Elezi: Po luftojmë kundër keqinformimit, përmes transparencës së borxhit publik

20.02.2020 22:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Elezi: Po luftojmë kundër keqinformimit, përmes transparencës së borxhit publik

Nga sot e tutje, qytetarët kanë mundësinë të informohen për borxhin publik përmes mjetit të ri të transparencës realizuar nga ana e Ministrisë së Financave me mbështetjen e IRI dhe USAID. Faqja detajon borxhin, lëvizjen e tij sipas viteve, ripagimet e tij, tërheqjet e tij për vitin 2020 dhe si do të financohet. Zv. ministrja e Financave Shiret Elezi tregon se përmes transparencës së plotë fiskale, qytetarët do të jenë në gjendje të identifikojnë lajme të rreme që abuzohen për përfitime politike.

“Mbroj fuqishëm transparencën fiskale dhe edukimin e taksapaguesve pra qytetarëve në financat publike, dokumentet kryesore të buxhetit, të cilat unë mendoj se janë veçanërisht të rëndësishme për qytetarët. Pavarësisht nga njohuritë ekonomike të tyre, të dhënat paraqiten dhe sistemohen në një mënyrë të thjeshtë dhe të kuptueshme, në mënyrë që të jenë të qarta. Me këtë paraqitje të kuptueshme lehtë të të dhënave të borxhit publik, ne kemi besim se do të kontribojë në zvogëlimin e mashtrimeve të borxhit publik, niveleve dhe qëndrueshmërisë dhe gjithashtu do të kontribojë në edukimin financiar për opinionin e gjerë”, thekson Elezi.

Platforma përbëhet nga pesë pjesë: borxhi publik dhe përbërësit e tij, lëvizja e borxheve sipas viteve, financimi i borxhit publik në vitin 2020, emetimi i letrave me vlerë dhe pjesa edukative.

Faqja ofron të dhëna për fondet e tërhequra në tregjet e brendshme dhe të huaja gjatë vitit 2020, por gjithashtu se borxhet e vjetra dhe të huaja mbi 700 milion euro duhet të shlyhen.

Për të rritur transparencën fiskale të platformës, janë publikuar të dhëna më parë të pabotuara, siç është borxhi i ndërmarrjeve publike për secilin vend si dhe huazimi i pritshëm si dhe huazimet dhe pagesat nga ndërmarrjet publike.

“Instrumentet e financimit të borxhit – letrat me vlerë të qeverisë dhe eurobonove janë shpjeguar gjithashtu në detaje. Në periudhën e kaluar për çdo ankand kishte lajme se shteti kishte marrë hua një shumë të caktuar. Të nesërmen, kur bëhet kthimi i borxhin të vjetër nga emetimi i letrave me vlerë më herët, nuk mbartet për opinionin. Dhe e vërteta se sa para u tërhoqën në bazë të këtij ankandi është në mes. Kjo është shuma që kemi lëshuar minus sasinë që u kthyem të nesërmen ose ndonjë nga ditët në vijim. Për më tepër, tani letrat me vlerë të qeverisë kanë historikisht nivelin më të ulët të interesit dhe janë një nga burimet më të lira për financimin e deficitit buxhetor, sqaron Elezi duke shtuar se nëse për letrat shtetërore me vlerë 12 mujore norma e interesit para ishte 8%, tani është 0.5%.

Të dhënat për të gjitha eurobonot e emetuara deri më tani me normat e interesit dhe kur ato janë dhënë për shkak të ripagimit. Nëse klikojmë në ripagimet e Eurobonit, kemi të gjitha obligacionet, pasi ato janë maturuar. Siç mund ta shihni, këtë vit, në 2021, 2023 dhe 2025, do të ripaguhen eurobonat në shumën e 1 miliard dhe 628 milion euro”, thotë Elezi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Infektologu jep lajmin e mirë: Disa të prekur me COVID-19 kanë rezultuar negativ në teste e para

Infektologu jep lajmin e mirë: Disa të prekur me COVID-19 kanë rezultuar negativ në teste e para

Osmani: Për herë të parë Kosova kishte Qeveri që planifikonte padi për gjenocidin serb

Osmani: Për herë të parë Kosova kishte Qeveri që planifikonte padi për gjenocidin serb

Cilat biznese po përfitojnë nga kriza e Koronavirus?

Cilat biznese po përfitojnë nga kriza e Koronavirus?

Kurteshi e quan presidentin Thaçi ‘monstrum’ me figurë njeriu

Kurteshi e quan presidentin Thaçi ‘monstrum’ me figurë njeriu

Europarlamentarët mirëpresin heqjen e taksës, presin nga BE-ja heqjen e vizave për Kosovën

Europarlamentarët mirëpresin heqjen e taksës, presin nga BE-ja heqjen e vizave për Kosovën

Kreshnik Ahmeti: Serbia po vazhdon me bllokimin e kamionëve tregtarë të cilët vijnë nga Kosova

Kreshnik Ahmeti: Serbia po vazhdon me bllokimin e kamionëve tregtarë të cilët vijnë nga Kosova

Bajqinovci dhe Konjufca: Dilni dhe matuni

Bajqinovci dhe Konjufca: Dilni dhe matuni

Shtohet një rast i ri me koronavirus në Kosovë, numri i të infektuarve shkon në 126

Shtohet një rast i ri me koronavirus në Kosovë, numri i të infektuarve shkon në 126

Ahmeti: Po më shqetësojnë daljet e shumëta të qytetarëve në Prishtinë

Ahmeti: Po më shqetësojnë daljet e shumëta të qytetarëve në Prishtinë

I’a shohin sherrin 12 të infektuarve të Kamenicës, 69 personat që janë listë për t’u testuar nga koronavirus

I’a shohin sherrin 12 të infektuarve të Kamenicës, 69 personat që janë listë për t’u testuar nga koronavirus

Në kabinetin e tij Albin Kurtit, emëron Këshilltar Politik Nenad Rashiqin

Në kabinetin e tij Albin Kurtit, emëron Këshilltar Politik Nenad Rashiqin

Dumnica në protestë

Dumnica në protestë

Në Angli, të infektuar nga koronavirus, vdes nëna në banesë, ndërsa djali është duke luftuar

Në Angli, të infektuar nga koronavirus, vdes nëna në banesë, ndërsa djali është duke luftuar

SHBA: Kemi rritje në 6 milionë të përfutuesve të papunësisë në kohë që po kalojmë nga koronavirusi

SHBA: Kemi rritje në 6 milionë të përfutuesve të papunësisë në kohë që po kalojmë nga koronavirusi

Bislimi pas ankesave të qytetarëve: Këto masa janë pjesë e pakos emergjente fiskale

Bislimi pas ankesave të qytetarëve: Këto masa janë pjesë e pakos emergjente fiskale

Komuna e Kumanovës: Na izoloni në karantinë tërë qutetin

Komuna e Kumanovës: Na izoloni në karantinë tërë qutetin