Ekskluzive: Kontrata e dëmshme e Bedri Istrefit me kompaninë nga Shqipëria për Telekomin

26.04.2020 16:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ekskluzive: Kontrata e dëmshme e Bedri Istrefit me kompaninë nga Shqipëria për Telekomin

Prej kohësh, Telekomi i Kosovës, perballet me vështirësi e probleme të mëdha.

Madje, muajve të fundit, edhe u paralajmërua falimentimi i kësaj ndërmarrjeje gjigante, shkruan gazeta inFokus.

Kësisoj, kryeshefi i Telekomit, Bedri Istrefi siç pati raportuar ekskluzivisht Gazeta inFokus, kishte kërkuar ndihmë financiare nga Qeveria e Kosovës, konkretisht nga ish-ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, për t’i ndihmuar financiarisht, pasi sipas dokumenteve që kishte publikuar Gazeta inFokus, Telekomi rrezikohej seriozisht nga falimentimi.

E kjo do të bënte që mijëra punëtorë të mbesin në rrugë.

Gazeta inFokus, në një hulumtim për gjendjen në Telekom ka gjetur dy kontrata të dyshimta, e që të cilat dyshohet se kanë dëmtuar këtë ndërmarrje.

Njëra nga to, është një kontratë e lidhur rishtaz, me një kompani të vogël nga Tirana e quajtur “AdvanTech”.

Qëllim i kësaj kontrate me këtë kompani është ndërtimi i një shërbimi të ri ipTV, pavarësisht që Telekomi i Kosovës posedon një të tillë, shkruan gazeta inFokus.

E pavarësisht kësaj, kjo kompani, sipas kontratës do t’ia merr Telekomit 60% të të hyrave nga shërbimi që shet.

Kësisoj, nëse një kombimin shërbimesh e ofruar nga kjo kompani me produkte të Telekomit të Kosovës shitet për 20 euro, Telekomi paradoksalisht i merr vetëm 8 euro nga kjo, ndërsa kompania në fjalë 12 euro.

Gazeta inFokus, mëson që kjo kontratë është një nga arsyet që ka përdorur bordi i ri i përkohshëm i Telekomit për të shkarkuar Kryeshefin Bedri Istrefi.

Ky i fundit nuk ka qenë në dispozicion të përgjigjet për gazetën inFokus lidhur me këtë kontratë. Megjithatë, redaksia e gazetës është në pritje të përgjigjeve nga zyra për informim e Telekomit për këtë qështje.

Ndërsa, po të shihet në databazën e bizneseve të regjistruara në Kosovë, Advan Tech, figuron e regjistruar në fund të vitit 2018, ndërsa ofron një gamë të gjërë e të ndryshme produktesh e shërbimesh.

Kjo prej ndërtimit të hekurudhave nëntokësore, kanalizimeve, urave, tuneleve, tregtisë, demolimit të objekteve e ndërtimit të autostradave e deri tek aktivitetet e programimit kompjuterik, telekomunikimit satelitor e transmetimit të programeve televizive./Gazeta inFokus/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje

Heldti pas anketës së UNDP-së: Statistikat flasin vetë

Heldti pas anketës së UNDP-së: Statistikat flasin vetë

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë

Gjendja e jashtëzakonshme në Maqedoni edhe për 14 ditë

Gjendja e jashtëzakonshme në Maqedoni edhe për 14 ditë

Mustafa: Gjykata s’ia mbajti askujt anën

Mustafa: Gjykata s’ia mbajti askujt anën

VV konferencë për media në ora 17:00

VV konferencë për media në ora 17:00