Ekranet e telefonit janë më rezistues: Mbrojtja e koronavirusit gjithashtu po testohet

26.07.2020 17:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ekranet e telefonit janë më rezistues: Mbrojtja e koronavirusit gjithashtu po testohet

Ne e dimë se cila është pjesa më e prekshme e çdo telefoni të zgjuar – sipërfaqja e xhamit.

Pa marrë parasysh sa e mbani dhe kujdeseni, me kalimin e kohës, shenjat e para mund të shfaqen në të.

Telefonat me xham ‘Gorilla’ janë më rezistues sesa ata që nuk e kanë. Sidoqoftë, duket se telefonat inteligjentë së shpejti mund të bëhen edhe më rezistues.

Corning, një kompani që prodhon xhamin ‘Gorilla’, njoftoi se ka zhvilluar një koncept të ri të quajtur “Victus”, i cili mund të ofrojë brezave të ardhshëm të telefonave të mençur mbrojtje më të mirë nga gërvishtjet dhe çarjet kur bien, si dhe karakteristika shtesë dhe shumë aktuale.

Gorilla Glass Victus duhet të sigurojë që ekrani të mbijetojë me një rënie prej dy metrash, të jetë dy herë më rezistues ndaj gërvishtjeve, por edhe më i hollë, që do të thotë se telefonat inteligjentë mund të jenë më të hollë në të ardhmen.

Problemi është se me telefonat e rrumbullakosur, të cilët janë gjithnjë e më shumë në treg, xhami mbrojtës humbet forcën e tij. Në mënyrë që telefonat e rrumbullakosur, por edhe fleksibël të marrin mbrojtjen që kanë ato klasike, është e nevojshme të prodhohet edhe një xham fleksibël.

Corning po zhvillon gjithashtu xhami rezistues ndaj mikrobeve, dhe aktualisht është duke punuar me kompaninë Otterbox, për të provuar nëse është e mundur të prodhohet mbrojtje xhami për një ekran që mund të jetë rezistues ndaj koronavirusit.

Nëse arrijnë sukses, një mbrojtje e tillë mund të shitet veçmas ose të jetë një “markë e mbrojtur” e modeleve më të shtrenjta të telefonave mobilë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ekranet e telefonit janë më rezistues: Mbrojtja e koronavirusit gjithashtu po testohet

Ekranet e telefonit janë më rezistues: Mbrojtja e koronavirusit gjithashtu po testohet

Reagon presidenti i Barcelonës, pas lajmeve se Messi po i bashkohet Interit

Reagon presidenti i Barcelonës, pas lajmeve se Messi po i bashkohet Interit

Interi thyen rekordin negativ kundër Genoas, ngrihet në pozitën e dytë

Interi thyen rekordin negativ kundër Genoas, ngrihet në pozitën e dytë

Figo: Pse Real Madridi ka fituar edhe pa Ronaldon, ky është më i miri në ekip

Figo: Pse Real Madridi ka fituar edhe pa Ronaldon, ky është më i miri në ekip

IHMK: Moti për ditën e nesërme

IHMK: Moti për ditën e nesërme

Pas dy barazimeve, Interi synon t’u kthehet fitoreve kundër Genoas – formacionet

Pas dy barazimeve, Interi synon t’u kthehet fitoreve kundër Genoas – formacionet

“Më vjen keq për Mbappen”

“Më vjen keq për Mbappen”

“Milani është rritur fal Ibrahimovicit!”

“Milani është rritur fal Ibrahimovicit!”

Regjisori që përqesh ShBA-të, tani bën film me trillime ruso-serbe

Regjisori që përqesh ShBA-të, tani bën film me trillime ruso-serbe

​‘Galaktika e Andromedës’ dhe ‘Exil’ në kategorinë kryesore të Festivalit të Sarajevës

​‘Galaktika e Andromedës’ dhe ‘Exil’ në kategorinë kryesore të Festivalit të Sarajevës

Ballkani e respekton kampionin, mirëpo ende nuk ka vendosur për “Gardën e Nderit”

Ballkani e respekton kampionin, mirëpo ende nuk ka vendosur për “Gardën e Nderit”

Konfirmohet, Zidane do të jetë trajner i Realit edhe vitin e ardhshëm

Konfirmohet, Zidane do të jetë trajner i Realit edhe vitin e ardhshëm

Puna praktike në distancë, si të lini përshtypje të mirë?

Puna praktike në distancë, si të lini përshtypje të mirë?

Drita dhe Ballkani luajnë baraz, Drita shpallet kampion

Drita dhe Ballkani luajnë baraz, Drita shpallet kampion

Klopp: E pamundur t’i dua lojtarët e mi më shumë

Klopp: E pamundur t’i dua lojtarët e mi më shumë

Zyrtare: Finalja e FA Cup luhet më 1 gusht

Zyrtare: Finalja e FA Cup luhet më 1 gusht