Ekspertët thonë se automjetet e pasiguruara vështirësojnë anëtarësimin në Kartonin e Gjelbër

12.10.2019 21:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ekspertët thonë se automjetet e pasiguruara vështirësojnë anëtarësimin në Kartonin e Gjelbër

Ekspertët thonë se automjetet e pasiguruara vështirësojnë anëtarësimin në Kartonin e Gjelbër

Luljeta BeselicaLuljeta Beselica

12 October 2019 20:16
Mbi 7 milionë euro, Byroja Kosovare e Sigurimeve grumbullon pothuajse çdo vit nga tarifat e sigurimeve kufitare.

Megjithatë, shuma që ky institucion paguan për dëmet e shkaktuara nga aksidentet është pothuajse e njëjtë, raporton KTV.

Të hyrat ishin të njëjta edhe në vitin e kaluar, përderisa vlera e dëmeve ishte 6 milionë.

Një nga faktorët e numrit të madh të pagesave është edhe numri madh i veturave të pasiguruara.

“Kosova e ka të nevojshme uljen e numrit të automjeteve pa sigurim. BKS-ja dhe Industria e Sigurimeve ka bërë përpjekje të vazhdueshme për senzibilizimin institucional dhe të publikut, për rëndësinë e uljes së numrit të automjeteve të paregjistruara. MPB/Drejtoria e Policisë Rrugore do të duhej t’i përdornin mekanizmat e përcaktuara bazuar në Ligjin mbi Trafikun Rrugor lidhur me mosregjistrimin e automjeteve dhe, gjithashtu, Gjykatat e Kosovës do të duhej t’i shpejtojnë procedurat ligjore mbi shkaktarët e këtyre aksidenteve dhe të mos e prolongojnë procedimin e tyre, pasi përkatësisht edhe kjo po ndikon në rritjen e numrit të automjeteve pa sigurim”, thuhet në përgjigjen e BKS-së.

Nga ana tjetër, ekspertë të komunikacionit thonë se për sigurimin e Kartonit të Gjelbër, vendi duhet ta zvogëlojë numrin e automjeteve të paregjistruara në 5%.

Kosova ka bërë përpjekje për ta marrë Kartonin e Gjelbër që nga viti 2011.

Së fundi, Banka Qendrore e Kosovës dhe Komisioni për Buxhet kishin bërë përpjekje për ta arritur këtë qëllim përmes Austrisë apo Sllovenisë, mirëpo të dyja vendet ishin tërhequr për shkak të numrit të madh të automjeteve të pasiguruara.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti për “The Guardian”: Serbia të mos e shikojë më Kosovën me dylbi ushtarake

Kurti për “The Guardian”: Serbia të mos e shikojë më Kosovën me dylbi ushtarake

Taksa për produktet serbe dhe boshnjake varfëroi shportën e konsumatorëve

Taksa për produktet serbe dhe boshnjake varfëroi shportën e konsumatorëve

Bugajski: Shtëpia e Bardhë beson se mund të gjejë një zgjidhje për kontestin mes Kosovës dhe Serbisë

Bugajski: Shtëpia e Bardhë beson se mund të gjejë një zgjidhje për kontestin mes Kosovës dhe Serbisë

Dy javë pas votimit, zgjedhjet ende nuk janë kryer

Dy javë pas votimit, zgjedhjet ende nuk janë kryer

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’