Eksperimenti finlandez: Majmunët preferojnë më shumë zhurmën e veturës sesa tingujt nga natyra

11.11.2020 19:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Eksperimenti finlandez: Majmunët preferojnë më shumë zhurmën e veturës sesa tingujt nga natyra

Ata natyrisht mund t’i përkasin pyjeve të shiut, por majmunët në një kopsht zoologjik në Finlandë preferojnë më shumë zhurmën e trafikut sesa tingujt e xhunglës, kanë treguar hulumtimet.

Si pjesë e një eksperimenti se si teknologjia mund të përmirësojë jetën e kafshëve, shkencëtarët kanë instaluar një tunel të pajisur me sensorë në një strehë majmunësh në kopshtin zoologjik të Helsinkit.

Primatëve iu dha mundësia të zgjidhnin nëse dëshironin të dëgjonin tingujt e shiut, trafikut, muzikë vallëzimi ose tinguj zen.

“Ne menduam se ata do të kënaqeshin me tinguj qetësues, si muzika zen, por ata zgjodhën zhurmën e trafikut më shpesh”, tha Ilyena Hirskyj-Douglas, një shkencëtare në Universitetin Aalto të Finlandës.

Zhurma e veturave provoi të ishte larg zgjedhja më e popullarizuar e majmunëve, të cilët ndonjëherë flinin ose gërvishteshin njëri-tjetrin, gjë që nuk e bënin me asnjë tingull tjetër, tha Hirskyj-Douglas.

Koordinatori shkencor i ZOO Kirsi Pynnonen beson se tingujt e zhurmës së trafikut të kësaj kafshe të kujtojnë disa nga mënyrat natyrore në të cilat komunikojnë majmunët.

“Majmunët në natyrë janë mësuar të fishkëllejnë, të bërtasin dhe të piskasin për të qëndruar në kontakt”, shpjegoi Pynnonen.

Ajo shtoi se këto janë tinguj që majmunët mund të dëgjojnë gjithashtu në zhurmën e trafikut.

Eksperimente të shëndosha janë kryer më parë mbi kafshët e kapura, por shkencëtarët thonë se kjo është përpjekja e parë për t’i dhënë kafshëve kontroll të plotë mbi ato që duan të dëgjojnë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura