Egoja e Isa Mustafes dhe bllokimi i ndryshimeve ne LDK dhe Kosove

12.01.2020 14:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Egoja e Isa Mustafes dhe bllokimi i ndryshimeve ne LDK dhe Kosove

Nga Blerim Vela

Kur te gjithe mendonin qe karriera politike e Isa Mustafes do te merrte fund pas humbjes se tri pale zgjedhjeve parlamentare (2014, 2017 dhe 2019) dhe rrezimit te qeverise (2017) ai u rikthye ne faktor ne skenen politike duke kushtezuar veprimet e LDK ne raport me subjektet tjera. Ne zgjedhjet e 2017 dhe 2019 u terhoq nga udheheqja e listes zgjedhore dhe zgjodhi nga pozicioni komod i kryetarit te partise te udheheq me pozicionimin e LDK karshi ceshtjeve kryesore politike. Grupi i Llapit, Gjilanit dhe nje pjese e “brezit te ri” nga Prishtina qendruan besnik ndaj tij dhe perdoren fuqine e tyre brenda strukturave partiake per te mbajtur te paprekur ndikimin e tyre ne parti.

Isa Mustafa duket se ka nje averzion ndaj figurave te reja politike qe synojne te sfidojne “sistemin” ekzistues te berjes se politikes brenda dhe jashte partise. Kundershtaret klasik nga partite tjera si PDK, AAK, Nisma dhe AKR i konsideron partner me te pranueshem me te cilet edhe eshte ne gjendje te gjej gjuhe te perbashket. Ndonese ne publik dukej qe ka tejkaluar raportet konfliktuoze nga e kaluara me Albin Kurtin dhe Vjosa Osmanin, ai vetem se i futi te dyte ne “lojen” e tij te negociatave qe synoi krijimin e varshmerise politike ne menyre qe ngritja e tyre te jete e lidhur nga mbeshtetja prej tij. Ne kete menyre, edhepse nuk ka fituar zgjedhjet parlamentare dhe nuk ka udhehequr listen zgjedhore, Isa Mustafa eshte kthyer ne personin kyc nga i cili varet formimi i qeverise me LVV dhe ardhja ne krye te partise e Vjosa Osmanit.

Isa Mustafa nuk ishte ne gjendje te tejkaloj egon e tij per te hapur rruge ndaj gjenerates se re brenda partise, njejte duket se nuk do te lejoj qe te ndodh nderrimi i gjeneratave dhe mendesise ne qeverisje. Kjo eshte sepse ne situate kur gjeneratat e re udheheq ne LDK dhe Kosoven, ai dhe grupi i tij i mbeshtetesve mund te behen faktor jorelevant me vendim-marrjen brenda partise dhe ne Kosove. Po ashtu, ky veprimi eshte ne perputhje me interesat e politikes se vjeter brenda LDK-se dhe ne skenen politike te perfaqesuara nga PDK, AAK, Nisma dhe AKR. Por, votuesi i LDK dhe shumica e votuesve me 6 tetor kane treguar se ata mbeshtesin ndryshimet dhe jo vazhdimin e status quos.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ushtria amerikane vihet në gadishmëri, ka një planifikim për sulm ndaj bazës së SHBA-ve në Gjermani

Ushtria amerikane vihet në gadishmëri, ka një planifikim për sulm ndaj bazës së SHBA-ve në Gjermani

Humbi njërin sy në protestat e Rripit të Gazës, fotografi: Do të vazhdojë të bëjë foto me syrin tjetër

Humbi njërin sy në protestat e Rripit të Gazës, fotografi: Do të vazhdojë të bëjë foto me syrin tjetër

Sergey Lavrov: Politikat ‘agresive’ të SHBA-së janë skaktare për rritjen e tensioneve globale

Sergey Lavrov: Politikat ‘agresive’ të SHBA-së janë skaktare për rritjen e tensioneve globale

Me veç një seancë, për deputetët jepën 200 mijë euro këtë muaj

Me veç një seancë, për deputetët jepën 200 mijë euro këtë muaj

Nga konferenca për Libinë: Pas 8 orësh diskutime liderët bien dakord për armëpushim, jo për zgjidhje ushtarake

Nga konferenca për Libinë: Pas 8 orësh diskutime liderët bien dakord për armëpushim, jo për zgjidhje ushtarake

Ndihmë për shërimin e 8 veçarit Mal Gashit

Ndihmë për shërimin e 8 veçarit Mal Gashit

Mjeku Vezir Bajrami, ka ruajtur dëshmi për masakrën e Reçakut

Mjeku Vezir Bajrami, ka ruajtur dëshmi për masakrën e Reçakut

Osmani thotë se në Vushtrri bisedoi me qindra aktivistë: E konfirmuan se duhet të dëgjohet zëri i qytetarëve për ndryshim me VV’në

Osmani thotë se në Vushtrri bisedoi me qindra aktivistë: E konfirmuan se duhet të dëgjohet zëri i qytetarëve për ndryshim me VV’në

LDK publikon album për të treguar se Vjosa Osmani e Agim Veliu qëndrojnë krah njëri – tjetrit

LDK publikon album për të treguar se Vjosa Osmani e Agim Veliu qëndrojnë krah njëri – tjetrit

Gazeta austriake me artikull të veçantë për LDK-VV: Kurti ka afat të formojnë Qeverinë deri më 24 shkurt

Gazeta austriake me artikull të veçantë për LDK-VV: Kurti ka afat të formojnë Qeverinë deri më 24 shkurt

Mashtrim me kreditë/ Zbulohet grupi prej 6 personash, ja skema e përfitimit

Mashtrim me kreditë/ Zbulohet grupi prej 6 personash, ja skema e përfitimit

Zafir Berisha: Nuk mundem të udhëtoj sepse nuk ma kanë dhënë vizën me kohë, për intervistim në Hagë

Zafir Berisha: Nuk mundem të udhëtoj sepse nuk ma kanë dhënë vizën me kohë, për intervistim në Hagë

Mustafa: LDK ka vullnet edhe përkushtim që të arrihet koalicioni me VV’në, kemi punuar gjatë

Mustafa: LDK ka vullnet edhe përkushtim që të arrihet koalicioni me VV’në, kemi punuar gjatë

Sulmi me raketa, vriten të paktën 70 ushtarë

Sulmi me raketa, vriten të paktën 70 ushtarë

Thaçi: Po mendoj dekretimin e Kurtit pasi është i nominuar për Kryeministër dhe ka caktuar gjysmën e Qeverisë

Thaçi: Po mendoj dekretimin e Kurtit pasi është i nominuar për Kryeministër dhe ka caktuar gjysmën e Qeverisë

6 orë po presin bashkatdhetarët në kufirin Serbi-Hungari

6 orë po presin bashkatdhetarët në kufirin Serbi-Hungari