Ekskluzive: Gjetjet kryesore të Raportit të Progresit për Kosovën

17.04.2018 08:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ekskluzive: Gjetjet kryesore të Raportit të Progresit për Kosovën

Kosova ka shënuar pak progres në disa fusha e në disa është ende në fazën fillestare, ka vlerësuar Komisioni Evropian në raportin e Progresit, që miratohet të martën (sot) në takimin e Kolegjit të komisarëve.

Ky raport përshin një periudhë më të gjatë se më herët pasi i fundit i tillë ishte bërë në vjeshtën e vitit 2016, ndërsa në vitin 2017 nuk pati raport, sepse ishte vendosur që raportet të bëheshin në pranverë, shkruan sot Koha Ditore.

Komisioni Evropian është i shqetësuar për vazhdimin e politizimit të administratës publike, mungesës së progresit në çështje të ruajtjes së mjedisit, gjendjen e papërmirësueshme të sistemit të arsimit, rritjen e papunësisë, korrupsionin e përhapur.

Kërkohet më shumë luftë kundër pastrimit të parave. Raporti tërheq vërejtje për vazhdimin e kërcënimeve dhe sulmeve ndaj gazetarëve dhe për sfidën që paraqesin për financat publike beneficionet për veteranët e luftës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Skender Reçica merr drejtimin e degës së Nismës në kryeqytet

Skender Reçica merr drejtimin e degës së Nismës në kryeqytet

Kosova do të bashkëpunojë me Britaninë në adresimin e dhunës seksuale gjatë luftës

Kosova do të bashkëpunojë me Britaninë në adresimin e dhunës seksuale gjatë luftës

SHBA: Përjashtimet nga sanksionet për Iranin, rast pas rasti

SHBA: Përjashtimet nga sanksionet për Iranin, rast pas rasti

Tahiri: Zona ekonomike në Vushtrri është investimi më i madh në 50 vitet e fundit

Tahiri: Zona ekonomike në Vushtrri është investimi më i madh në 50 vitet e fundit

Putin-Trumpit: Topi është në dorën tënde

Putin-Trumpit: Topi është në dorën tënde

Thaçi dekoron veprimtarin Beqir Hajrizi

Thaçi dekoron veprimtarin Beqir Hajrizi

Përveç Thaçit, Veseli e Haradinaj nuk figurojnë në agjendën e Bashkimit Europian për bisedimet e 18 korrikut

Përveç Thaçit, Veseli e Haradinaj nuk figurojnë në agjendën e Bashkimit Europian për bisedimet e 18 korrikut

Reagon hoteli në Shqipëri që i tha kosovarit “racë derri – pak ua ka bërë Serbia”

Reagon hoteli në Shqipëri që i tha kosovarit “racë derri – pak ua ka bërë Serbia”

U gjet i pajetë në Greqi, identifikohet shqiptari

U gjet i pajetë në Greqi, identifikohet shqiptari

Kompleksi më i madh portual amerikan dhe lufta tregtare me Kinën

Kompleksi më i madh portual amerikan dhe lufta tregtare me Kinën

Avokati i Popullit kërkon që të hiqet mosha e fëmijëve për ata që marrin ndihma sociale

Avokati i Popullit kërkon që të hiqet mosha e fëmijëve për ata që marrin ndihma sociale

OSBE kërkon zbardhjen e vrasjes së Oliver Ivanoviqit

OSBE kërkon zbardhjen e vrasjes së Oliver Ivanoviqit

“Jeni racë derri, pak ua ka bërë Serbia”, kosovari rrëfen problemin e akomodimit në hotelet e Shqipërisë

“Jeni racë derri, pak ua ka bërë Serbia”, kosovari rrëfen problemin e akomodimit në hotelet e Shqipërisë

Gashi takon ministrin britanik, flasin për ekstremizmin e dhunshëm

Gashi takon ministrin britanik, flasin për ekstremizmin e dhunshëm

Zaev: Afaristët prorusë po financojnë protestat e dhunshme në Maqedoni

Zaev: Afaristët prorusë po financojnë protestat e dhunshme në Maqedoni

Tahiri dhe Hasani me marrëveshje për “Parkun Industrial në Lumadh”

Tahiri dhe Hasani me marrëveshje për “Parkun Industrial në Lumadh”