Ekonomia gjermane po rimëkëmbet ngadalë pas krizës së pandemisë

01.07.2020 10:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ekonomia gjermane po rimëkëmbet ngadalë pas krizës së pandemisë

Instituti ekonomik, Ifo, ka thënë të mërkurën se ekonomia e Gjermanisë do të rimëkëmbet në mënyrë graduale pas rënies historike të shkaktuar nga pandemia e koronavirusit.

Sipas këtij instituti, ekonomia gjermane pritet të kthehet në nivelin e vitit të kaluar në fund të vitit të ardhshëm, shkruan “Reuters”, transmeton Gazeta Express.

Instituti Ifo pret që prodhimi vendor të tkurret për 11.9 për qind gjatë çerekut të dytë të vitit, krahasuar me periudhën janar-mars, ndërsa do të rritet për 6.9 për qind në çerekun e tretë dhe 3.8 për qind në çerekun e katërt.

“Nga tash e tutje, gjërat janë duke u përmirësuar gradualisht përsëri”, tha ky institut, por shtoi se situata është e paqartë për shkak të pandemisë dhe reagimit politik ndaj saj.

Ky institut vlerësoi se ekonomia e Gjermanisë këtë vit do të tkurret për 6.7 për qind, ndërsa do të rritet për 6.4 për qind në vitin 2021.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ekonomia gjermane po rimëkëmbet ngadalë pas krizës së pandemisë

Ekonomia gjermane po rimëkëmbet ngadalë pas krizës së pandemisë

Bashkimi Europian heq kufizimet për udhëtimet në BE për qytetarët e 15 vendeve të botës

Bashkimi Europian heq kufizimet për udhëtimet në BE për qytetarët e 15 vendeve të botës

Fillon faza e tretë e projektit Mbështetje Përpjekjeve Kundër-korrupsionit në Kosovë (SAEK III) 2020-2024

Fillon faza e tretë e projektit Mbështetje Përpjekjeve Kundër-korrupsionit në Kosovë (SAEK III) 2020-2024

Ministri Zemaj e konsideron lajm dekurajues shpalljen si të pavlefshëm të Ligjit për Pagat në Sektorin Publik

Ministri Zemaj e konsideron lajm dekurajues shpalljen si të pavlefshëm të Ligjit për Pagat në Sektorin Publik

Një person në Gjakovë inskenon situatën e rrëmbimit për të përfituar para nga familja

Një person në Gjakovë inskenon situatën e rrëmbimit për të përfituar para nga familja

Gjendet pa shenja jete një person në Vushtrri – dyshohet të ketë bërë vetëvrasje

Gjendet pa shenja jete një person në Vushtrri – dyshohet të ketë bërë vetëvrasje

Një e infektuar me Covid-19 në Vushtrri nuk ka respektuar masat e vetizolimit

Një e infektuar me Covid-19 në Vushtrri nuk ka respektuar masat e vetizolimit

Armëmbajtje pa leje në Istog

Armëmbajtje pa leje në Istog

Aksident trafiku në Prizren

Aksident trafiku në Prizren

Elez Biberaj emërohet drejtor në detyrë i Zërit të Amerikës

Elez Biberaj emërohet drejtor në detyrë i Zërit të Amerikës

Rastet e reja me Covid-19 vijnë nga këto komuna

Rastet e reja me Covid-19 vijnë nga këto komuna

Dy ditët e Ramës në Kosovë, qëllimi i vizitës dhe mesazhet që la

Dy ditët e Ramës në Kosovë, qëllimi i vizitës dhe mesazhet që la

Zemaj thotë se situata me koronavirusin është nën kontroll, mohon se s’ka vende në Infektive

Zemaj thotë se situata me koronavirusin është nën kontroll, mohon se s’ka vende në Infektive

Në Komunën e Podujevës 28 raste aktive me coronavirus

Në Komunën e Podujevës 28 raste aktive me coronavirus

Turqi, numri i rasteve me COVID-19 i afrohet shifrës 200.000

Turqi, numri i rasteve me COVID-19 i afrohet shifrës 200.000

Edhe dy të vdekur nga koronavirusi njofton IKSHPK

Edhe dy të vdekur nga koronavirusi njofton IKSHPK