Ekipi i OBSh-së viziton spitalin ku u paraqitën rastet e para me Coronavirus në Wuhan

29.01.2021 10:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ekipi i OBSh-së viziton spitalin ku u paraqitën rastet e para me Coronavirus në Wuhan

Ekipi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë që po hulumton origjinën e COVID-19 ka vizituar sot një spital në qytetin e Wuhanit, i cili ishte ndër të parët që ka trajtuar pacientët me koronavirus, qysh në fillim të pandemisë.

Pas takimit dje me shkencëtarë kinezë, ekipi ka shkuar në Spitalin ku ishin paraqitur edhe rastet e para të virusit, shkruan Reuters.

Zhang Jixian, drejtor i departamentit të kujdesit respirator në këtë spital është cituar si i pari që ka raportuar koronavirusin e ri, pasi kishte trajtuar një çift të vjetër në fund të vitit 2019, analizat e të cilëve tregonin një pneumoni më ndryshe.

Ekipi i OBSH-së ka qëndruar dy javë në karantinë pasi kishte mbërritur në Kinë, në fillim të këtij muaji. Dje ata kanë dalë nga karantina dhe kanë nisur hulumtimet rreth virusit duke takuar së pari shkencëtarët kinezë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ekipi i OBSh-së viziton spitalin ku u paraqitën rastet e para me Coronavirus në Wuhan

Ekipi i OBSh-së viziton spitalin ku u paraqitën rastet e para me Coronavirus në Wuhan

Valdete Idrizi në Pejë: Gratë do ta bëjnë ndryshimin në këto zgjedhje

Valdete Idrizi në Pejë: Gratë do ta bëjnë ndryshimin në këto zgjedhje

39 vjeçari vret bashkëshorten dhe djalin 5 vjeçar

39 vjeçari vret bashkëshorten dhe djalin 5 vjeçar

Dënohet me 24 vite burgim personi që vrau vëllain e tij për shkak të pronës

Dënohet me 24 vite burgim personi që vrau vëllain e tij për shkak të pronës

Flasin ekspertët: Është koha të përdorni dy maska

Flasin ekspertët: Është koha të përdorni dy maska

Autoritetet kineze i kundërpërgjigjen Biden-it: Pavarësia e Tajvanit nënkupton luftë

Autoritetet kineze i kundërpërgjigjen Biden-it: Pavarësia e Tajvanit nënkupton luftë

U ndëshkua se iku nga shtëpia pa leje, 17-vjeçari vret gjithë familjen e tij

U ndëshkua se iku nga shtëpia pa leje, 17-vjeçari vret gjithë familjen e tij

Lista Serbe në luftë për vota jo vetëm të pakicës serbe

Lista Serbe në luftë për vota jo vetëm të pakicës serbe

Gaxherri: Programi i LDK-së garanton zhvillim, për 6 vjet në ekonomi do të investohen 7 milionë euro

Gaxherri: Programi i LDK-së garanton zhvillim, për 6 vjet në ekonomi do të investohen 7 milionë euro

Çfarë i ndodh trupit nëse hani vezë çdo ditë në mëngjes?

Çfarë i ndodh trupit nëse hani vezë çdo ditë në mëngjes?

Prishet koalicioni LDK-LVV në Vushtrri, Tahiri: Do t’i shkarkoj bartësit e institucioneve që vijnë nga kjo parti

Prishet koalicioni LDK-LVV në Vushtrri, Tahiri: Do t’i shkarkoj bartësit e institucioneve që vijnë nga kjo parti

Mbi 413 mijë qytetarë kanë aplikuar për tërheqjen e 10 përqindëshit nga Trusti

Mbi 413 mijë qytetarë kanë aplikuar për tërheqjen e 10 përqindëshit nga Trusti

71 pacientë me COVID-19 po trajtohen në Spitalin e Pejës, 10 në gjendje më të rëndë

71 pacientë me COVID-19 po trajtohen në Spitalin e Pejës, 10 në gjendje më të rëndë

Zjarr në një spital të COVID-19 në Rumani, katër të vdekur

Zjarr në një spital të COVID-19 në Rumani, katër të vdekur

Njihuni me ushqimet që nxisin metabolizmin për uljen në peshë

Njihuni me ushqimet që nxisin metabolizmin për uljen në peshë

Facebook dhe Apple mund të përplasen në gjykatë

Facebook dhe Apple mund të përplasen në gjykatë