Ekspertët: Kujdes nga sondazhet për zgjedhjet

12.08.2019 18:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ekspertët: Kujdes nga sondazhet për zgjedhjet

Partitë politike në Kosovë ende pa u caktuar data e zgjedhjeve të jashtëzakonshme dhe ende pa u shpërndarë Kuvendi i Kosovës, kanë angazhuar organizata dhe kompani të ndryshme për matjen e opinionit dhe marrjen e mendimeve të qytetarëve se cilën parti e preferojnë që të udhëheqë me vendin.

Drejtuesit e organizatave që bëjnë hulumtime të tilla, konsiderojnë se sondazhet mund të bëhen nga shumë organizata, por ato duhet të jenë të besueshme dhe që nuk manipulojnë me hulumtimet.

Valon Feta, drejtor i Organizatës për Zhvillim të Biznesit UBO Consulting, tha për Radion Evropa e Lirë se çështja e hulumtimeve që zhvillohet nga operatorë të ndryshëm vendorë dhe ndërkombëtarë është e rëndësishme, por sipas tij, besueshmëria e hulumtimeve varet nga disa parametra.

“Studimet apo hulumtimet që publikohen nga partitë politike, organizata të shoqërisë civile, portalet e ndryshme, për të qenë të besueshme do të duhej të kishin një mostër të paktën një metodologji që tregon se studimi është në parametra të besueshëm, me intervale të besueshmërisë dhe në margjina të gabimit. Me fjalë të tjera për besueshmërinë e një studimi është nëse studimi është bërë bazuar në protokollet e hulumtimeve të opinionit publik”, tha Feta.

Analisti Fisnik Halimi që është edhe drejtor i Institutit të Prishtinës për Studime të Opinionit Publik, tha për Radion Evropa e Lirë, se qytetarët duhet ta dinë se kujt duhet t’i besojnë.

Siç thotë ai, publikimet e hulumtimeve të kujtdo qofshin, pa një adresë, janë mashtrime dhe të dëmshme.

“Në opinion shumë shpesh po plasohen edhe shifra në emër të sondazheve, por pa adresë do të thotë pa autor. Është plotësisht e papranueshme që të përdorën shifra të caktuara pa u përmendur autori i hulumtimit të opinionit apo të sondazhit. Pra, nëse themi se cili është funksioni i tyre apo i kësaj loje, atëherë duhet thënë se funksioni është ai që pretendon që ta orientojë votuesin e papërcaktuar drejt votës së asaj partie që parallogaritet që mund të fitojë për një arsye të thjesht, sepse zakonisht votuesit e papërcaktuar janë votues të cilët në shumicë të madhe presin që të votojnë për partinë e cila i bindë se do të fitojë”, tha Halimi.

Partitë politike kryesisht ato që deri me tash kanë qenë në koalicionin qeverisës, pa përjashtuar dhe partitë e opozitës, kanë nisur në njëfarë forme fushatën parazgjedhore. Subjektet politike i kanë shpeshtuar takimet me elektoratin e tyre.
Disa drejtues të partive politike në disa raste e kanë treguar se përmes organizatave apo kompanive të ndryshme kanë nisur hulumtimet për të parë se ku janë preferencat e qytetarëve për partitë politike.

Partitë politikë janë dakorduar që ta shpërndajnë Parlamentin më 22 gusht. Ky vendim erdhi pasi Ramush Haradinaj dha dorëheqje nga pozita e kryeministrit më 19 korrik në ditën kur ai u ftua nga Prokuroria Speciale në Hagë për t’u intervistuar në cilësinë e të dyshuarit për krime lufte.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ekspertët: Kujdes nga sondazhet për zgjedhjet

Ekspertët: Kujdes nga sondazhet për zgjedhjet

Rregulli i ri amerikan për viza prek të varfërit

Rregulli i ri amerikan për viza prek të varfërit

Shteti ‘nuk e mendoi mirë’ kthimin e mbi njëqind kosovarëve nga Siria

Shteti ‘nuk e mendoi mirë’ kthimin e mbi njëqind kosovarëve nga Siria

Suspendimi i policëve, pasnesër protestohet në Gjakovë

Suspendimi i policëve, pasnesër protestohet në Gjakovë

Në këtë ditë kthehet shiu, të dielën u arrit temperatura rekord, 41.6 gradë

Në këtë ditë kthehet shiu, të dielën u arrit temperatura rekord, 41.6 gradë

Nitaj thotë se të gjitha sondazhet tregojnë se AAK është rritur më shumë se dyfish

Nitaj thotë se të gjitha sondazhet tregojnë se AAK është rritur më shumë se dyfish

Efektet e Marrëveshjes së Ohrit 18 vjet pas nënshkrimit

Efektet e Marrëveshjes së Ohrit 18 vjet pas nënshkrimit

Haziri apelon për kursim të ujit dhe shmangie të lëvizjes gjatë temperaturave të larta

Haziri apelon për kursim të ujit dhe shmangie të lëvizjes gjatë temperaturave të larta

Hoxhaj: Serbia e dhunoi Konventën e Gjenevës me gjenocidin në Kosovë

Hoxhaj: Serbia e dhunoi Konventën e Gjenevës me gjenocidin në Kosovë

Mjeku kosovar bën apel: Nga temperaturat e larta të kenë kujdes këta persona

Mjeku kosovar bën apel: Nga temperaturat e larta të kenë kujdes këta persona

Paraburgim edhe për të dyshuarin e tretë në grabitjen e Shtimes

Paraburgim edhe për të dyshuarin e tretë në grabitjen e Shtimes

Veseli takon të rinjtë që u larguan nga Kosova: Vetëm lufta kundër korrupsionit e mbanë rininë këtu

Veseli takon të rinjtë që u larguan nga Kosova: Vetëm lufta kundër korrupsionit e mbanë rininë këtu

Për pak orë, mbi 22 mijë kosovarë hynë sot në Shqipëri

Për pak orë, mbi 22 mijë kosovarë hynë sot në Shqipëri

Ligji që nuk i ndali lojërat e fatit

Ligji që nuk i ndali lojërat e fatit

Momenti kur ‘Grupi i kosovarëve’ vret dy persona në Siri

Momenti kur ‘Grupi i kosovarëve’ vret dy persona në Siri

Sipas Veselit BE po vepron me standarde të dyfishta në lidhje me krimet në Kosovë

Sipas Veselit BE po vepron me standarde të dyfishta në lidhje me krimet në Kosovë