Ekipi që inspekton spitalet mbetet pa koment nga numri i madh i parregullsive në Pulmologji

15.09.2020 20:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ekipi që inspekton spitalet mbetet pa koment nga numri i madh i parregullsive në Pulmologji

Klinika e Pulmologjisë, e cila qe disa muaj është dedikuar për trajtim të pacientëve me COVID 19, është vendi ku mungojnë kushtet elementare higjienike.

Në një konkludim të tillë ka ardhur Ekipi për Kontroll dhe Parandalim të Infeksioneve Spitalore.

Kjo trupë ka bërë inspektim në tri klinika, atë të Pulmologjisë, Mjekësisë Sportive dhe në Klinikën e Neonatoligjisë.

Nga të tri klinikat, ekipi siç edhe e thotë vetë tekstualisht në raport, në Pulmologji kanë mbetur pa koment për kushtet në të cilat po trajtoheshin pacientët, raporton KOHA.

“Gjatë inspektimit në këtë klinikë mund të themi se ne si ekip për parandalimin dhe kontrollin e infeksioneve spitalore kemi mbetur pa koment”, thuhet në raport.

Në raport, një kopje të të cilit e ka edhe KOHA, janë dhënë vërejtje të shumta për këtë klinikë.

Dy vërejtjet e para lidhen me atë sa janë të mbrojtur mjekët dhe infermierët në klinikë dhe sa kujdesen ata që të mos e bartin infeksionin.

“Nuk posedon zonë të filtrit të veshjes dhe zhveshjes në tërë klinikën për infermier; Veshja dhe zhveshja nga stafi shëndetësor bëhet në mënyrë individuale ashtu si të munden: jashtë në oborre, në korridore e bodrume”, thuhet tutje aty.

Ekipi në ditën e kontrollit ka hasur në një infermiere që po pastronte dyshemenë.

“Infermierja që punon në Rentgen të Pulmologjisë pa masa mbrojtëse merr xhokerin dhe pastron korridorin”.

Problem është detektuar me qeset e mbeturinave, të cilat, sipas raportit, nga punëtorët ndihmës barten pa asnjë mbrojtje.

Mbeturinat e klinikës se dytë me numrin më të madh të pacientëve me COVID-19, sipas raportit, kanë përfunduar në kontejnerët e zakonshëm.

“Menaxhimi i mbeturinave të rrezikshme nuk është aspak korrekt, po ashtu nga kjo klinikë mbeturinat hidhen te kontejnerët e mbeturinave të zakonshme, në mungesë të kontejnerit të posaçëm”, thuhet më tej në raport.

Në Repartin B të Klinikës, sipas raportit, në kohë pandemie infermierët e marrin analizën e gjakut te pacientët me COVID-19 pa dorëza, e në raste kur përdoren dorëzat ato hidhen vend e pa vend.

Probleme janë detektuar edhe tek trajtimi i pacientëve, si në rastet kur për oksigjenoterapinë kujdesen familjarët e jo stafi shëndetësor.

Raporti flet edhe për shoqëruesit e shumtë të pacientëve në këtë klinikë, e për të gjitha këto thonë se kanë dëshmi.

KOHA javë më parë ka raportuar për kushtet joadekuate higjienike në Klinikën e Pulmologjisë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Limaj: Asociacioni, çështje e mbyllur për Kosovën

Limaj: Asociacioni, çështje e mbyllur për Kosovën

Shpërthim i fuqishëm në Tiranë, dy të plagosur

Shpërthim i fuqishëm në Tiranë, dy të plagosur

Thaçi: Njohja reciproke me Serbinë vetëm në Uashington, përpjekjet tjera janë të kota

Thaçi: Njohja reciproke me Serbinë vetëm në Uashington, përpjekjet tjera janë të kota

Zemaj: Situata me COVID-19 e qëndrueshme, por s’duhet të relaksohemi

Zemaj: Situata me COVID-19 e qëndrueshme, por s’duhet të relaksohemi

Thaçi: Takimi i së enjtes në Bruksel është i rrezikshëm

Thaçi: Takimi i së enjtes në Bruksel është i rrezikshëm

Ekipi që inspekton spitalet mbetet pa koment nga numri i madh i parregullsive në Pulmologji

Ekipi që inspekton spitalet mbetet pa koment nga numri i madh i parregullsive në Pulmologji

Thaçi: Njohja reciproke Kosovë-Serbisë mund të ndodhë vetëm në Shtëpinë e Bardhë

Thaçi: Njohja reciproke Kosovë-Serbisë mund të ndodhë vetëm në Shtëpinë e Bardhë

Droga në banane, dënohet me 14 vjet burg Arbër Çekaj

Droga në banane, dënohet me 14 vjet burg Arbër Çekaj

Netanyahu: Zhvillimet e fundit Izrael-Kosovë, fillimi i një epoke të re

Netanyahu: Zhvillimet e fundit Izrael-Kosovë, fillimi i një epoke të re

Osmani: S’ka dy popuj tjerë që e kuptojnë më mirë njëri-tjetrin se shqiptarët dhe izraelitët

Osmani: S’ka dy popuj tjerë që e kuptojnë më mirë njëri-tjetrin se shqiptarët dhe izraelitët

​Thaçi: Njohja nga Izraeli forcon Kosovën si shtet

​Thaçi: Njohja nga Izraeli forcon Kosovën si shtet

​Kërkohet efikasitet i sistemit gjyqësor në kohën me pandeminë COVID-19

​Kërkohet efikasitet i sistemit gjyqësor në kohën me pandeminë COVID-19

KEDS me punime në rrjet, paralajmërohen ndërprerje të rrymës

KEDS me punime në rrjet, paralajmërohen ndërprerje të rrymës

Pse ka kundërshtime për masat antiCovid në Zvicër?

Pse ka kundërshtime për masat antiCovid në Zvicër?

​Haradinaj-Stublla akuzon Vuçiqin për shkelje të marrëveshjes

​Haradinaj-Stublla akuzon Vuçiqin për shkelje të marrëveshjes

Në Gjilan sot janë shëruar 20 pacientë nga COVID-19

Në Gjilan sot janë shëruar 20 pacientë nga COVID-19