuar kushtet për të marrë liberalizimin e vizave”

Më 7 nëntor ka takuar kryetaren e Komisionit për Punë të Jashtme në Asamblenë Nacionale të Francës, Marielle De Sarnez, me të cilët kanë diskutuar për zgjedhjet e 6 tetorit, planet e qeverisë së re dhe për thellimin e raporteve bilaterale ndërmjet Kosovës dhe Francës.

Përveç De Sarnez, Kurti dje ka takuar edhe tre këshilltar të presidentit të Francës, Emanuel Macron.

Në pallatin e Elyses ka takuar këshilltarin për Evropë dhe G20,Clément Beaune, Këshilltarin zëvendës përgjegjës për Evropë,Alexandre Adam, si dhe Këshilltarin për Çështje Strategjike, Etienne de Gonneville.

Kurti në këtë takim u ka shpjeguar atyre ndryshimin politik që ka ndodhur më 6 tetor dhe për synimet e Kosovës për të bërë reformë në sistemin e drejtësisë, gjë të cilën Franca edhe e kërkon si kusht për t’u plotësuar sa i përket liberalizimit të vizave.

Ndërsa dje ka takuar gjithashtu në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Francës, ka takuar Drejtorin për Evropën Kontinentale, Frederic Madndoloni, Shefin e Departamentit për Ballkanin Perëndimor, Thomas Bertin, dhe, Drejtorin e Kabinetit të Ministrit të Çështjeve Evropiane,Vincent Guerend.

Në këto takime kanë diskutuar për thellimin raporteve bilaterale dhe për zhvillimet politike në Ballkan.

Përveç çështjes së liberalizimit të vizave, Franca është edhe një prej fuqive evropiane e cila luan edhe rol jashtëzakonisht të rëndësishëm në procesin e dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, çështje kjo më të cilën gjithashtu do të përballet Kurti sapo të ulët në karrigen e kryeministrit, dhe me shumë gjasë tema e negociatave me Serbinë ka qenë edhe arsyeja kryesore e takimit të Kurtit me tre këshilltarët e presidentit të Francës, Emanuel Macron./GazetaExpress/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zafir Berisha: Nuk mundem të udhëtoj sepse nuk ma kanë dhënë vizën me kohë, për intervistim në Hagë

Zafir Berisha: Nuk mundem të udhëtoj sepse nuk ma kanë dhënë vizën me kohë, për intervistim në Hagë

Gabimet gjyqësore i kushtojnë mbi 2 milionë euro Maqedonisë së Veriut

Gabimet gjyqësore i kushtojnë mbi 2 milionë euro Maqedonisë së Veriut

Mustafa: LDK ka vullnet edhe përkushtim që të arrihet koalicioni me VV’në, kemi punuar gjatë

Mustafa: LDK ka vullnet edhe përkushtim që të arrihet koalicioni me VV’në, kemi punuar gjatë

Sulmi me raketa, vriten të paktën 70 ushtarë

Sulmi me raketa, vriten të paktën 70 ushtarë

Thaçi: Po mendoj dekretimin e Kurtit pasi është i nominuar për Kryeministër dhe ka caktuar gjysmën e Qeverisë

Thaçi: Po mendoj dekretimin e Kurtit pasi është i nominuar për Kryeministër dhe ka caktuar gjysmën e Qeverisë

6 orë po presin bashkatdhetarët në kufirin Serbi-Hungari

6 orë po presin bashkatdhetarët në kufirin Serbi-Hungari

Walker: Formojeni Qeverinë dhe jepni pushim Thaçit – ai tashmë është i thinjur

Walker: Formojeni Qeverinë dhe jepni pushim Thaçit – ai tashmë është i thinjur

Denoncuesi i masakrës së Reçakut shkon në Presidencë, e takon Thaçin

Denoncuesi i masakrës së Reçakut shkon në Presidencë, e takon Thaçin

Kurti para studentëve: Si kryeministër premtoj zvogëlim të pushtetit

Kurti para studentëve: Si kryeministër premtoj zvogëlim të pushtetit

Avdullah Hoti flet se LDK’së i takon Presidenti në kohën kur s’ka ende koalicion me VV’në

Avdullah Hoti flet se LDK’së i takon Presidenti në kohën kur s’ka ende koalicion me VV’në

Donika Gërvalla: Mjerë ai popull që pret diçka prej Isa Mustafës

Donika Gërvalla: Mjerë ai popull që pret diçka prej Isa Mustafës

Cakaj: I falënderoj krerët e partive për marrëveshjen e unitetit për Preshevën

Cakaj: I falënderoj krerët e partive për marrëveshjen e unitetit për Preshevën

Nagavci: Thaçi i anshëm dhe kundër LV!, po dëshiron të krijoj huti te qytetarët e presion tek LV!

Nagavci: Thaçi i anshëm dhe kundër LV!, po dëshiron të krijoj huti te qytetarët e presion tek LV!

Prizren/ Burri vrau bashkëshorten nga xhelozia. Gjykata dënon shtetin pse se mbrojti, 95 mijë euro për fëmijët

Prizren/ Burri vrau bashkëshorten nga xhelozia. Gjykata dënon shtetin pse se mbrojti, 95 mijë euro për fëmijët

Atentati me armë zjarri në Vlorë/ Gjendet e djegur makina e autorëve dhe arma në bagazh (Video)

Atentati me armë zjarri në Vlorë/ Gjendet e djegur makina e autorëve dhe arma në bagazh (Video)

Haradinaj thotë se do ta shqyrtonte mundësinë e koalicionit nëse vjen oferta (Video)

Haradinaj thotë se do ta shqyrtonte mundësinë e koalicionit nëse vjen oferta (Video)