Emigrimi nuk është zgjidhje e së ardhmes

01.11.2018 15:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Emigrimi nuk është zgjidhje e së ardhmes

Nga Ridvan Tahiri Riki

Nuk e lëshoj Kosovën për asnjë cmim, edhe pse oferta të bukura vijnë nga shumë shtete.
Por do ta bëj që ata ta lëshojnë Kosovën, dhe ta dorëzojnë pasurin e fituar pa djers.
Të punësuarit pa shkollë dhe kriter të mendojnë mirë për te ardhmen.
Mos u bë skllav në vendin e huaj, mos le shtëpinë pa meshkuj sepse nëna dhe baba ka nevoj për ty  dhe fëmijët e tu.
Mos harro se pas disa vite fëmija i juaj do te martohet me ngjyr tjetër dhe rac tjetër,kurse gjuhën do ta harron krejt.
Mos shko atje për një makin te bukur dhe për disco e femra, ato i ke edhe këtu, jan ma të lira se atje.
Rinia e diplomuar do jen ata që do vendosin për vendin tonë, qëndro këtu me mua dhe më ndihmo ta bëjmë Kosovën Evropë.
Unë nuk jam vet kam qindra mbrapa që e dojn Kosovën ndryshe./Infosot/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Emigrimi nuk është zgjidhje e së ardhmes

Emigrimi nuk është zgjidhje e së ardhmes

Lutfi Haziri, emri që shënon kohën e LDK-së postrugoviane

Lutfi Haziri, emri që shënon kohën e LDK-së postrugoviane

TURPI I MADH I AKADEMISË: Pse Kryeministri i parë i Kosovës mbeti jashtë Enciklopedisë?

TURPI I MADH I AKADEMISË: Pse Kryeministri i parë i Kosovës mbeti jashtë Enciklopedisë?

Rruga juridike e Kosovës pas luftës çlirimtare

Rruga juridike e Kosovës pas luftës çlirimtare

Lodhja intelektuale

Lodhja intelektuale

Maqedonia ka nevojë për më shumë durim në rrugën drejt Europës

Maqedonia ka nevojë për më shumë durim në rrugën drejt Europës

Korrigjimi i statusit të Serbisë…

Korrigjimi i statusit të Serbisë…

Bashkohu në koalicionin për paqe

Bashkohu në koalicionin për paqe

Protesta që mbështeti ndryshimin e kufijve të Kosovës

Protesta që mbështeti ndryshimin e kufijve të Kosovës

Publikimi i listave të atyre që supozohen si VETERANË TË RREJSHËM, është turpi i radhës që kjo shoqëri e jona “po e han me bukë”!

Publikimi i listave të atyre që supozohen si VETERANË TË RREJSHËM, është turpi i radhës që kjo shoqëri e jona “po e han me bukë”!

Lotët e krokodilit vegjetarian, ose, mbrojtja është sulmi më i mirë

Lotët e krokodilit vegjetarian, ose, mbrojtja është sulmi më i mirë

Dalja nga politika e qorrsokakut

Dalja nga politika e qorrsokakut

Mos u gëzoni, teatri nuk ka shpëtuar nga shembja

Mos u gëzoni, teatri nuk ka shpëtuar nga shembja

Korrigjimi i kufirit dhe koordinimi i agjendave shtetrore në interes të çështjeve nacionale?

Korrigjimi i kufirit dhe koordinimi i agjendave shtetrore në interes të çështjeve nacionale?

Vuciqi paralajmeroi Status Quo

Vuciqi paralajmeroi Status Quo

Krimineli pas 20 viteve kthehet në vendin e krimit, me lëkurë qengji dhe veprime ujku!

Krimineli pas 20 viteve kthehet në vendin e krimit, me lëkurë qengji dhe veprime ujku!