Ekspertët: Vaksina prototip mbron majmunët nga COVID-19

21.05.2020 10:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ekspertët: Vaksina prototip mbron majmunët nga COVID-19

Ekspertët njoftuan se një vaksinë prototip mbron majmunët nga koronavirusi i ri (COVID-19).

Përderisa mbi 100 projekte hulumtuese për të zhvilluar vaksinë kundër koronavirusit janë duke vazhduar, një hulumtim nga Beth Israel Deaconess Medical Cente me qendër në Boston u publikua në revistën Science.

Në eksperimentin e zhvilluar nga virologu Dan Barouch dhe ekipi i tij se si ndikon COVID-19 ndaj majmunëve, çdo majmuni iu dhanë fragmente të ADN-së, dizajnuar sa që sistemi imunitar të njohë virusin dhe atë e transformon në proteinë virale si dhe u provuan gjashtë variacione.

Pas eksperimentit disa vaksina siguruan mbrojtje të pjesshme ndërsa një nga vaksinat duke trajnuar sistemin imunitar sulmoi proteinat e koronavirusit dhe tek 8 majmunët që u eksperimentua vaksina nuk u has virusi./AA/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


SPAK: Shembja e Teatrit, kemi caktuar prokurorin që do hetojë çështjen

SPAK: Shembja e Teatrit, kemi caktuar prokurorin që do hetojë çështjen

Ekspertët: Vaksina prototip mbron majmunët nga COVID-19

Ekspertët: Vaksina prototip mbron majmunët nga COVID-19

S’i bashkohet VV-së, nëse dështon koalicioni me LDK-në, ja kush po e thotë

S’i bashkohet VV-së, nëse dështon koalicioni me LDK-në, ja kush po e thotë

E rrah vëllain në Prishtinë, ikën nga vendi i ngjarjes

E rrah vëllain në Prishtinë, ikën nga vendi i ngjarjes

8 arsyet pse duhet gjatë gjithë vitit të hani hurma

8 arsyet pse duhet gjatë gjithë vitit të hani hurma

Kryetari: Shiu me breshër në Suharekë kanë bërë dëme të mëdha

Kryetari: Shiu me breshër në Suharekë kanë bërë dëme të mëdha

Edita Tahiri: Vetëvendosje nuk ka aftësi për të qeverisur

Edita Tahiri: Vetëvendosje nuk ka aftësi për të qeverisur

30 persona arrestohen për mosrespektim të orës policore në Maqedoni

30 persona arrestohen për mosrespektim të orës policore në Maqedoni

Dy javë asnjë rast me koronavirus në Pejë

Dy javë asnjë rast me koronavirus në Pejë

Berisha: Kam dilema për shëndetin psiqik të Kurtit, është në krye të listës për trajtim psikologjik

Berisha: Kam dilema për shëndetin psiqik të Kurtit, është në krye të listës për trajtim psikologjik

Haziri: 32 qytetarë të Gjilanit janë në vetizolim

Haziri: 32 qytetarë të Gjilanit janë në vetizolim

Lajçak beson se dialogu Kosovë-Serbi do të rifillojë shpejt

Lajçak beson se dialogu Kosovë-Serbi do të rifillojë shpejt

Të gjitha aeroportet në Itali do të hapen nga 3 qershori

Të gjitha aeroportet në Itali do të hapen nga 3 qershori

Në Shqipëri bëhen gati për plazh/ Pronarët e lokaleve përgatiten për nisjen e sezonit

Në Shqipëri bëhen gati për plazh/ Pronarët e lokaleve përgatiten për nisjen e sezonit

Afrohet afati për vendimin e Gjykatës Kushtetuese, rriten tensionet në Kosovë

Afrohet afati për vendimin e Gjykatës Kushtetuese, rriten tensionet në Kosovë

Numri i të infektuarve me koronavirus në Kosovë kalon 1-mijëshin

Numri i të infektuarve me koronavirus në Kosovë kalon 1-mijëshin